Kertokaa koulumuistoistanne

miljoonapulu

Muistatteko millaista oli olla yläasteella tai yläkoulussa kun siirryttiin ala-asteelta yläasteelle?

Mikä oli kivaa? Mitkä aineet kiinnosti?
Näittekö kiusaamista tai oletteko itse kiusanneet?

Minun mielestäni ala-asteaika oli kivaa. Tykkäsin ala-asteen koulusta ja koulun ympäristöstä.
Yläaste kun alkoi niin minulla alkoi painajainen.
Sitä jatkui koko vuosi joka ikinen koulupäivä vähintään kaksi kertaa päivässä.
Olin hiljainen, ujo, kiltti oppilas joka ei häirinnyt ketään. Kiusaamisesta en kertonut kenellekään. Koska en olisi halunnut kuulla; se on sinun syysi. Kenellekään en kertonut.
Jos jostain koulussa opetettavasta aineesta olinkin kiinnostunut, tämä piinaaminen tuhosi kiinnostukseni.
Ennestään ujosta tytöstä tuli itseensä sulkeutunut ja entistä arempi.
Tunneilla en koskaan viitannut koska en halunnut piinaajieni kuulevan ääntäni.
Suuri osa luokkani pojista olivat piinaajiani.
Silloin 1980 luvulla ei vielä koulukiusaamisesta puhuttu julkisuudessa eikä käsitelty.

Tiedän omakohtaisesti millaista se on ja miten monin eri tavoin kiusaaminen vaikuttaa ja miten se vielä vuosien päästä vaikuttaa.
Olen näitä asioita käsitellyt, mielestäni olen antanut anteeksi kiusaajilleni.

12

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kiusattu

      kolmannella luokalla kävin pientä maalaiskoulua. koulun jälkeen odoteltiin koulutaxia aina puoli tuntia. koulun kaksi kovista vei meitä pienempiä koulun taakse, housut alas ja katotaan munat.

      myöhemmin olin itse kiusaajana. nelosluokalla pakotettiin yksi poika maahan vatsalleen ja jyyssimään maata siinä.

      paljon oli muutakin, yli 30 vuotta aikaa niistä ja ovat saaneet jäädä

      • miljoonapulu

        Olet ollut molemmilla puolilla. Hm.


    • tretori

      Löysin tässä taannoin vanhempieni luota 14/15-vuotiaana kirjoittamani päiväkirjan. Sieltä löytyi koulumuistot, ulkonäköpaineet ja ihmissuhdekoukerot jne - ja lukiessani muistin kaiken kuin eilisen päivän.
      Nyt kun tyttäreni on samassa iässä olen antanut hänen lukea silloisia tarinoitani:)
      On helpottanut hänen eloaan huomattavasti. Tyttärestä on ollut mukava huomata, että noin 30-vuotta sitten nuoret painivat ihan samojen juttujen kanssa - yksinkertaisesti mikään muu kuin teknikka (netti, kännykät..) ei ole muuttunut... Ja koulu sujui kaiken sählingin osana kyllä - oli jopa välillä vähän hieman liian helppoa.

      • miljoonapulu

        Kiva kertomus sinulla. Oli kiva lukea.


    • mira-ley

      Hei,

      Minulla on aika myönteisiä kokemuksia kouluajoilta kansakoulusta ja yläasteelta. Meillä oli aika hyvän kokoinen ryhmä 1-4 luokilla. eli n. 20 oppilasta. Oli aika hyvä luokkahenki. Minullakin oli kavereita ja peli ja leikkitovereita. Olimme innokkaita pelaaamaan monenlaisia ulkopelejä. Talvisin luistelimme luonnon jäällä ja hiihdimme myös. Kesällä uimme järvessä yleensä. Koululla oli kivat joulu- ja kevätjuhlat. Mummoni oli aina ommellut minulle uudet juhla-asut. Oli oiken juhlan tuntua silloin. Äiti oli kampaanja. muistan kerrankin kun luokkakaveritanikin kävi laitattamassa hiuksiaan ennen koulun juhlia meillä. Äiti laittoi ns. piippaussaksilla hurlikurlikiharoita. Jonossa sitten marssimme juhla-saliin. kaikki olivat hyvässä järjestyksessä. Muutoi tykkäsin kovasti laulamisesta ja askartelusa ja piirtämisestä. Joskus jopa oma työni valittiin parhaimmaksi...Kannustuksesta jäi kivat muistot. sitä olen itsekin nuoremmilleni yrittänyt jatkaa. Minua ei muistaakseni kiusattu tai en ainakaan välittänyt pienistä. Opettajat olivat kivoja. Oli se ihan mukavaa ja antoisaa aikaa...

      t:mira-ley :)

      • miljoonapulu

        Ihana kertomus. Ihanaa että sulla on pelkästään hyviä kokemuksia kouluajoilta se on aina iloista luettavaa.


    • Conan Obrien

      Kiusaaminen loppui siihen, kun tappelin kiusaajaani vastaan. Silmä meni mustaksi ja huuli halki, mutta rauha tuli.

      • miljoonapulu

        Hyvä kun tappelit vastaan. Mutta sä oletkin toista sukupuolta jolla enemmän voimaa.
        Mutta mites laiha tyttö (niin kuin mä ) olisi tapellut kokonaista poika joukkoa vastaan? Ei siinä rimpuilut ja potkimiset auttaneet kun joku piinaajistani piti minusta kiinni, mitäs ylivoimalle voi!


    • gg-10

      Ei jaksa. Siitä on niin kauan.

    • Vuosi oli 1975.Olin siis käynyt 5 luokkaa kansakoulua. Kun olin silloin niinkuin tänäänkin hieman hidas oppimaan,en päässyt Keskikouluun suoraan vaan jouduin pääsykokeisiin ja sitä kauttapääsin sisälle.
      Paikka oli Vihdin yhteiskoulu ja lukio.
      Meidän oletettiin pitävän "hajurakoa" naapurissa oleviin kansalaiskoulun oppilaisiin. Vähän vaikeaa se olisi ollut kun osa kavereista oli siellä.
      Olosuhteet olivat kai tavanomaiset,aina on joku joka joutuu silmätikuksi.
      Opetttajat olivat erinomaisia ,työlleen omistautuneita.Heistä muistan ainakin Matematiikan opettajan joka oli myös yhteiskoulun rehtori.Kuvaamataidon opettajan sekä Englannin opetttajan. Äidinkieltä en koskaan oppinut ymmärtämään.
      Yhden ainoan kerran opettaja kunta(jostain ihmeen päähänpistosta)sai päähänsä järjestää "ystävyysottelun naapurikunnan Karkkilan kanssa. Ottelu kesti muistaakseni n.15 min.kun tunnelma oli kuin Härmän häissä.
      Sain yhdet ehdot,Englannista. Seuraavana jouluna arvosana oli kiitettävä. Kerran jäin luokalleni,lukion rehtorin suosituksesta. Sen jälkeen piti vain mennä lukioon. No se tetiin vasta paaaaljon myöhemmin.
      Kirjoitin Ylioppilaaksi 2002 Lohjan aikuislukiosta.

      • miljoonapulu

        Kiva kun sinäkin kerroit koulumuistoistasi.
        On mielenkiintoista lukea millaista se koulunkäynti on ollut.


    • ei koskaan enää

      kesäkeitto vaikka ei saisi ottaa kuin kolme lusikallista,on kidutusta.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      323
      9011
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5568
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      329
      5067
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3520
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2962
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      57
      2349
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2322
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2248
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2206
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2103
    Aihe