Mikä yritys on Kymppitalot? Onko talotehdas koska perustettu ja kokemuksia kenelläkään?
Myyjiä ainakin on paljon.
Myyjiä ainakin on paljon.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...on näköjään merkitty ennakkoperintärekisteriin aprillipäivänä 2000 eli alle kymmenvuotinen firma se on. Tuona aikana se ei käsittääkseni ole niin isoksi kasvanut, että sen rakentaneista olis kovinkaan suurella todennäköisyydellä täällä kommentoimassa.
Myyntimiehiä se on näköjänsä lisännyt viimekertaisesta tsekkauksestani suurinpiirtein tuplaski - aikoo siis selvästikin hakea kasvua ja asuntomessuillekin on menossa, mikä vahvistaa tuota kasvuhakuisuusajattelua, sillä asuntomessut on talotehtaalle varsin kallis tempaus.
Tuotteesta itsestään en osaa enkä alall toimivana haluaisikaan sanoa mitään.
Myyjät ilmeisesti etsivät uusia apajia, koska pienikin yritys voi saada tuplattua myyjämääränsä hetkessä? Ilmeisesti jotain on tapahtumassa markkinoilla kun vanhat myyjät pakenevat isommista veneistä ja siirtyvät pienemmille?
Taloedustajat on perinteisestikin aika herkästi edustusta vaihtavia, joten tämä nyt menossa oleva mullistus ei välttämättä kerro mistää syvällisemmästä murroksesta. Ja Puutalokympin "uusista edustajista" ne, joiden taustat sattumalta tunnen, olivat kaikki eri suunnista Puutalokympille ajautuneita.
Talomyyntijoukkueista lähtee kolmenlaisia edustajia - ja lähtijät päätyvät useimmiten kuka minnekin.
1. Silloin kun edustajat lähtee "huonoimmasta päästä" vallitsee talomyyntijoukkueessa kokolailla normaalitilanne. Ehkä myyntipäälliköiden aktiivisuus nostaa häntiä voi jonkun verran tätä vuotoa paikata, mutta harvoilla myyntipäälliköillä on riittävästi aikaa ja konsteja "häntien huolehtimiseen" - tulos tehdään useimmiten keskikastin edustajia eteenpäin piiskaamalla.
2. Jos pämies vetää ruuvin iian tiukalle - kuvittelee tekevänsä tulosta edustajien kustannuksella, ryhtyy myyntijoukkue vuotamaan yläpäästä - parhaat lähtee.
3. Joissain kriisitilanteissa kaikki lähtee. Katsoin pari viikkoa sitten yhden talopakettiyrityksen edustajaluetteloa, kun tiesin niillä olleeksi neljä vuotta sitten pahnalainen konflikti tehtaan ja edustajien välillä. Viiden vuoden takaisista noin kolmestakymmenestä edustajasta kahta lukuunottamatta kaikki olivat vaihtuneet.
On siis hyvin vaikea vetää edustajaluettelon muutoksista kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Esimerkiksi nuo Puutalokympien uudet edustajat, jotka olivat minulle entuudestaan tuttuja, ovat kaikki osaavia ja kokeneita poikia, mutta miksi ovat merkkiä vaihtaneet jäänee arvoitukseksi minullekin - ellen sitten tule pojille soittaneeksi ja kysy suoraan - veikkaisin, että kaikkien tarina on erilainen.
Viimeisimmän tsekkauksen jälkeen on firman myyntijohtaja muuttunut edustajaksi...onko selitystä?
...joukkiota sen paremmin, joten en osaa kertoa heidän tapauksestaan.
Ei ole kuitenkaan mitenkään tavatonta, että myynnin esimiehet lähtevät kenttätöihin ja päinvastoin. Se, että pysyy samassa porukassa viitannee siihen, ettei asiaan välttämättä liity mitään dramatiikkaa. Ja, jos virta käy johdosta myyntihommiin - se viittaisi siihen, että myynnin johto uskoo tuotteen myyntikelpoisuuteen.
Ja tuontyyppistä siirtoa ei pitäisi ajatella vertikaalisena vaan mieluummin likimain horisontaalisena siirtona. Useinhan tehtaan paikallinen myyntiorganisaatio koostuu itsenäisistä talomyyntiyrittäjistä, jolloin tehtaan myyntijohtaja on enempi yhteyshenkilö tehtaalla kuin talomyyjien esimies.
Itse kuulun koulukuntaan, joka ei usko hyvästä myyntimiehestä tulevaksi hyvää myyntipäällikköä tai toisin päin - noilta ammattikunnilta edellytetään yllättäin (?) hyvin erilaisia ominaisuuksia.
Tavattoman yleisiä tuollaiset siirrot ei ole, mutta muutaman kerran olen vastaavan nähnyt.
osaako kukaan sanoa paljonko 10talon todelliseksi hinnaksi tulee? Siis jos ymmärsin oikein talon hintaan ei kuulu rahtia eikä pystytystä? Jos vaikka haluis rakentaa 80km helsingist mitä tulis rahdin
hinnaks? Siis eikö 10talos pystytetä yhtään mitään, että toimittaako ne vaan tavarat? Vaik ei se varmaan kauhee ongelma ois nääs mieheni on kirvesmies ja vanhempanikaan ei oo mitään poropeukaloit rakentamises ja itekki ny vähä osaan tehä, mut jos ite duunaa kaiken talkoo tyylillä kauan siihen menee suunilleen aikaa kokemuksia kellään?
on vielä arvoitus, mutta kysymäsi rahti oli meille KariMari 1080€ ja pystytys kuuluu sateelta suojaan asti. Pystytysvalmiudesta löytyy tiedot kymppitalon sivulta.
Jos kiinnostaa seurata meidän projektia niin täältä onnistuu: http://kipposentie.blogspot.com/