Videokamerani on Sony DCR-HC30E. Yritin pitkästä aikaa editoida, mutta kun tietokone oli vaihtunut, ei onnistunutkaan. Uudessa koneessa on Windows Vista (32-bittinen) -käyttöjärjestelmä. Sonyn sivuilta löytyi jonkunlainen ajuri, mutta kone ei ottanut sitä vastaan. Mistä löytyisi sopiva ajuri selkeine asennusohjeineen?
editoimaan
4
3083
Vastaukset
Minulla on Sony DCR- HC42E ja sama ongelma. Ennen oli Windows XP ja siihen kameran sai ongelmitta, mutta nyt Vista 64 bittiseen ei sitten millään, siis usb:n kautta. Yritimme todellisen asiantuntijan ( ammattilaisen) kanssa löytää ajuria, joka kelpaisi, mutta ei.
Firewiren ja jonkin editointiohjelman kautta pääsee kyllä kaappaamaan ja editoimaan kamerasta, mutta usb:llä ei. Toivottavasti joku muu on löytänyt ratkaisun.- asiantuntija...
Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.
PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen. - pysty
asiantuntija... kirjoitti:
Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.
PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.linkittämään? Toimiihan se:
http://www.digivideo.fi/content/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=43 - tosin kuin sinä !
asiantuntija... kirjoitti:
Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.
PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.Tuo sääntö pätee DV-kameroihin, mutta uudemmissa kovalevy ja muistikortti kameroissa voi videot kyllä siirtää jo täysilaatuisena USB:tä pitkin, tai muistikortinlukijalla mikäli kyseessä on muistikorttikamera. Ja vieläpä nopeammin, kun DV-kameran reaaliaikaisella siirrolla !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83313239Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2062853Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy592447Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1721512Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181299Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään551290Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14925- 60923
- 85860
- 20834