Yleisiä neuvoja

Laiska äiti ;D

Hei,

kaipaisin (asiallisia) vinkkejä seuraaviin pulmiin:

-motivaation löytyminen siivoamiseen eli millä palkita (itseä ja lapsia)
-esimerkkejä millä helpottaa siivousta (suunnitelmissa hävittää tavaraa niin paljon kuin vain mahdollista- kirppis ja kaatopaikka, muita?)
-lojuvat paperit/lehdet/piirrustukset järjestykseen
(mainospostia ei enää tule, on hankittu korit mihin niitä voisi laittaa, mutta silti niitä on jokapaikassa)

Inhoan siivoamista, mutta sotku ahdistaa. Meillä ei ole siivouspäivää ja siivoankin tarpeen vaatiessa (kun alkaa riittävästi ahdistaa tai on vieraita tulossa).

Olen joskus saanut vimman tehdä suursiivouksen ja olin tosi tyytyväinen niiden jälkeen, mutta silti siitä ei ole tullut tapaa tai riittävää innostusta.

Ongelma on lähinnä se, että lapsiperheessä, sama sotku ilmaantuu jo seuraavana päivänä uudestaan.

3

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helllewi

      Siivouksen helpottamiseen: hanki kunnon siivousvälineet siivoustarvikeliikkeestä. Kerro siellä tilanteesi, he auttavat ja neuvovat, mitä kannattaa hankkia. Osta tarpeeksi paljon siivouspyyhkeitä ja mopin lankaosia, näin pystyt toteuttamaan helppoa ja nopeaa vedetöntä siivousta. Vaihda keittiön siivouspyyhe (nk. tiskirätti) päivittäin puhtaaseen ja pese viikon aikan kertyneet pyyhkeet kerran viikossa muun siivouspyykin kanssa pyykinpesukoneessa.

      Lisäksi osta kertakäyttöisiä, valmiiksi kostutettuja siivouspyyhkeitä. niillä saa nopeasti ylläpitosiivottua esim. vessan.

    • Haiseva rätti

      - Päätä etukäteen että vaikka joka perjantai on siivous päivä .
      - Jos talo on iso niin jaa se vaikka 2 tai 3 alueeseen . ja siivoa 1 alue päivässä/kerta.
      - Kaikki turha pois . jos et johonkin tavaraan tai vaatteeseen ole koskenut 6kk.een heitä se pois . tuoli, pöytä, lamppu, sänky . Se on mitä ihminen tarvitsee kerran ei kiinnosta siivota.
      - Siivoa kännissä . Nousuhumalassa on tarmoa ja uhoa vaikka mihin suursiivouksiin.

    • "palkkaa"

      Mua pänni myöskin siivoaminen joka kerta. Ajattelinkin hommata siivoojan tekemään sen puolestani. Sehän ei maksa kuin parikymppiä tunti. Mainitsin asiasta ystävälleni, joka totesi, että "eihän se maksa kuin parikymppiä kerta, mutta laskepa mitä se tekee vuodessa... Teet sillä ulkomaan matkan kerran vuodessa."

      Niinpä sitten palkkasin siivoojan: ITSENI!!! Aloin maksaa itselleni 20 €/h. Siivouksen jälkeen hain pankkiautomaatilta rahat ja laitoin "matkakassaani". Todella motivoivaa ja kannustavaa. Suosittelen. Tämän jälkeen siivous ei hatuttanut enää läheskään yhtä paljon kuin aikaisemmin. Ja matkat olen ihan itse "ansainnut".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      155
      11938
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      149
      5430
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4477
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      361
      1601
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe