Yhtiö myy osakkeittaan yleisölle osakeannilla. Yhtiö on julkaissut antiesitteen, jossa on kattavat tiedot yhtiön toiminnasta. Yhtiön toimitusjohtaja ilmoittaa Helsingin Sanomissa, että suur osakkeenomistaja (omistus yli 70 %) tulee annin päätyttyä jakamaan omistuksensa toisille osakkaille. Tällä tiedolla on huomattava merkitys osakkeen arvoon, mutta suunnitelmaa ei mainita entiesitteessä ja se voi olla huijausta. Pitääkö anti keskeyttää?
Osakeanti - tiedonantovelvollisuus
omistaja
2215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse asiasta en tiedä yhtään mitään,
mutta mitäs jos kokeilisit soittaa rahoitustarkastuksen (RATA). Ne voisivat olla kiinnostuneita asiasta. Se on viranomainen jonka tehtäviin kuuluu mm. valvoma markkinoiden menettelytapoja, liikkeeseenlaskijoiden tiedonantovelvollisuuden noudattamista ja tutkia epäiltyjä sisäpiiritiedon väärinkäytön tapauksia ja muita arvopaperimarkkinarikoksia.
Joten RATA lienee oikea paikka saada tietoa.
Yhteydenotot kannattanee aloittaa Tarja Ikosesta (Puh (09) 183 5416) joka vastaa markkinavalvonnan osastolla menettelytavoista markkinoilla. Muuten vaihteen numero RATA:aan on (09) 183 51 josta lienee voipi kysellä myöskin oikeata henkilö asiaa hoitamaan. Ainakin saat tietoa tod. näk enemmän kuin täältä foorumilta tai ainakaanminulta ;-)
Jos jotain asiaa selviää niin voitko kertoa siitä täälläkin kun ihan kiinnostaa tuo juttusi.
yhtiö myy osakkeitaan ruotsissa, mutta niitä voivat ostaa myös suomalaiset internetin kautta.