Äitiyspäivärahasta!

kesämasu09

Hei! Kyselisin äitiyspäivärahasta kun asia ei minulle ihan selvä vielä ole. Saanko minimiä vai palkan mukaan vai työmarkkinatuen ylläpitokorvauksen mukaan?

Vuonna 2007 opiskelin työvoimakoulutuksessa jossa verojen jälkeen jäi 615e käteen, siis se työmarkkinatuki ja ylläpitokorvaus 8e/pvä.

Vuonna 2008 valmistuin mutta ehdin olla noin 5kk töissä koko vuonna ja nekin kuukaudet aina eri paikoissa lyhytaikaisia sijaisuuksia. Viimeisimmän kerran olin töissä syyskuussa 2008.

Syyskuusta lapsen syntymään olen siis nyt työttömänä työnhakijana.

Lapsi syntyy kesäkuussa niin minkä mukaan äitiyspäiväraha minulle maksetaan?

2

604

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhxkjhkj

      Saat 22,04 päivässä*25 miinus verot, kuussa.

      Isompaan rahaan tarvitaan jos jonkinlainen vuositulo, mikä kohdallasi ei taida toteutua.
      Yli 7000 vuosituloilla alkaa mennä tuon lukeman yläpuolelle.

      • hakemuksen liitteeksi

        Vuonna 2009 alkanut etuus määräytyy 2007 tulojen mukaan.
        Sairausvakuutuslaki 11 luku 4 § 3 momentissa puhutaan työtulojen tarkastelujaksojen liu'uttamisesta. Mikäli vakuutustapahtumaa edeltävän puolen vuoden aikana ei ole ollut työtuloja, voidaan mennä taaksepäin kuluva ja edeltävä vuosi.
        Liu'uttamisen edellytys on , että ne ajat jolloin ei ole ollut työssä, on ollut esim. työtön työnhakija, sairauslomalla, asevelvollisuutta suorittamassa...
        (loput liu'utusperusteet ovat laissa)


        Voit siis esittää viiden kuukauden tulon ja samat vähennykset mitä tulet verottajallekin esittämään. Yleensä ay-maksu ja päivittäiset työmatkat. Jos Sinulla on vielä lyhyempiä pätkiä vuonna 2008 ja 2009, esitä myös niistä selvitys.

        Tuloja voi esittää kuudelta kuukaudelta. Tämä tulo sitten kerrotaan kahdella, lisätään lomaraha ja tehdään vähennykset.
        Lomarahan määräksi lisätään ns. laskennallinen määrä eli 5 %, ellei se näy palkkatodistuksissa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe