Mitä näet kuvassa?

Onko siinä alaston nainen vai miksi se saa toiset lämpiämään (ja toiset viilenemään).

http://www.stat.fi/til/ashi/2008/04/ashi_2008_04_2009-01-30_tie_001.html
4568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.iltalehti.fi/talous/200902069041905_ta.shtml

Viime vuonna tuhnutteluun 700x12 = 8400 €, tänä vuonna 9000 € jne.

Ja siitä 150 k€ asunnosta, josta vuokraluuseri näkee märkiä päiväunia, on lähtenyt joku 3 % hinnasta pois. Kylläpä kannatti.

Toki vuokraluuseri voi lohduttatua ajattelemalla, että 400 k€ kohteen saa nyt 320 k€:llä. Harmi vaa, että säästöjä on vain muutama tonni ja pankista ei saa kuin max. 130 k€ ... ja siinäkin on marginaali 1,0 %.

Äänestä

ajatuksesta että hinnat tippuu.Saa pienemmällä välirahalla suuremman. Ensiasunnon ostajan tilanne on myös hyvä mikäli työttömyys ei ole edessä ja pankit myöntävät lainaa. Viime laman aikana ei myönetty lainoja vaikka asunnot pilkkahintaisia ja taitaa nyttenkin moni ensiasunnon ostaja jäädä nuolemaan näppejään.

Äänestä

Kotiani en myy, joten voin tyynen rauhallisesti todeta, että hinnat menevät välillä
ylös ja välillä alas. Joka tapauksessa olen säästänyt ainakin 1,5 -kertaisesti
asuntoni hinnan verrattuna vuokralla asumiseen.
Voi sitä sitten 1/4 hinnasta laittaa peruskorjauksiinkin,
meneehän se omaksi eduksi.

Äänestä

Aina ei voi olla nousukausi. Nousukaudella tulee aina hyvien talous- ja hyvinvointispeksien lisäksi aina negatiivisia lieveilmiöitä. Joku huomaa aina, miten toisia saa vedettyä höplästä. Toiseksi jokaiseen nousukauteen mahtuu yksi sukupolvi, joka ei ymmärrä talouden vuoristorataa. He ajattelevat, että lainan saa kuitattua lainalla ja uskovat jopa, että lainan saa maksettua sijoittamalla! He eivät usko, että laina pitää maksaa työllä.
Näiden seurauksena talous siis romahtaa aika ajoin. Sitten, kun lakiin kirjataan, ettei ihminen saa velkaantua enempää, kuin nettovuositulot x5, tulee taloudesta pysyvämpää. Mutta sehän on holhousta. Tosiasia kuitenkin on, että tämän laman suurimmat kärsijät löytyvät 1980 ja sen jälkeen syntyneistä. He olivat viime laman aikana vasta untuvikkoja, eikä elämän kokemusta ole karttunut. Ne, jotka elivät aikuisina 1993 -, pääsevät helpommalla.
Heistä monet, jotka aikovat lähivuosina vaihtaa asunnon, ovat myyneet jo omansa. Osa heistä on vuokralla, odottaen, että hyvä (ja edullinen) asunto osuu kohdalle. Parin vuoden päästä on kokonaisia taloyhtiöitä huippuhalvalla. Taltioikaa tämä kirjoitus, jotta voitte todeta olleeni suht oikeassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Psykiatri kirjoitti:

Onko siinä alaston nainen vai miksi se saa toiset lämpiämään (ja toiset viilenemään).

http://www.stat.fi/til/ashi/2008/04/ashi_2008_04_2009-01-30_tie_001.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu