Detroit

Hittolainen millaista seutua Detroit on nykyään. TV:stä tulleessa autoteollisuuden ahdingosta kertoneesta dokkarissa ajeltiin Detroitin esikaupunkialueilla ja hirvittävältä näytti. Hylättyjä taloja ja autioita pihoja, sieltä saisi asunnon 1000 taalalla, tosin kukaan ei osta kun naapurusto on muuttunut joksikin crack-seuduksi.
5823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole kyseista dokumenttia nahnyt, mutta kuten minka tahansa dokumentin kanssa ohjaaja tieytysti valikoi dramaattisemmat patkat asiansa pynkittamiseksi.

Kuulostaa kuitenkin silta, etta kuvaukset ovat olleet Detroitissa ja sita valittomasti ymparoivalla alueella, joka on jo 60-luvun rotumellakoiden jalkeen ollut turmiolla. Silloinhan businekset ja valkoihoiset pakenivat kaupungin ulkopuolelle. Elvytys yritykset ovat kaynnissa, mutta Michigan karsii pahasti autoteollisuuden taantumasta ja Detroitin hallinto ei ole ollut kovin luotettavissa kasissa.

Nain paikallisena voisin myos tehda dokumentin alueesta, joka nayttaisi aivan toisenlaisen Detroitin esikaupunkeineen. Keskustassa on paljon hienoja seka historiallisia etta uusia rakennuksia, joen ranta kehityssuunnitelma on edennyt, juuri uusittu taidemuseo hienoine kokoelmineen, konserttisaleja ja Ford football stadion ja Tiger's pesisstadion. Vanhoja heitteille jatettyja yksityistaloja revitaan kaupungin toimesta jne. On useita lahioita, joissa monimiljoona-dollari-kodit ovat enemman saanto kuin poikkeus, vaikka hinnat ovat pudonneet pahimmissa tapauksissa melkein 30%, kuten myos 'tavallisia' lahioita.

Olen ensimmainen kertomaan, etta Detroitissa loytyy poikkeuksellisen karmeita alueita ja niita on paljon laajemmin kuin missaan muussa USA:n kaupungissa, mutta sen syy on paljon syvemmalla kuin nykyinen autoalan kriisi. Varsinaista Detroitia ymparoi kuitenkin hyvin siisteja ja tasokkaita alueita ja business keskuksia, joita dokumentin tekija ei varmaankaan vaivautunut nayttamaan.

Äänestä
  • Detroitin suurkaupunki-alueella on yli 5 miljoonaa asukasta. Joku kaupunginosa jossa on 100000 asukasta saadaan näyttämään jossain dokumentissa tosi huonolta...aivan kuin jos Jakomäki olis sama kuin Helsinki...ei pidä uskoa kaikkea mitä TV:ssä näytetään.

    Mene käymään Detroitissa ja kirjoita sitten kokemuksistasi!

    Äänestä

  • Ruuhkakivi kirjoitti:

    Detroitin suurkaupunki-alueella on yli 5 miljoonaa asukasta. Joku kaupunginosa jossa on 100000 asukasta saadaan näyttämään jossain dokumentissa tosi huonolta...aivan kuin jos Jakomäki olis sama kuin Helsinki...ei pidä uskoa kaikkea mitä TV:ssä näytetään.

    Mene käymään Detroitissa ja kirjoita sitten kokemuksistasi!

    Olen lähdössä Detroitiin viikoksi huhtikuun lopulla. Lennot ja auto (katso nimimerkki) on jo varattu. Ensimmäisiksi kolmeksi yöksi aion varata huoneen keskustasta Book Cadillac hotellista. Tämä hotelli on rakennettu jo vuonna -24 ja oli reilu 20 vuotta tyhjillään, kunnes viime vuoden lopulla avattiin osittain entistettynä, mutta kumminkin täysin uusittuna.
    Greenfield Village kiinnostaa samoin käynti Fordin tehtailla ja arkkitehtuuri kiinnostaa myös. Missäpäin Detroitia nämä slummit muuten ovat?

    Äänestä

oon suunnitellu muuttavani kyseiseen kaupunkiin. kannattaako? ja maksaako enemmän/vähemmän kuin muualla USAn "isoissa" kaupungeissa?

Äänestä

MINKÄ NÄKÖNEN PAIKKA DETROIT ON NYTTEMMIN

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mr. bush kirjoitti:

Hittolainen millaista seutua Detroit on nykyään. TV:stä tulleessa autoteollisuuden ahdingosta kertoneesta dokkarissa ajeltiin Detroitin esikaupunkialueilla ja hirvittävältä näytti. Hylättyjä taloja ja autioita pihoja, sieltä saisi asunnon 1000 taalalla, tosin kukaan ei osta kun naapurusto on muuttunut joksikin crack-seuduksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu