Onko ilmaista

korallirantaa Eilatissa?

Olemme lähdössä ensi viikolla Eilatiin.

Haluamme snorklata ja snorklata ja snorklata katsellen koralleja ja kaloja.

Emme halua sukeltaa vehkeillä emmekä tarvitsisi maksullisia "rantapalveluja".

Onko Eilatissa tai lähistöllä yhtään ilmaista rantaa, jossa olisi koralleja? Auto meillä on käytössä.

Kertokaa pian, sillä tiistaina lähdetään jo kohti Eilatia!

Kiitos etukäteen

4

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotiutunut

      meidänkin ryhmästä kävivät snorklailee ilmaisilla rannoilla. Varsinaisilla hotellirannoilla ei vedenalaisia nähtävyyksiä ole, mutta mentäessä varsinaiselle korallirannalle (se maksullinen) ja observatorion suuntaa, käsittääkseni on ns.vapaita rantoja. Niillä rannoilla olisi myös niitä koralleja ja kaloja. Jos on oma auto käytössä sinne suuntaan vaan tutkimaan paikkoja.
      Hyvää matkaa!!!!!!!!!!

      • Kiitos paljon, mutta olisiko jollain muistissa ihan konkreettista rantaa. Se helpottaisi kovin etsintää. Veden läpi on on vaikea rannalta käsin nähdä korallitilannetta.


      • kotiutunut
        Parohod kirjoitti:

        Kiitos paljon, mutta olisiko jollain muistissa ihan konkreettista rantaa. Se helpottaisi kovin etsintää. Veden läpi on on vaikea rannalta käsin nähdä korallitilannetta.

        Jos tosiaan menette valmismatkoilla niin oppaat ovat siellä sitä varten, että antavat näitä tarkempia ohjeita. Myös lähellä hotelli ranta-aluetta oleva turisti-info osaa varmasti neuvoa. Eilat on suhteellisen pieni kaupunki ja nopeasti saa selvitettyä missä mitäkin on.


      • kotiutunut kirjoitti:

        Jos tosiaan menette valmismatkoilla niin oppaat ovat siellä sitä varten, että antavat näitä tarkempia ohjeita. Myös lähellä hotelli ranta-aluetta oleva turisti-info osaa varmasti neuvoa. Eilat on suhteellisen pieni kaupunki ja nopeasti saa selvitettyä missä mitäkin on.

        Suomalaiset oppaat tietävät vain nuo maksulliset rannat ja paikallisen infopisteen tehtävänä on ohjata turistit rahoineen niille paikoille, joissa rahankeruu on systemaattisesti järjestetty.

        Tässä keskustelussa on tarkoituksena jakaa omia kokemuksia toisten kanssa. Siis, jos joku on käynyt noilla ilmaisilla rannoilla, niin kertokaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3726
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2865
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2081
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2076
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1903
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe