istumapaikat

lentokoneessa

Samaa aihetta käsiteltiin tuossa alempanakin, mutta vielä tarkistaisin pari asiaa teiltä, jotka olette lentokoneissa olleet. Eli en ole koskaan ollut lentokoneessa ja kevään aikana on tiedossa pitkä lento. Meitä on kaksi lähdössä (pakettimatka)ja mielellään istuisin tämän tutun henkilön kanssa vierekkäin sekä meno että paluumatkan. Eli olenko nyt ymmärtänyt oikein, että meidän ilmeisesti pitäisi saada vierekkäiset paikat, koska emme ole varanneet äkkilähtöä? Lukeeko ne paikat sitten jo lentolipuissa vai missä vaiheessa selviävät? Entäpä se etukäteen varaaminen? kannattaisiko sitten niin tehdä, että varmasti saataisiin vierekkäiset paikat ja kuinka paljon sellainen maksaa missä vaiheessa/miten hoidetaan?

7

1691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 555

      Mikä matkanjärjestäjä ja lentoyhtiö?

    • se on

      Jos se pakettimatka on finskin lomalento:
      https://secure.paxport.net/finnair/services.xo?lang=fi
      Matkanjärjestäjän lähettämästä A4 matkalipusta löytyy varausnumero ja sen saa yleensä kuukautta ennen lähtöä viimeisen maksupostin jälkeen.

      Ilman ennakkovarausta, paikan näkee vasta kentällä check-inissä ja siinäkään ei pysty vaikuttamaan ainakaan paluulentoon.

      Hinnat löytyy em. sivulta.

      Jos se ei ole lomalento vaan reittilennolla tehtävä pakettimatka, niin riippuu lennosta voiko paikkaa varata tai onko ne ennakkoon jaettu vai meneekö periaatteella että ensin istuva saa valita...

    • Mene ajoissa

      Lomalennoilla yleensä paikat on plaseerattu koneeseen yhtiöittäin ja ryhmässä samanaikaisesti ostetut vierekkäin tai lähekkäin.
      Voi siis olla myös vierekkäiset käytäväpaikat.

      Kysy matkan myyneeltä yhtiöltä ovatko sen paikat etukäteismerkityt, ja jos ovat, niin ovatko paikkasi miten yhtiön paikkaryhmässä.
      Kyllä toiveita pyritään aina täyttämään.

      Siis, kysy myyjältä!

    • Koneessa

      Ainakin Finnairilla samassa matkavarauksessa oleville on pyritty järjestämään vierekkäiset istuinpaikat ja näin meilläkin(2) on ollut aina kun olemme olleet lomalennolla. Paikat varmistuvat vasta lentokentällä lähtöselvityksessä, jolloin saat varsinaiset lentoliput joihin on merkitty istuinpaikat niin meno- kuin paluulennollekkin. Mutta jos haluaa tehdä itse varauksen istuinpaikoista, voi mennä Finnairin sivuilta lomalennot-kohtaan josta pääsee sitten kirjautumaan sisään omalla matkavarausnumerolla. Varauksia voi tehdä aikaisintaa 30 päivää ennen lähtöpäivää. Pitkillä lennoilla exit-paikat maksavat 35 euroa/henkilö/suunta ja muut paikat 15 euroa/henkilö/suunta.Varaukset pitää tehdä meno- ja paluulennolle ja paikat maksetaan varauksen yhteydessä verkkopankilla.

      • ppppppppppppppppppppppppppp...

        P R O V O


      • palstalla
        ppppppppppppppppppppppppppp... kirjoitti:

        P R O V O

        Huuhaa-porukalle löytyy IHAN IKIOMA palsta täältä Suomi24 keskusteluista !!


      • koneessa
        palstalla kirjoitti:

        Huuhaa-porukalle löytyy IHAN IKIOMA palsta täältä Suomi24 keskusteluista !!

        Samalla varausnumerolla olevat henkilöt matkaa varatessa pyritään laittamaan aina vierekkäin ja jos on isompi seurue kyseessä ja varausnumerot peräkkäin, seurue on joko samalla tuolirivillä tai peräkkäin. Näin on.
        MUTTA, usein kaksin matkustettaessa usein jompaankumpaan suuntaa saa paikat niin, että käytävä on välissä varsinkin jos on kone, jossa on kolme paikkaa-käytävä ja kolme paikkaa.

        Kysyin kerran virkailijalta, joka paikat antoi, miksi ei päästy vierekkäin. Hän sanoi, että käytäntö on se, että vierekkäin ollaan, mutta käytävä saattaa olla välissä jompaankumpaan suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1229
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1169
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1113
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe