editoimaan

ajuri hukassa

Videokamerani on Sony DCR-HC30E. Yritin pitkästä aikaa editoida, mutta kun tietokone oli vaihtunut, ei onnistunutkaan. Uudessa koneessa on Windows Vista (32-bittinen) -käyttöjärjestelmä. Sonyn sivuilta löytyi jonkunlainen ajuri, mutta kone ei ottanut sitä vastaan. Mistä löytyisi sopiva ajuri selkeine asennusohjeineen?

4

3101

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on Sony DCR- HC42E ja sama ongelma. Ennen oli Windows XP ja siihen kameran sai ongelmitta, mutta nyt Vista 64 bittiseen ei sitten millään, siis usb:n kautta. Yritimme todellisen asiantuntijan ( ammattilaisen) kanssa löytää ajuria, joka kelpaisi, mutta ei.
      Firewiren ja jonkin editointiohjelman kautta pääsee kyllä kaappaamaan ja editoimaan kamerasta, mutta usb:llä ei. Toivottavasti joku muu on löytänyt ratkaisun.

      • asiantuntija...

        Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.


        PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.


      • pysty

      • tosin kuin sinä !
        asiantuntija... kirjoitti:

        Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.


        PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.

        Tuo sääntö pätee DV-kameroihin, mutta uudemmissa kovalevy ja muistikortti kameroissa voi videot kyllä siirtää jo täysilaatuisena USB:tä pitkin, tai muistikortinlukijalla mikäli kyseessä on muistikorttikamera. Ja vieläpä nopeammin, kun DV-kameran reaaliaikaisella siirrolla !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe