Putsasin kehyksen lasin pölystä. Lasiin ilmeisesti oli kuitenkin jäänyt kosteaa pölyä, koska kuvaamossa otettuun kuvaan tuli vaaleaa. Yritin putsata kuvaa jopa kostealla mikrokuituliinalla. Kaikki ei lähtenyt. ONKO MUITA KEINOJA, MILLÄ SAISI VALKOISEN LÄHTEMÄÄN?
valokuvan puhdistus
6
2613
Vastaukset
- ammattimuotokuvaaja
hetki kraanakylmässä vedessä.Koeta sitten varovasti hangata sormillasi vaaleaa kohtaa pois.Jos ei lähde,lika on kemiallinen muutos kuvassa eikä irtolikaa.
Kuvat käyvät kemiallisen prosessin läpi valmistusvaiheessa ja lopuksi ne huuhdellaan normaalisti vedessä laboratoriossakin.
Kuivaa kuva pystyasennossa esim. lavuaarin päällä.Kuvan kuivuttua voit vielä pyyhkiä pintaa vaikkapa pumpulilla.- äiti kolmelle
Kuva on spaspin sisällä. Enkä viitsi repiä liimauksia pois. Onko mitään helpompaa keinoa?
- ammattimuotokuvaaja.
äiti kolmelle kirjoitti:
Kuva on spaspin sisällä. Enkä viitsi repiä liimauksia pois. Onko mitään helpompaa keinoa?
usein vain reunoista.Nyt kysyisin kyllä kuvan ottajalta neuvoa.Kuva käteen ja liikkeeseen.
Itse koettaisin kostealla pumpulilla.Kuva ei siitä vahingoitu. - äiti kolmelle
ammattimuotokuvaaja. kirjoitti:
usein vain reunoista.Nyt kysyisin kyllä kuvan ottajalta neuvoa.Kuva käteen ja liikkeeseen.
Itse koettaisin kostealla pumpulilla.Kuva ei siitä vahingoitu.Kastelin kuvan. Yllättävää kyllä, mutta kuva kesti sen tosi hyvin. Mielestäni siihen jäi kuitenkin haalealla muutama vesipisaran jälki. Niille ei varmaankaan voi tehdä mitään?
Tahra ei kuitenkaan lähtenyt. Uskon jäljen johtuvan pinnan vahingoittumisesta eikä tahrasta, kuten ensin luulin. Sillekään varmaan ei ole mitää tehtävissä?
Kyllä mulla ne spaspikset vähän kastui ja ne alkoi pullistelemaan, mutta liimasin niitä, näin niistä tuli aika hyvät.
Vaikka jälki ei lähtenytkään, niin kiitos kuitenkin vinkeistä. Voin hyödyntää vinkkejäsi myöhemmin. - kuvaan
äiti kolmelle kirjoitti:
Kastelin kuvan. Yllättävää kyllä, mutta kuva kesti sen tosi hyvin. Mielestäni siihen jäi kuitenkin haalealla muutama vesipisaran jälki. Niille ei varmaankaan voi tehdä mitään?
Tahra ei kuitenkaan lähtenyt. Uskon jäljen johtuvan pinnan vahingoittumisesta eikä tahrasta, kuten ensin luulin. Sillekään varmaan ei ole mitää tehtävissä?
Kyllä mulla ne spaspikset vähän kastui ja ne alkoi pullistelemaan, mutta liimasin niitä, näin niistä tuli aika hyvät.
Vaikka jälki ei lähtenytkään, niin kiitos kuitenkin vinkeistä. Voin hyödyntää vinkkejäsi myöhemmin.kuten lapsena teit ikkunalasiin ja pyyhi senjälkeen vielä kuivalla pumpulilla/mikrokuituliinalla niin veden kalkkitahrat lähtevät.
- tasoitetaan
kuvaan kirjoitti:
kuten lapsena teit ikkunalasiin ja pyyhi senjälkeen vielä kuivalla pumpulilla/mikrokuituliinalla niin veden kalkkitahrat lähtevät.
tahran näkyvyyttä eli sulautetaan ympäristöön.Sen tekee sitten ammattikuvaaja,joka on kuvan ottanut.Hinnasta en osaa sanoa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016259
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h814839Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1003101Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302932Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262165Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191546Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371111Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?921110Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311036- 48804