Iltasatu.

EräsKansanparantaja

Tapahtumat sijoittuvat Feikkilandiaan, joka oli vaipumassa pimeimpään keskiaikaan ja siitä huolestuneena koottiin työryhmä valmistelemaan puoskarilakia, jonka toivottiin saattavan keskiajan noitavainot lopulliseen ratkaisuun. Olihan kyseessä maan tulevaisuus ja sairaanhoidon uskottavuus, jonka pelättiin rapistuvan toisinnäkevien paineen alla.

Valtaapitävien huolta lisäsi kansanliike, joka ilmaisi tyytymättömyyttään terveydenhoidon alati kasvavia menoja kohtaan. Suurimpana huolena nähtiin kuitenkin toisinnäkevien huolestuttava lisääntyminen ja uppiniskaisuus kun eivät suostuneet käyttämään kaikkia heille tarjottuja pillereitä ja Rainbullshit yhtiön näkökyvyn laajentavia laseja, vaan käyttivät mitä ihmeellisimpiä yrttejä ja huuhaaksi ristittyjä hoitoja. Senpä vuoksi päätettiin järjestää kansanliikkeen tyynnyttämiseksi tieteellinen koe, joka toisi todellista selvyyttä toisinnäkevien kyvyistä ja nostaisi tieteen kolhiintunutta mainetta uskomusten alhosta.

Tieteellisen kokeen suunnittelijaksi ja toteuttajaksi valittiin tunnettu ja arvostettu tutkija dosentti Myrkky Mallukangas kallaveden rannalta. Aluksi toisinnäkevät vastustivat Myrkkiksen valintaa, mutta suostuivat viimein sillä ehdolla, ettei koetta järjestetä ilman heidän hyväksyntäänsä. Niinpä he saivat Myrkkiksen suunnitteleman koeasetelman ja hyväksyivät sen pitäen sitä hyvin selkeänä ja yksiselitteisenä. Koepäiväksi sovittiin syyskuun viimeinen päivä, johon oli lähes vuosi aikaa, joten kaikki järjestelyt saataisiin hyvin suoritettua.

Jatkuu huomenna, hyvää yötä.

12

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valmistelut käynnistyivät rivakasti ja mediaväki seurasi tapahtumia kiinnostuneena. Valtaapitävien tv-kanava lähetti viikoittain tilannekatsauksen, jossa asiantuntijat esittivät näkemyksiään toisinnäkevien kyvyistä. Uutisointi ylitti suurenveden ja sai ohjelma-aikaa myös Ten ja Beller bullshit ohjelmassa. Siitä valtaapitävät olivat otettuja ja päättivät pyytää heitä tulemaan mukaan tv-ohjelmaan. Ten ja Beller suostuivatkin, mutta ehtona oli että kokeen lopputulos on tietynlainen ja shekistä löytyisi tiettymäärä nollia. Ehdot olivat kovat, mutta talvisodan hengessä päätettiin hyväksyä, olihan maan tulevaisuus vaakalaudalla.

      Kovat bisnesmiehet halusivat ottaa kaiken irti ja alkoivat puuhata suuria guruja mukaan testitilaisuuteen. Niinpä rummutus kansanjuhlaksi mainostetun tilaisuuden markkinoimiseksi alkoi. Koetta edeltäväksi illaksi suunniteltu tilaisuus kiinnosti maailmanlaajuisesti yhä enemmän, olihan Feikkilandiasta tullut ennenkin varsin kiinnostavia tapahtumia, kuten eukonkannosta kisailu, joka televisioitiin maailmanlaajuisesti. Silmälääkäreiden omistama Rainbullshit yhtiö sponsoroi tapahtumaa merkittävällä rahasummalla saaden samalla maailmanlaajuista näkyvyyttä uuden tuotteen esilletuomiseksi. Kyse oli mullistavasta keksinnöstä sitten silmälasien ja tuotteelta odotettiin uutta rahasampoa tietoliikennejätti NoKia:n tilalle joka oli muuttanut Kaukoitään ja yhdistynyt autonvalmistuskriisin jälkeen Kia-motors:n kanssa. Sepustetut totuudet eli SEPTO lehden päätoimittaja sai houkuteltua mukaan suuren gurun Rames Jandi:n ja miljoonan dollarin palkintosumman antamaan kokeelle uskottavuutta, vakuutettuaan ensin ettei mitään vaaraa rahojen menettämiselle ollut, vaan päinvastoin pullea kirjekuori odotti arvoisaa vierasta.

      Jatkuu huomenna, hyvää yötä.

      • vai unilääke?

        Tää on kyllä niin hyvää unilääkettä tämä SATU, että lukija nukahtaa tietokoneen ääreen jaksamatta lukea jorinaa loppuun! Hyvä hyvä! Esimerkillistä kansan kaukonukuttamista! Hyvät yöunet auttavat moneen vaivaan - ja hyvät naurut myös...


      • Valmistelut olivat pitkällä ja oli aika valita koehenkilöt. Valtaapitävien valinta osui nopeaksi omenanpoimijaksi tiedettyyn riuskaan nuoreen mieheen, liekö valintaan vaikuttanut sukulaisuus erääseen lääkäriin joka omisti varsin merkittävästi Rainbullshit yhtiön osakkeita ja saavutukset urheilussa, jota Rainbullshit tuki avokätisesti. Toisinnäkevät järjestivät äänestyksen ja eniten ääniä sai lääkärinopinnot omenanpoiminnalla rahoittava yksikätinen nuori mies. Kätensä hän oli menettänyt murskaimessa ja nyt hänelle haluttiin antaa tilaisuus näyttää kykynsä ja voittaa valtaapitävien edustaja sekä miljoona dollaria, jonka hän ilmoitta lahjoittavansa alkupääomaksi vaihtoehtohoitojen tieteellisten tutkimusten käynnistämiseksi. Rames Jandi aluksi vastusti valintaa, koska valittu ei ollut julkisuudenhenkilö, mutta suostui lopulta kun SEPTO:n päätoimittaja sekä tutkimuksen johtaja Myrkky Mallukangas vakuuttivat, että juuri hän yksikätisenä olisi kaikkein sopivin toisinnäkevien koehenkilöksi.

        Koeasetelma oli varsin yksinkertainen eikä yksikätisyys haitannut merkittävästi kokeen suorittamista. Toisinnäkevät olivat vakuuttuneita yksikätisen kyvyistä ja valmistautuivat rauhallisin mielin kokeeseen, jossa arvioitiin näkökykyä ja tarkemmin väriennäkemistä, jota mustavalkoisesti näkevät valtaapitävät pitivät täysin mahdottomana tieteellisiin tutkimuksiin vedoten. Markkinajohtaja Rainbullshittin silmälaseihin kehittämän värimuuntimen avulla kaikki näkivät maailman värillisenä ja toisinnäkijät väittivät näkevänsä värit ilman Rainbullshittin silmälaseja. Tämä ei tietenkään mustavalkoisesti näkevien mielestä voinut mitenkään pitää paikkaansa ja nyt koejärjestelyt olivat aivan loppusuoralla, joten pian saataisiin tieteellistä todistusaineistoa miten asia on.

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


      • Koepäivän lähestyessä järjestivät valtaapitävät monenlaisia tilaisuuksia, huipentuen koetilaisuuden edeltävään iltaan, jossa monet valtaapitävien kutsuvieraat toivat esille tieteellisesti perusteltuja argumentteja ihmisen näkökyvystä. Illan kohokohtana Rainbullshit esitteli mullistavaa teknologiaa olevat silmälasit tai oikeammin näyttöpäätteet, jotka olivat jopa kevyemmät ja sirommat kuin aiemmat silmälasit. Kaikki mustavalkoisesti näkevät käyttivät sievoisen rahasumman uusien kultasankaisten lasien hankintaan, joitten arvo moninkertaistuisi lähivuosina, olihan tämä erä erityisesti tehty tätä tärkeää tapahtumaa varten.

        Valtaapitävät olivat hyvin mielissään siitä, että mielenosoitukset olivat kutistuneet yksittäisiin mielenilmaisuihin. Kukaan ei enää näyttänyt muistavan terveydenhuollonkriisiä, vaan kaikki odottivat tulevaa mustavalkoisten ja toisinnäkevien välistä tieteellistä kamppailua. Valtaapitävät valmistelivat kaikessa hiljaisuudessa puoskarilakia, joka astuisi voimaan heti kokeen jälkeen. Puoskarilain odotettiin ratkaisevan terveydenhoidon kaikki ongelmat ja senpä vuoksi lainvalmistelussa käytettiin maan parhaita asiantuntijoita, ei ainoastaan terveydenhoidon vaan palkattiin erityisesti lakiteksteihin erikoistuneita, koska oli ilmeistä, että syytteitä jouduttaisiin nostamaan valtaisa määrä, eikä haluttu jättää pienintäkään porsaanreikää toisinnäkevien mentäväksi.

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


      • Mullistavaa uutuutta juhlittiin aamutunneille saakka, mediaväen metsästäessä kunnon lööppejä olihan valtakunnan kerma lähes kokonaisuudessa paikalla. Suurenveden takaa tulleet pieni ja suurimies saivat erityistä huomiota ja valkopartaisen seurassa hyvin esille pyrkinyt SEPTO lehden päätoimittaja sai nostetta imagolleen. Jotain suurempaa tapahtui kuitenkin juhlijoilta ja lehdistöltä salassa tarkoin vartioidussa hotellihuoneessa, johon oli kerääntynyt pieni joukko maan tärkeimpiä teknologia-alan johtohenkilöitä. Rainbullshit yhtiön pääsuunnittelija sekä toimitusjohtaja, että NoKian pääomistaja keskustelivat innostuneesti uudesta ideasta, joka mullistaisi ihmisten toimien seurannan reaaliajassa. Lex NoKian mentyä ns. puihin hankaloitui tietojen keräily, johon uusi sovellus toisi kirjaimellisesti huimat näkymät. Niin huimat, että joukko meni hetkeksi hiljaiseksi kun oivalsivat asian merkityksen. Viimein NoKian Olli von Jorma jr. sai sanottua julki kaikkien päässä pyörineet ajatukset. Kuulkaas ystävät, tässä tehdään maailmanhistoriaa, eikä sitä saa päästää julkisuuteen. Tähän kovanluokan bisnesmiehet olivat tietenkin tottuneet, tosin Nobeltajan palkinto ja julkinen hehkutus käväisi jokaisen mielessä. Raha ja valta vei kuitenkin voiton haaveista ja jokaisella ajatukset kävivät kovilla kierroksilla. Rainbullshit yhtiön pääsuunnittelijan ajatukset kiersivät kehää silmälasit – paikkatieto – tietoverkko, kaikki tämä toisi valtavasti rahaa ja valtaa, joka ei kuitenkaan koskisi häntä tavallisena palkkalaisena, vaikka juuri hän oli kaiken mahdollistanut. No olihan hänellä Rainbullshit yhtiön osakkeita ja lisää tiedossa optiona yhtiön menestyksen myötä, mutta silti oliko asialle tehtävissä jotain?

        Syyskuun viimeisen päivän aamu valkeni sateen jälkeen aurinkoisena ja sateenkaari loisti väreissään laskeutuen läheisen lahdenrantaan, kuvastaen ikään kuin tulevaisuuden loistoa ja uuden ajan alkua. Aamulehden etusivu oli omistettu Rainbullshit yhtiön mullistavalle keksinnölle ja kuvissa komeili kiiltävin silmälasein valtakunnan kerma, erääseen kuvaan taka-alalle oli sattunut dosentti Myrkky Mallukangas ja sähkölaitoksen johtaja salamyhkäisen näköisinä. Enteilikö kuva jotain tulevasta, vai oliko kaikki pelkkää sattumaa.

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


      • Pitkällisten valmistelujen jälkeen kokoonnuttiin suureensaliin runsaslukuisen yleisön odottaessa kiinnostuneena kokeen alkamista. Ulos kokoontuneelle tuhatpäiselle joukolle näkyi salin tapahtumat tv:n suorassa lähetyksessä. Salin oikealle puolelle asettuneet juhlapukeiset suuresti oppineet tieteentekijät ja lääkärit, oli näyttävä joukko ja jokaisen nenällä kiilteli uutuuttaan tyylikkäät silmälasit tai oikeammin näyttöpäätteet joillakin kiilteli pieni timantti sangoissa, joka oli kaikilla silmäätekevillä yhtiön johtohahmoilla. Vasemman puolen oli kansoittanut toisinnäkijät ja aivan tavalliset kansalaiset, olipa joukkoon uskaltautunut jokunen sivistynyt ja elämänkokemusta omaava akateemikko sekä muutama muu selvästi oppinut, joiden olisi luullut olevan salin oikealla puolella.

        Avauspuheenvuoron jälkeen saatiin seurata suuren gurun Rames Jandin näin meitä huijataan esitystä, jossa suuri guru seisoi edessään istuvan silmät liinalla sidotun naisen selän takana ja tökki sormeen kiinnitetyllä pitkällä rautalangalla koe henkilön pohkeita ja kysellen tuntuuko pistelyä. Nainen tietenkin myönsi näin olevan, jolloin suuri guru näytti kuinka kaikki oikein tapahtui ja poistui salin oikealta puolelta kuuluvien raikuvien aplodien ja hyväksyvien päännyökyttelyjen saattelemana. Myös toisinnäkijät saivat äänensä kuuluviin, kun Itärajan takaa tullut Sergei valotti omia tutkimuksiaan ihmisen näkökyvystä, joka hänen mielestään ei ole ainoastaan mustavalkoinen vaan on viitteitä siitä, että jotkut ihmiset voivat nähdä värejä. Esitelmä ei ilmiselvästi kiinnostanut oikealla puolella olevia ja sai varsin vaisun vastaanoton. Sitä vastoin Myrkky Mallukankaan ilmestyminen esittelemään kokeen suoritusta sai ilman sähköistymään ja kaikki odottivat hiiren hiljaisina kokeen alkamista.

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


      • Viimein Mallukankaan varsin pitkän ja seikkaperäisen selvityksen jälkeen päästiin asiaan. Kumpikin puoli oli hyväksynyt koejärjestelyt ja osallistujat odottivat heille varatuilla paikoilla. Vasemmalla puolella yksikätinen toisinnäkijä istui varsin levollisen näköisenä vaikka tuleva koitos näkyikin kasvoilta. Keskellä istui silmät varmuuden vuoksi sidottuina sokea verrokki, jolla haluttiin mitata plasebovaikutusta. Oikealla puolella mustavalkoisten edustaja oli hermostuneen oloinen vaikka hänelle oli vakuutettu ettei mitään häviämisen mahdollisuutta ollut. Puheenjohtaja vielä kertasi kokeen kulun ja kysyi oliko osallistujat ymmärtäneet sanotun, kun kaikki olivat vastanneet myöntävästi julisti hän kokeen alkavaksi tasatunnista, johon oli pariminuuttia aikaa.

        Hiljaisuus vallitsi salissa, vain kellon tikitys kuului kuin lisäten koetuksen merkitystä, olihan pimein keskiaika vihdoin ja lopullisesti jäämässä taakse. Kaikki katsoivat kuin hypnoosissa kellon viisareita laskien ajan kulua kuin odottaen uuden vuoden alkua. Juuri kun viisari oli siirtymässä tasatunnille sammuivat salista valot ja pimeys iskeytyi kuin pimein keskiaika olisi ottanut salissa olijat syleilyynsä

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


      • keskiaika,
        EräsKansanparantaja kirjoitti:

        Viimein Mallukankaan varsin pitkän ja seikkaperäisen selvityksen jälkeen päästiin asiaan. Kumpikin puoli oli hyväksynyt koejärjestelyt ja osallistujat odottivat heille varatuilla paikoilla. Vasemmalla puolella yksikätinen toisinnäkijä istui varsin levollisen näköisenä vaikka tuleva koitos näkyikin kasvoilta. Keskellä istui silmät varmuuden vuoksi sidottuina sokea verrokki, jolla haluttiin mitata plasebovaikutusta. Oikealla puolella mustavalkoisten edustaja oli hermostuneen oloinen vaikka hänelle oli vakuutettu ettei mitään häviämisen mahdollisuutta ollut. Puheenjohtaja vielä kertasi kokeen kulun ja kysyi oliko osallistujat ymmärtäneet sanotun, kun kaikki olivat vastanneet myöntävästi julisti hän kokeen alkavaksi tasatunnista, johon oli pariminuuttia aikaa.

        Hiljaisuus vallitsi salissa, vain kellon tikitys kuului kuin lisäten koetuksen merkitystä, olihan pimein keskiaika vihdoin ja lopullisesti jäämässä taakse. Kaikki katsoivat kuin hypnoosissa kellon viisareita laskien ajan kulua kuin odottaen uuden vuoden alkua. Juuri kun viisari oli siirtymässä tasatunnille sammuivat salista valot ja pimeys iskeytyi kuin pimein keskiaika olisi ottanut salissa olijat syleilyynsä

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.

        siis vain pimeni entisestään, eikä ainuttakaan valon pilkahdusta ollut enää havaittavissa eikä tuomassa lohtua ja toivoa läsnäolijoiden mieleen?


      • Pahaskeposusi
        keskiaika, kirjoitti:

        siis vain pimeni entisestään, eikä ainuttakaan valon pilkahdusta ollut enää havaittavissa eikä tuomassa lohtua ja toivoa läsnäolijoiden mieleen?

        Kansannarisija taisi itsekin lopulta kyllästyä ja uupua unettavaan satuiluunsa ja nukahti...nukahti...nukahti...syvään, syvään uneen!


      • Ilta auringon säteet osuivat suurennettuun shekkiin, joka loisti kultakirjaimin kirjailtuna, kuin odottaen ottajaansa. Plasebotutkijan pienempi shekki oli asetettu lasivitriiniin, josta heijastuvat säteet muodostivat seinälle sateenkaaren lisäten tilaisuuden mystisyyttä. Puheenjohtajan ja Mallukankaan neuvottelun jälkeen päätettiin jatkaa koetta vaikka valoja ei saatukaan saliin. Koe alkoi hämärän rajamailla ja mustavalkoisten edustaja nosti ensimmäisen omenan oikeaan koriin ja vielä toisenkin ja kolmannen. Salissa jännitys kävi käsin kosketeltavaksi ja oikealla puolella lasit päässä istuvat tunsivat sydänalassaan kouristuksen kun näkivät heidän edustajansa menevän johtoon, kun sokea vasta tunnusteli ensimmäistä omenaansa ja toisinnäkijöiden edustaja tihrusti omenaansa laittaen sen väärään koriin.

        Sokea verrokki tiivisti tahtia ja jokaista omenaa nuuhkaisten laittoi sen oikeaan koriin punaiset punaiseen ja vihreät vihreään koriin. Viimein viimeinenkin omena oli omissa koreissaan, kun mustavalkoisten edustaja oli päässyt vasta puoleenväliin ja joitakin omenoita oli vääränvärisessä korissa. Toisinnäkijä ei vielä ollut alkua pitemmällä ja vain muutama omena oli oikeanvärisessä korissa kun koeaika loppui. Hiljaisuus muuttui puheensorinaksi ja kaikki vaativat kokeen uusimista, varsinkin mustavalkoisesti näkevät kävivät varsin kuumina, mutta kokeen johtaja Mallukangas sai äänensä kuuluviin ja vaati puheenvuoroa.

        Jatkuu huomenna, hyvää yötä.


    • tarinat auttavat

      Kun faktat käyvät raskaiksi niin siirrytään fantasiaan eli vaihtoehtoiseen todellisuuteen. Kieltomekanismi on kätevä.

      • auttavat ;)

        "Kun faktat käyvät raskaiksi niin siirrytään fantasiaan eli vaihtoehtoiseen todellisuuteen. Kieltomekanismi on kätevä."

        Tuo on pantu merkille. Aina kun palstan skepo näkee tämän linkin, hän rupeaa selittämään tietokannan sisältöä ja pyyhkii mielestään todellisuuden lääketieteellisten hoitojen tehosta:

        http://www.terveystaito.fi/Pages/ajankohtaista07_3_08.htm

        Nyt kello käymään, kauanko kestää kun skepo tulee nyyhkyttämään että tietokannassa on homeopatiaa, tuleekohan uusi ennätys :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      65
      4242
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4241
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      109
      2905
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      58
      2796
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2029
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1353
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1281
    Aihe