Vaikka Windowsia käyttää yli 98%, niin Windows palstalle taännän on kirjoitettu vain 10 viestiä, kun Macin palstalle yli 17, joten taita olla niin että Macin kanssa on huomattavasti enemmän ongelmia kuin Windowsin kanssa.
Outo juttu...
mie
9600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=108&conference=500000000000004&posting=22000000001693931
on, että macin käyttäjissä on vain sen verran enemmän kirjoitustaitoisia, että liikennettä on enemmän.
Sitäpaitsi %-luku on väärin, Macintoshin markkinaosuus myydyistä koneista on n. 5 % luokkaa - ja kun Applen ferrarikoneiden käyttöikä tavisten PC-ladoihin verrattuna on noin kolminkertainen, saadaan käytössä olevinen Macintoshien prosenttiosuudeksi 15.
Linuxin markkinaprosenttiosuus on alle 1% pöytäkoneista, käypä välillä laskemassa paljonko he puhuvat. Sen jälkeen voit keskittyä tilastoimaan esim. WC-käyntejäsi Excelillä.
Jos sie osaisit laskea,olisit huomannut että tällä palstalla on esitetty vähemmän kysymyksiä.Asiaa tasapainottaakseni lisäsin äsken yhden;-)
Eihän tämäntyyppiset jutut mitä tämä tux tai mie -henkilö kirjoittaa ole enää pitkään aikaan olleet terveellä pohjalla.
oliot on ihan kivoja loppujen löpuksi? Koska jos lukee noita juttuja, ei noista yhtäkään saa ihan vakavasti ottaa... alussa ehkä hieman ärsyttää, mutta ei noista oikeata haittaa ole?
>loppujen löpuksi?
>oikeata haittaa ole?
...päättää, onko vai ei, siksi nämä kysymysmerkitkin...
Mac ihmisillä näyttää olevan vaikeuksia tehdä päätökset, siksi hiiressäkin on vain yksi nappula, että ei tarvitsisi ajatella, painaako nyt vasenta vai oikeata painiketta, ja jos keskeellä olisi vielä rulla tai peukalonappulat, niin Mac käyttäjä sekoaisi lopullisesti...
Mac-miehet ovat näitä, joiden perheissä naiset päättävät asiosista...
hanki elämä...
Jäikö mie lääkkeet ottamatta?
Aineistosi ja johtopäätöksesi on varsin harhaisen otannan tulos.
Mac-ryhmiä on täällä vain yksi tai kaksi, jos otetaan Unix mukaan. Sen sijaan lähes kaikki muut ryhmät ovat sisällöltään pelkästään Windowsiin liittyviä ongelmia, erityisesti: Tietoturva & virukset ja Apua aloittelijoille.
Kun otetaan lukuun kaikkien ryhmien Windowsia koskeva kirjoittelu, niin aineisto ja johtopäätökset kääntyvät päälaelleen.
M.O.T