editoimaan

ajuri hukassa

Videokamerani on Sony DCR-HC30E. Yritin pitkästä aikaa editoida, mutta kun tietokone oli vaihtunut, ei onnistunutkaan. Uudessa koneessa on Windows Vista (32-bittinen) -käyttöjärjestelmä. Sonyn sivuilta löytyi jonkunlainen ajuri, mutta kone ei ottanut sitä vastaan. Mistä löytyisi sopiva ajuri selkeine asennusohjeineen?

4

3100

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on Sony DCR- HC42E ja sama ongelma. Ennen oli Windows XP ja siihen kameran sai ongelmitta, mutta nyt Vista 64 bittiseen ei sitten millään, siis usb:n kautta. Yritimme todellisen asiantuntijan ( ammattilaisen) kanssa löytää ajuria, joka kelpaisi, mutta ei.
      Firewiren ja jonkin editointiohjelman kautta pääsee kyllä kaappaamaan ja editoimaan kamerasta, mutta usb:llä ei. Toivottavasti joku muu on löytänyt ratkaisun.

      • asiantuntija...

        Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.


        PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.


      • pysty

      • tosin kuin sinä !
        asiantuntija... kirjoitti:

        Mikä se sellainen "todellinen ammattilais asiantuntija" on, joka ei tajua, että usb on tarkoitettu valokuville ja firewire videon siirtoon tietokoneelle.


        PS. Harmi, kun tähän uuteen foorumiin ei pysty liittämään linkkiä vastauksen yhteyteen.

        Tuo sääntö pätee DV-kameroihin, mutta uudemmissa kovalevy ja muistikortti kameroissa voi videot kyllä siirtää jo täysilaatuisena USB:tä pitkin, tai muistikortinlukijalla mikäli kyseessä on muistikorttikamera. Ja vieläpä nopeammin, kun DV-kameran reaaliaikaisella siirrolla !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 170
      1825
    2. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      83
      1298
    3. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      114
      953
    4. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      96
      851
    5. Olen osastolla

      Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.
      Ikävä
      66
      696
    6. Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt

      En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si
      Ikävä
      41
      629
    7. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      59
      627
    8. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      75
      535
    9. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      42
      534
    10. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      29
      532
    Aihe