Kirkonkirjoja jo 1100-1200-luvuilla?

Seita333

Hei!

Olen täysi ummikko sukututkimusasioissa. Itse asiassa tarkoitukseni ei ole tehdä sukututkimusta, mutta tarvitsisin erästä projektia varten tietoa Suomen ensimmäisestä (suomalaissyntyisestä) nimeltä tunnetusta papista, Pietari Kaukovallasta (jossain myös Kaikkivalta), josta myös johdettu nimi Petrus Kakuwaldus. Luulisin, että Varsinais-Suomalainen (Ahvenanmaa ja Varsinais-Suomihan olivat ensimmäisten kristinuskoalueiden joukossa, ja koska ko. pappi lähti ensimmäisenä Suomesta lähetystyöhän Viroon (1215 suuri joukkokaste), piti papin tulla varmasti alueelta, jolle kristinusko oli todella syvästi juurtunut - varma alueesta en kyllä ole.

Onkohan mitään toivoa löytää tuota henkilöä kirkonarkistoista? Miten te konkarit lähtisitte asiassa liikkeelle? Jos mahdollista, haluaisin selvittää Petruksen vanhemmat ja isovanhemmatkin (ja/tai näiden sisarukset). Taitaa olla lähes mahdottomuus... Jos kuitenkin mahdollista, mitenköhän noihin kirkonkirjoihin pääsisi käsiksi, pitääkö mennä itse paikanpäälle, voiko maksaa jollekin ammattilaiselle ko. tiedon etsimisestä, ja jos, niin mitä maksaa ja kauanko haku yleensä kestää? En todella kiireisen elämäntilanteen takia opiskelisi alaa vain näiden muutamien tietojen takia. Tosin jos ummikkokin siitä voisi selvitä ilman kummempaa opettelua, niin ottaisin vinkkejä mielellään vastaan. Erityisesti linkit nettioppaista olisi tervetulleita! (Kirjavinkitkin tietysti kelpaisivat, tahtoo vain olla vaikeaa löytää kirjastoaikaa näinä aikoina...)

Kiitos etukäteen kaikista mahd. vastauksista! :)

12

2156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nettikeskustelusta

      Pietari Kaukovallasta ei käytännössä ole mitään muuta tietoa kuin Henrikin Liivinmaan kronikassa (Heinrici Chronicon Livoniae) oleva maininta

    • sukututkija
    • genealogiaa

      Hyvä nuori ystävä, Suomen kirkonarkistot alkavat vasta 1600-luvulta lähtien.
      Lisätietoja asiasta helposti Suomen sukututkimusseuran sivuilta.

      • kulkea....

        Maallikko päässee helpohkosti (tapauksesta riippuen)1700-luvulle. Ortodoksit ovat hankalia ja muutamat muutkit ryhmät. Nettiapuja löytyy esim. seuraavista sivustoista

        http://www.genealogia.fi/
        http://www.digiarkisto.org/sshy/index.htm
        http://www.karjalatk.fi/katiha/index.php
        http://www.familysearch.org/eng/default.asp

        1600-luvulle mentäessä tarvitaan avuksi henkikirjoja, veroluetteloita jne. Niitäkin löytyy osittain jo netistä. Mitä kaemmaksi menneisyyteen sukelletaan, sitä vähäisemmäksi käy tieto. Dokumentteja ei ole säilynyt jälkipolville, joten 1400-luvun lopulle pääsee vain todella suurella työllä ja osittain arvaillen, sen kauemmaksi vain kuninkaallisten tms. kohdalla.


      • <zxcvbnm,.-
        kulkea.... kirjoitti:

        Maallikko päässee helpohkosti (tapauksesta riippuen)1700-luvulle. Ortodoksit ovat hankalia ja muutamat muutkit ryhmät. Nettiapuja löytyy esim. seuraavista sivustoista

        http://www.genealogia.fi/
        http://www.digiarkisto.org/sshy/index.htm
        http://www.karjalatk.fi/katiha/index.php
        http://www.familysearch.org/eng/default.asp

        1600-luvulle mentäessä tarvitaan avuksi henkikirjoja, veroluetteloita jne. Niitäkin löytyy osittain jo netistä. Mitä kaemmaksi menneisyyteen sukelletaan, sitä vähäisemmäksi käy tieto. Dokumentteja ei ole säilynyt jälkipolville, joten 1400-luvun lopulle pääsee vain todella suurella työllä ja osittain arvaillen, sen kauemmaksi vain kuninkaallisten tms. kohdalla.

        Jos olisi pappismiehiä niin ehkäpä heistä saattaisi löytyä enempi tietoa. Muutenhan alkaa löytyä veroasiakirjoista jos on. Aika huteraa saattaa tieto tosin olla kuulemma.


    • der Rote

      Hyvä ystävä. Eräs vastaaja jo mainitsikin, että kirkonkirjat alkavat Suomessa vasta 1650 vaiheilla. Itse olen sen verran joutunut tekemisiin Petrus Kaikkivallan kanssa, että pikkuisen on tietoa. Hän oli tiettävästi sistersiläisveli, jonka löysin ensi kerran vuodelta 1205 Virossa. Viimeinen tapaamani merkintä on vuodelta 1226 myös Virosta. Ilmeisesti hän työskenteli ensimmäisen piispan Wesselinin kanssa.
      Tietoja löytyy asiakirjasarjasta Diplomatarium danicum, joka on tanskan- ja latinankielinen. Apua saattaisi löytyä Vatikaanin arkistoistakin.
      ( sistersiläiset olivat benediktiinejä )
      Valitettavasti minusta ei juurikaan ollut apua?

      Myötäeläen der Rote

      • SedisX

        Wesselin ei ollut "ensimmänen piispa". Eestiläisten 1219 tappama piispa Theodoric edelsi häntä, kuten Henrik Lättiläinen kronikassaan kertoo samassa yhteydessä kun Wesselin mainitaan. Ensimmäinen Viron piispa oli Fulco vuodesa 1165.


    • Hymyä huuleen

      Luin eilen eräästä sukututkimusyhdistyksen lehsestä artikkelin, jossa kirjoittaja kertoi ylpeänä tutkimustensa tuloksista. Hän oli löytänyt 54 sukupolvea taaksepäin, eli 1600 vuotta. Laskeskelin, että oli päässyt siis n. vuoteen 400 j.k.
      Kiitteli internettiä, jonka avulla kaikki tämä oli saavutettu.

      Kun ajatellaan, koska on esim. kirjapaino yleistynyt, eli Gutenbergin ansiosta 1400-luvun puolivälin jälkeen, kun ajatellaan, kuinka vähän koulunkäyneitä ihmisiä oli, kirjoitustaito olematon, jne. niin miten joku voisi löytää pienintäkään dokumenttia noin kaukaisilta ajoilta.
      Käsikirjoitukset, joita on luostareista ja yliopistoista löytynyt, käsittelivät uskontoa tai hallitsijoita.
      Internetin tiedot eivät ole aina suinkaan faktaa.

      • ja arkistosta

        1600 luvulle löytty tietto, aikasemmat on sitten hiukankin varmemmin epävarmaa.


      • sk49

        Kun aloitin sukututkimuksen opettelun minulle kerrottiin kasku, että joku oli vakavissaan kertonut tehneensä tutkimuksen Ibidem suvusta. Eli mitä opimme, kaikki musteella painettu ei ole totta.


      • Kalevi Giraff
        sk49 kirjoitti:

        Kun aloitin sukututkimuksen opettelun minulle kerrottiin kasku, että joku oli vakavissaan kertonut tehneensä tutkimuksen Ibidem suvusta. Eli mitä opimme, kaikki musteella painettu ei ole totta.

        löytyy sukupuusta niinkin hienoja nimiä kuin Dito, Bond, Dreng. Löytyy jokunen Hrokin eli sitäkin ammattia ovat svun naiset harrastaneet.


      • laajennettu
        sk49 kirjoitti:

        Kun aloitin sukututkimuksen opettelun minulle kerrottiin kasku, että joku oli vakavissaan kertonut tehneensä tutkimuksen Ibidem suvusta. Eli mitä opimme, kaikki musteella painettu ei ole totta.

        Ibidem suvun tutkimusta on jatkettu ja laajennettu, nykyään se ulottuu jo Emerentia Tottiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe