Tarja Halonen puhui valtiopäivillä äidinkielen tärkeydestä ja oikeuksista kansalaisille, mutta unohti taas mainita Ahvenanmaa, missä suomenkieltä sorretaan ja lapsille ei saa suomenkielistä koulua.
Suomenkielinen presidentti valvoo niin tarkasti ruotsinkielisten etuja mutta unohtaa suomenkielisen enemmistön ja vietnamilaiset, venäläiset, somalit, romaanit ja viittomakieliset y.m.
Tasavallan presidentti kyllä puolustaa jokaisen oikeutta omaan äidinkieleen mutta unohti yhden asian. Presidentin omassa maassa, oman maan kansalaisilta puuttuu tämä oikeus esim. Ahvenanmaalla suomenkielisiltä lapsukaisilta. Presidenttiä taitaakin huolestuttaa enemmän maailman hemmotelluin vähemmistö ja heidän asemansa.
Mikä ihmeen valtaasema on suomenruotsalaisilla että suomenkielinen presidenttimme toimii niiden juoksutöttönä?
Tarja Halonen puhui
5
320
Vastaukset
- saanut ensimmäistäkään
vastausta. Ihmetteletkö miksi??? Luulusi jo tyhmänkin tajuavan....
- ole tyhmyyttä vaan
se kun ja on vaktaaasiaa niin ei siihen tartte totuus mikä totuus etkö tajuu.
- Atwa
Jos kerran presidentti on väärässä tai puhuu hieman sivuun niin mikset kirjoita suoraan hänelle. Mitä täällä ruikutat?!!!
Kyllä presidentti lukee ja kuuntelee, jos hänelle asiallisesti esitetetään virheet, epäkohdat yms. Ei tuo nyt mitään auta että valittelet asiaa maakunnan palstalla.
Herää pahvi! Ja tee jotain konkreettista!- Miina ja Suoma
Olet aika saamaton tyyppi
Kirjoittanut: Atwa 9.2.2009 klo 12.39
"Jos kerran presidentti on väärässä tai puhuu hieman sivuun niin mikset kirjoita suoraan hänelle. Mitä täällä ruikutat?!!!"
"Herää pahvi! Ja tee jotain konkreettista!"
Tasavallan presidentti kyllä puolusti jokaisen oikeutta omaan äidinkieleen mutta unohti yhden asian. Presidentin omassa maassa, oman maan kansalaisilta puuttuu tämä oikeus esim. Ahvenanmaalla suomenkielisiltä ja suomenkielisiltä lapsukaisilta puuttuu oikeus omaan äidinkieliseen opetukseen. Presidenttiä taitaakin huolestuttaa enemmän maailman hemmotelluin vähemmistö eli suomenruotsinkieliset ja heidän asemansa. - Atwa
Miina ja Suoma kirjoitti:
Olet aika saamaton tyyppi
Kirjoittanut: Atwa 9.2.2009 klo 12.39
"Jos kerran presidentti on väärässä tai puhuu hieman sivuun niin mikset kirjoita suoraan hänelle. Mitä täällä ruikutat?!!!"
"Herää pahvi! Ja tee jotain konkreettista!"
Tasavallan presidentti kyllä puolusti jokaisen oikeutta omaan äidinkieleen mutta unohti yhden asian. Presidentin omassa maassa, oman maan kansalaisilta puuttuu tämä oikeus esim. Ahvenanmaalla suomenkielisiltä ja suomenkielisiltä lapsukaisilta puuttuu oikeus omaan äidinkieliseen opetukseen. Presidenttiä taitaakin huolestuttaa enemmän maailman hemmotelluin vähemmistö eli suomenruotsinkieliset ja heidän asemansa."Jos kerran presidentti on väärässä tai puhuu hieman sivuun niin mikset kirjoita suoraan hänelle. Mitä täällä ruikutat?!!!"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996074
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv973049Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282853Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262115Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774