Windowsin UAC tuo turvallisuutta josta linuxeissa ja maceissä voi vain haaveilla eli tarkoitus on estää haittaohjelmien toimintaa siten, että käyttäjiltä kysytään aina lupa ohjelmien ajamiseen. Varmaan tämäkin keksintö kopioidaan linuxeihin kuten Microsoftilta kopioitiin graafinen työpöytäympäristö, hiiri jne. jne. muihin käyttiksiin.
Tässä vielä uutinen seikasta joka vie viimeisenkin mahdollisuuden linuxeilta edes minikannettavissa:
http://mato78.com/uutiset/41-windows/7777-kaikki-windows-7-versiot-pyoerivaet-minikannettavissa
Meilläkin vaihdettiin linuxit XP mineihin, linuxiin ei saanut ees Messengeriä jota käyttää kaikki! Ei löydy pakettia Asus linuxiin:
http://www.download.fi/verkko_ohjelmat/viestiohjelmat/msn_messenger.cfm
Kuka haluaa käyttiksen johon ei saa maailman suosituimpia ohjelmia ja joka on ihan outo, joka ei huoli .exeä ei .rpm eikä gaz paketteja joita linuxeihin muka pitäs asentua... ei vittu lähti kone kauppaan jo seuraavana aamuna. Myyjä sano, että XP on suosituin ja Suiinä Toimii KAIKKI!
Microsoft on ehkä monopoli, mutta tuotteet ovat helppoja ja hyviä. Eläköön Microsoftin monopoli se suojelee meitä pilipalikäyttisten hyökkaykseltä. Ihmiset ei haluu mitään linuxia joista kukaan ei ymmärrä mitään, Windows riittää, sitä osaa kaikki ja kaiki on jo siihen tottuneet.
Windowsin UAC
7
241
Vastaukset
Tällainen valehtelu ja väärän tiedon levittäminen pitäisi itse asiassa poistaa kokonaan. Kyseessä ei ole edes vahinko vaan tarkoituksellinen bullshit.
- siipien havinaa
"Varmaan tämäkin keksintö kopioidaan linuxeihin kuten Microsoftilta kopioitiin graafinen työpöytäympäristö, hiiri jne. jne. muihin käyttiksiin."
Jos poika ensin perehtyisit tietotekniikan historiaan, ennenkuin alat puhumaan asioista. Vanha viisaushan on "Parempi pitää suunsa kiinni ja vaikuttaa tyhmältä kuin avata suunsa ja todistaa se"
"Vuonna 1970 Xerox perusti Xerox PARC -laboratorion, joka kehitti maailman ensimmäisen graafisen käyttöliittymän ja hiiren sisältävän tietokoneen, Xerox Alton."- V.P. Lehto
...kuka hän lieneekin. Perusasiat käyttöjärjestelmien historiasta ja vähän muustakin on ihan hevosen takapuolesta.
Poika tukiopetukseen!
- V.P. Lehto
"Windowsin UAC tuo turvallisuutta..."
Olisit siirtänyt tuon vitsin tarinan myöhempään osaan. Tiedätkö sinä puupää että olen kokeillut kaikki Windows-käyttöjärjestelmät kotikoneissani aina 95:stä lähtien ja voin vakuuttaa että NE KAIKKI OVAT IHAN TÄYTTÄ PASKAA.
Turvallisuudesta ei Windowsin kannalta voi edes haaveillakaan. Siksi siirryinkin Linuxiin ja jätin hullut rypemään wintoosiensa kanssa. - V.P. Lehto
"linuxiin ei saanut ees Messengeriä jota käyttää kaikki! "
Lapseni käyttävät Pidginiä mesettäessään ja se toimii ainakin heidän mielestään tosi hyvin. Luuletko sinä taliaivo että mesettämiseen tarvitaan vain ja ainoastaan Windowsin omat mesettäjät. Oletko sinä todellakin sellainen idiootti millaiseksi itseäsi kuvaat vai leikitkö vain sellaista? - taas on
wintoys trolli pultattuine mikkis-laseineen asialla. Eipä paljon UAC:t auta ja mahdoton korjata
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2008/08/11/selainaukot-avaavat-vistan-hyokkaajalle/200820708/7 - TAAS kerran
"Windowsin UAC tuo turvallisuutta josta linuxeissa ja maceissä voi vain haaveilla eli tarkoitus on estää haittaohjelmien toimintaa siten, että käyttäjiltä kysytään aina lupa ohjelmien ajamiseen. "
HÖPÖ HÖPÖ! Linuxeissa ja Macissa samoin kuin muissa unix-pohjaisissa tuo on ollut pitkään!!! Windowsiin tuo on tullut VASTA VISTAN MYÖTÄ!!
"Varmaan tämäkin keksintö kopioidaan linuxeihin kuten Microsoftilta kopioitiin graafinen työpöytäympäristö, hiiri jne. jne. muihin käyttiksiin. "
Ensinnäkin, Microsoft on se joka on kopioinut muilta eikä toisinpäin! Ja toiseksi, tuo lupakäytäntö ON JO LINUXISSA, katso ylempi vastaukseni!
Joten taas eräs Pentti Nelosen sivupersoona levittelee valheita!
Mitä tulee Messengeriin, niin ehkä ei MICROSOFTIN tekemää ohjelmaa saa mutta ihan vastaavan jolla pääsee Mesettämään Microsoftin mese-käyttäjien kanssa. Sitäpaitsi KAIKKI EI suinkaan käytä Messengeriä. Parempiakin pikaviestimiä on.
Mitä tulee .exe-tiedostoihin, niin ne onkin WINDOWS-tiedostoja, ei linux-tiedostoja. Nekin saa kyllä toimimaan linuxissa Winen avulla. Ja RPM taas ON joissain linux-jakeluissa, Fedora ja Mandriva ja Suse/OpenSuse muiden muassa, käytettävä tiedosto, sen saa toimimaan toisissakin jakeluissa käyttämällä alien-ohjelmaa.
"Microsoft on ehkä monopoli, mutta tuotteet ovat helppoja ja hyviä. Eläköön Microsoftin monopoli se suojelee meitä pilipalikäyttisten hyökkaykseltä. Ihmiset ei haluu mitään linuxia joista kukaan ei ymmärrä mitään, Windows riittää, sitä osaa kaikki ja kaiki on jo siihen tottuneet."
Monopolit on KOMMUNISMIA! Mitä pilipalikäyttiksiin tulee, niin Microsoftin tuotteet on juuri sitä! Monopolit on kukistettava ja kaadettava, ei ne kuulu tähän päivään.
Ja kyllä ihmiset haluaa linuxin, vain sunlaisesi pelle ei siitä mitään ymmärrä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h874987Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1073238Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313098Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262285Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191656Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961281Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391242Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311146- 48924