Taitaa olla Lahdella

jo vetelät tulossa

kun taas herätetään henkiin suurkuntahanketta jotta saataisiin naapurikuntien asukkaat maksamaan Lahden lähivuosina päälle kaatuvat kustannukset.

18

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostetaan 100 %

      kun kunnat yhdistyy ja sama kurjuus sairaanhoidossa myös naapurikuntiin, onhan niin väärin että Asikkalassa pääsee lääkäriin kun tarvitsee apua. Sitäkään ei voi hyväksyä, että siellä on aikoja hammaslääkärille, ei kurjuus kaikille ja verot ylös.

      • rahoittajia

        Kiinan matkoihinsa, suomalaiset työttömät sairaanhoitajat ei ole mittään, tarvitaan työvoimaa Kiinasta ja Intiasta helpottamaan olematonta työvoimapulaa!!


      • luottamusmiehille
        rahoittajia kirjoitti:

        Kiinan matkoihinsa, suomalaiset työttömät sairaanhoitajat ei ole mittään, tarvitaan työvoimaa Kiinasta ja Intiasta helpottamaan olematonta työvoimapulaa!!

        rahaa ja matkoja löytyy. Puuhapetet ovat ottaneet käyttöön koko perinteisen repertuaarin. Uhkaus, kiristys ja lahjonta, jotta voidaan hiljaisuudessa vyöryttää vähintäänkin pakkoliitoksia eteenpäin.
        "Puolueettomat tutkimustulokset" ovat jo valmiina odottamassa aikaa josko voisi antaa luvan konsulteille niiden julkaisemiseksi.


    • muista kuntajunttauksista

      on varmaan jo saatavilla. Toistaiseksi ainoa näkyvä seuraus on se että kaikkien työntekijöiden palkat nostetaan samalle tasolle kuin mitä parhaimmin palkatussa tehtävässä aina jossakin liitoskunnassa oli. (Tätä edellyttää jo Suomen lakikin)

    • on ihan kohta teillä...

      naapurikuntien Nastolan ja Hollolan velkaantumisaste / asukas vaan pahenee. Katsokaapa tilastoja. Sitten on kiva maksella 5 vuoden sisään yli 20%:n kunnallisveroja.. No mikäs siinä jos teillä rahaa riittää. Siltä ei kyllä vaikuta.

      • vapaasti puhua

        velkaantumisaste/asukas on kyllä mielenkiintoinen jakolasku mutta mitä se tarkoittaa? Tilastojen mukaan nastolalaisilla oli velkaa 1500 euroa per asukas, hollolalaisilla 1065 ja kas kummaa lahtelaisilla 2907 euroa per asukas. Silloin kun Hollolan ja Nastolan vero% on noussut 23:een maksavat lahtelaiset jo 30% veroja. Ei ihme että naimakauppaa puuhaavat juuri lahtelaiset.


    • Naapurista...

      Suunnittelu suuurkunta vaakunasta on jo meneillää.Etlarista sai tänää lukea mimmosia vaihtoehtoja on jo suunnitteilla,,,,,Tulee kunnille kalliiksi saada Lahden ympäritö kuntavaakunaan "osalogonsa" näkyviin.Lahti havittelee ympärillee hinnalla millä hyvänsä "talkooväkeä"taloutensa tasapainottamiseen.Kaupunkilaisilla ja maaseutuasujilla on erilaiset "kulttuuriajatukset" joten maaseutukunnat liittykää keskenänne yhteistoimintaan ja sitä kautta näytämme kaupunkilaisille ,että maallakin eläminen onnistuu.Mieluimmin herätä aamuisin linnun lauluun kuin autojen jyrinään.

      • maallakin eläminen onnistuu?

        Täällähän se vielä onnistuu, mutta Lahdellahan se ongelma on. Siellähän ne verot on taivaisiin kipuamassa.


    • Salama

      Otetaanpa esimerkiksi tilastoja vuodesta 2007. Silloin yli 100 000 asukkaan kuntia oli 6 joiden yhteenlaskettu asukasluku oli 1 513 851.
      50-100 000 asukkaan kuntia oli 9 (mm Lahti) ja asukasluku yhteensä 640 908
      20-50 000 asukkaan kuntia oli 37 (mm Heinola ja Hollola) ja asukasluku yhteensä 1 113 900.
      Kokoaikaista kuukausipalkkaa kunnilta saavia oli samassa järjestyksessä seuraavasti: 15 648, 22803, 54733.
      Luvuista nähdään montaako kuntalaista yksi kunnalta palkkaa saava palveli eli: 28 !!!!, 70 ja 70.
      Kuntatilastoista löytyy muutakin mielenkiintoista. Tarkastellaanpa eri kuntaryhmien kokonaispalkkoja nimikeryhmässä, johon laitetaan kaupungin(kunnan)johtajat, apulaiskaupunginjohtajat ja edellisten sihteerit sekä nimike kaupunginsihteeri. Näiden lukumäärä yllämainitussa järjestyksessä on seuraava:
      29,30,37. Tuonhan vielä ymmärtää mutta tarkastellaanpa heidän keskimääräisiä kuukausiansioitansa (€/ per asukas): 4,5 -9,8 -6,4. Sama suomeksi:
      Hollolan kokoluokan kunnissa maksetaan kunnanjohtajille ALLE PUOLET siitä mitä Lahden kokoisissa kunnissa ASUKASTA KOHDEN. Ei ihme että poliitikoita yritetään kieltää avaamasta suutaan julkisuudessa kuntaliitoksista.

      • luvut paikkoja

        eikös tuosta tule niin että pienemmissä kunnissa on yksi palkollinen 71 asukasta kohden kun isommissa yksi 28 asukasta kohden.


      • kuntatilastoja

        Vuonna 2007 oli jollain projektialkuisella nimikkeellä (projektipäällikkö, -sihteeri, -koordinaattori jne) jokaista 10 000 asukasta kohti 20-30 000 asukkaan kunnissa 0,5 työntekijää kun niitä 50-100 000 asukkaan kunnissa oli 28,2.
        Oletetaan että 25 000 asukkaan kuvitteellinen kunta (”A”) naitetaan 75 000 asukkaan kuvitteellisen kuntaan (”L”). Tällöinhän uuden kuvitteellisen kunnan (”Fiasko”) asukasluvuksi tulee 100 000. Oletetaan lisäksi että tuo uusi kunta Fiasko poikkeaisi jostain käsittämättömästä syystä muista 100 000 asukkaan kunnista ja sen virkamiesten määrä ja palkkataso säilyisivätkin 75 000 kunnan tasolla.
        2007 tilastojen mukaan, Fiaskon palkkalistoilla olisi 37,6 projekti- sitä ja tätä henkilöä ja vuotuinen palkkasumma € 1 206 958.
        Tuosta palkkasummasta entisen A kunnan veronmaksajien osuus olisi € 301 739, kun he A kunnassa pärjäsivät 42 021 eurolla.
        Mistä niitä senttejä oikein tulisi? Siis niitä kustannussäästösenttejä?
        Vertailun vuoksi: Jos noille 37,6 projekti sitä sun tätä henkilölle maksettaisiin yhtä paljon kuin 6 kunnassa joiden asukasluku on yli 100 000 nousisi palkkasumma 1 435 002 euroon. Syytä vielä todeta sekin että projekti sitä sun tätä henkilöt edustavat vain 1 prosenttia kaikista palkkalistoilla olevista.


      • suusta?

        "Kuusi suurinta kaupunkia käyttää kolmasosan kuntien menoista ja sata pienintä kuntaa kolme prosenttia."
        Kuntaministeri Kiviniemihän se viimein tajuaa sen mitä peruskoululaiset jo tietävätkin. Kuntaliitokset yli 20 000 asukkaan kuntien osalta ovat pelkästään poliitikoiden keino vältää vastuuta. Niistä ei saavuteta mitään taloudellista hyötyä vaan päinvastoin.


    • ei voi muuttaa

      ”Mitään näyttöä liitosten aikaansaamasta tehokkuuden kasvusta ei kuitenkaan ole; kuntaliitosten jälkeen kuntien asukaskohtaiset menot ovat pikemminkin kasvaneet kuin pienentyneet” Ai kuka se näin on todennut? Lause on kopio sisäasianministeriön teettämästä tutkimuksesta kuntien yhdistymisen vaikutuksesta kuntien menoihin.

    • Hyvinvointibarometri

      Toista niin tarkoitushakuista mielipidetutkimusta kuin ”Päijät-Hämeen pahoinvointibarometri” (suokaa anteeksi tarkoituksellinen kirjoitusvirhe, jolla pyritään ainoastaan havainnollistamaan otsikon antamaa vaikutelmaa) tuskin Päijät-Hämeen alueella julkaistaan.
      Kyseiseen tiedusteluun oli tällä kertaa ujutettu myös kysymys suhtautumista kuntaliitoksiin!?
      Huvittavin lopputulos lienee se, että lahtelaisten jälkeen vähiten kielteisesti kuntaliitoksiin suhtautuvat artjärveläiset, joista kielteisesti suhtautuvia on 27 %. Artjärvi oli myös ainoa kunta jossa positiivisesti kuntaliitoksiin suhtautuvia oli yli 50% , ei edes lahtelaisista (vaikka olisivatkin liitoksista eniten hyötyviä) löydy kuin 45% liitoksiin positiivisesti suhatutuvia. Hollola edustaa kielteisintä kantaa, vain 26% kuntalaisista suhtautuu positiivisesti kuntaliitoksiin. Hollolan lisäksi kunnat, joissa puolet tai enemmän asukkaista suhtautui kielteisesti kuntaliitoksiin olivat Asikkala, Hämeenkoski ja Padasjoki.

    • paremmin

      Kun Kiviniemi mennä viikolla tarkasteli Paras-uudistusta hän ensi töikseen kiitteli Lapin yliopiston Jari Stenvallia ”mielenkiintoisesta” seurantaraportista. Lapin yliopistoon oli päädytty ihan ”kilpailutuksen” tuloksena.
      Yllätys ei enää sitten olekaan, että kuntaministeri kutsui jo vuonna 2007 samaisen Jari Stenvallin johtamansa (ja maksamansa) hallinto- ja johtamistieteellisen neuvoston jäseneksi.

    • Salama

      nähtävissä mistä on kyse. Kuntaministeri Kiviniemi, kas kummaa, ei näe mitään väärää siinä että valtion rahaa jaetaan yhdistymisavustuksina puolueille. Ei ihme että maassa on leipäjonoja kun kaikki verotulot kanavoidaan puolueille. Kunnallisvero pitäisi saada myös hilattua ylös prosenttikaupalla, mutta eihän sitäkään voi tehdä ennen kuin kunnat saataisiin (vaikka väkisin) niin suuriksi että asukkailla ei olisi muuta vaihtoehtoa kuin maksaa se mitä herrat pyytää (ja tuhlaa). Ollaan noista perussuomalaisista mitä mieltä tahansa mutta tämä seikka ainakin paljastui heidän tekemänsä valituksen ansiosta. Ihmetellä täytyy että suurten puolueiden käsikassara KHO tällä kertaa ei ollut maaniteltavissa johonkin valtaklikille mieleiseen siansaksapäätökseen.

    • Radio Jerevan

      Kuntaliitosta sponsoroimaan vängättävällä Soininvaaralla oli kolme syytä miksi Lahden seutu ei muka menesty.
      No menestyy tai ei , mutta 1) kuntaliitoksilla ei Lahden seudulle yliopistoa saada 2) Junaratakin on vedetty ja se on missä on, eikä siihen kuntaliitokset vaikuta 3) osittaisoptimointi voi olla Soininvaaran mielestä kallista, mutta kokonaisoptimointi tulisi vielä kalliimmaksi, eiköhän siitä antanut neukkula vainaa ihan tarpeeksi näyttöjä.

    • pikemminkin

      Kuntajakolain 4 §:ssä todetaan, että kuntajakoa voidaan muuttaa, jos muutos parantaa
      kunnan toiminnallisia ja taloudellisia edellytyksiä vastata palvelujen järjestämisestä tai
      muuten edistää kunnan toimintakykyä, tai jos muutos parantaa alueen asukkaiden palveluja
      tai elinolosuhteita, tai muutos parantaa alueen elinkeinojen toimintamahdollisuuksia
      tai muutos parantaa alueen yhdyskuntarakenteen toimivuutta. Kun tarkastelee tästä idioottiprojektista tehtyjä palstakilometrejä ja kun niistä ei mitään muuta perustetta yllämainituille löydy kuin Osmo Soininvaaran ”käsitys” niin olisi vastuulliset syytä laittaa valtakunnanoikeuteen veronmaksajien ja EU-varojen holtittomasta käytöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7451
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      102
      5264
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3516
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3461
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      349
      1506
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      56
      1324
    Aihe