minä keksin kun koirani repii vieläkin kaikkia tavaroita ja sohvia!!!!koirani on 1v6kk..eikö sen pitäs vähän jo niinkun rauhoittua??ja toiseks se ei osaa kävellä nätisti vieressä maantiellä.jos tulee autoja se rupeaa vinkuu ja hinkuu niitten perään..
mitä ihmettä
mammmaaa
3365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
heti tänään lainaamaan, jos pääset, kirja nimeltä Koirakuiskaaja, tekijä muistaakseni Cesar Millan tai Milan tai jotain sinnepäin. Jos sen kirjan neuvot ei auta, kysy vasta sitten. Koirasi on vielä kakara.
vieressä maantiellä.."!Ei,herranjumala!Miten oletat että se sen osaisi jos sitä ei sille opeteta??!Oletatko koiran osaavan kun se on saksanpaimenkoira,maailman yleisin palveluskoirarotu?!!
Ehkä yhden kirjan lukeminen kohdallasi ei ole ihan riittävä,mene paikallisen koirakerhon koulutuksiin ja lenkitä koiraa ja anna virikkeitä niin loppuu se pahanteko.
nätisti vieressä kulkeminen on kyllä ainoastaan sen koulutuksen tulosta. Meille sanottiin joskus, että jo vuoden ikään päästyään on koiralle oltava perusasiat selvät...leikinvarjolla mutta niin tosissaan kuin emäntä voi olla :-)
Ja kova luu on toi meidän uros, joten kun ohi mennään tehdään se jo hyvin , herra nyt vajaa 5v eli homma pitää olla jo hanskassa. On tilanteita , jolloin me hiukan mietitään ,että viittinkö mä ollakaan se hyväkäytöksinen saku ,jonkalaiseks toi emäntä mua luulee ;-) koska toi toinen uroshan ihan selvästi v*****lee tuolla kadun toisellapuolen ja kyttää turhankin tiiviisti :-) Sitten täytyy taas herralle tokasta, että mitä sä turhia siittä välität, että mennääs taas . Karvat meillä on pystyssä ihan piruuttaankin, ollaan meinaan aika pelottavan näkösiä :-)