Perunannostotalkoot

MdK

tuli mieleeni kun olin lenkillä ja muistin, että perunat jäi ostamatta aamupäivän kauppareissulla. No, ne voisin ostaa kotiin palatessa lenkkireittini varrella olevasta kyläkaupasta.

Nykyään perunoitten nostossa on konevoimat apuna.
Toista oli 40- ja 50-luvulla, kun nostimme perunat kuokalla. Ainakin yhdeksi päiväksi järjestettiin talkoot, jolloin kyläläisiä tuli kuokat olalla auttamaan.

Äiti juoksi pellon ja tuvan väliä. Ruokaa oli laitettava koko porukalle, mutta oli ehdittävä olla pellollakin. Tavallinen talkooruoka oli lihakeitto, joskus savolainen tappajaisrokka mykyineen kaikkineen. Jos oli toivoa saada mykyrokkaa niin se houkutteli enemmän väkeä perunapellollekin.

Meille lapsille talkoopäivät olivat hauskoja, varmaan aikaihmisillekin kun saivat tavata toisiaan ja vaihtaa kuulumisia. Pellolta kuului naurun remahduksia, lasten riemukkaita kiljahduksia, perunaämpäreitten kolinaa kun multaiset perunat osuivat niihin.

Muistan, että illalla kun oli nukkumaanmenoaika ja ummisti silmänsä niin perunat vaan vilisivät silmissä.

----------
Tulin kauppaan ja täytin muovipussin pestyillä perunoilla. On se kumma kun perunatkin täytyy pestä ennenkuin ne tulee kaupan hyllyille. Multaiset perunat pysyisivät kauemmin tuoreena.
Multaisissa perunoissa kun on kuulemma bakteereita. Oli kai niitä ennenkin, eikä niistä ole pahemmin haittaa ollut.

13

611

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liena

      en muista olleeni koskaan, en minkäänlaisissa.
      Muistan kuitenkin tuon perunanostopuuhan aina syksy aikoina.

      Kansakoulu ajoiltani muistan kun äidin kanssa kävimme naapurissa kuokan kanssa perunoita nostamassa, eikä se ole vieläkään niitä kaikkein hauskimpia muistojani.

      On jäänyt mieleeni kun multaisia kynnenalusiani kaivellessani katselin pitkää perunavakoa edessäni ajatellen kauhulla pääsenkö koskaan tuon vaon toiseen päähän saakka. Selkä oli kipeä, kengän pohjat paksussa savessa, eikä kahvi tauostakaan ollut vielä mitään tietoa.

      Ainoana lohduttavana ajatuksena oli: vielä tämä päivä ja huominen päivä, sitten ylihuominen, sen jälkeen onkin lauantai ja sitten sunnuntai, ja maanantaina, oi mikä ihanuus, KOULU ALKAA.

      Tuollaisia ikäviä muistoja muistan perunan kuokinnasta.

      Mutta tuosta perunoitten pesemisestä.
      Minulle on sattunut, kun joskus olen ottanut sen verran liikaa perunoita maasta etten ole voinut yht'aikaa niitä keittää, mutta olen ne ehtinyt kuitenkin jo pestä, ja kun seuraavana päivänä olen ne keittänyt, niin voi pahuksen pahus, nehän ovatkin hapantuneet vuorokaudessa. Siis uusien perunoiden ollessa kysymyksessä.

      Kerran keväällä, kun omamme eivät olleet vielä ehtineet kasvaa vielä syötävän kokoisiksi, menin ostamaan niitä torilta.

      Sehän näkyy edellisen päivän aikana myymättä jääneistä uusista perunoista, kun ne on ensin pesty ja sitten hieman mullassa taas pyöritelty että näyttäisivät juuri nostetuilta.

      Minäpä ostaessani torilla olleelta myyjätytöltä kysyin, miksi he pesevät perunat ennen myyntiin tuomistaan. Tyttöpä vastasi minulle "kun kaupunkilaiset ovat niin laiskoja etteivät jaksa itse perunoitaan pestä, siksi heidän täytyy jaksaa".

      Mitäs tuumaavat kaupunkilaiset tuollaisesta, minä kun en tiedä, kun olen mailta.

    • juniori

      meillä vieläkin nostetaan. vaikka eipä sitä peltoa niin paljon ole... tylsimmistä hommista mitä minä tiiän.

      • Potutti.

        Ihan tässä innostuu kertomaan 40 luvun lopulla alkaneesta
        joka syksyisestä potun otosta tietenkin kuokalla.Sitä kesti 2viikkoa.Kun jotain asiaa muisteltiin,tavattiin sanoa että se oli silloin potun oton aikaan.
        Olin 13v kun lopetin n.s kansakoulun,piti osallistua heti "talon töihin".Kyllä lujille otti,ainaski potun nosto,sen minäkin muistan.
        Pottua piti olla talveksi sekä ihmisille että eläimille,joten kuokkimista riitti...potutti.


    • Kysyjä

      Mitä on tappajaisrokka,mykyineen ja mitä on nämä mykyt?
      Olen tomppeli kun en tiedä,mutta kun on täältä rannikolta niin on paljon outoja sanoja.
      Onko se jotai karjalasta lähtöisin?

      • SolenSara

        Ainakin Itä-Suomessa keitettiin kyseistä ruokaa syksyisin kun eläimiä teurastettiin. Laitettiin kiehumaan sydäntä, maksaa, munuaista ja lihaa. Kun nämä oli kiehuneet muutaman tunnin laitettiin liemeen mykyt.
        Mykyt valmistettiin verestä ja jauhoista (ohra, ruis) taputeltiin litteiksi ja kypsennettiin liha/sisäelinliemessä. Mausteina oli pippuria ja sipulia. Oli muuten mahdottoman hyvää ja ravitsevaa ruokaa.


      • MdK
        SolenSara kirjoitti:

        Ainakin Itä-Suomessa keitettiin kyseistä ruokaa syksyisin kun eläimiä teurastettiin. Laitettiin kiehumaan sydäntä, maksaa, munuaista ja lihaa. Kun nämä oli kiehuneet muutaman tunnin laitettiin liemeen mykyt.
        Mykyt valmistettiin verestä ja jauhoista (ohra, ruis) taputeltiin litteiksi ja kypsennettiin liha/sisäelinliemessä. Mausteina oli pippuria ja sipulia. Oli muuten mahdottoman hyvää ja ravitsevaa ruokaa.

        äitini tekee vieläkin silloin tällöin jos on halukkaita syöjiä. Kaikkea muuta rokkaan tarvittavaa saakin lihatiskiltä, mutta veren joutuu tilaamaan erikseen.

        Lämmitettynä rokka vaan paranee.


    • maija

      kuluu minulta joka syksy pari kolmeviikkoa, olen jo useana kesänä vaihtanut lomarahat vapaaseen ja pitäny osan lomasta perunanoston aikaan.
      Veljelläni on perunanviljelyksellä maatila ja hän on vanhapoika, mutta onneksi hänellä on sisaruksia joista osa on jo eläkkeellä ja minä voin järjestää tällä tavalla vapaata.
      Hienompaa lomaa en tiedä, kuin työ raikkaassa syysilmassa, koko päivä ulkona, uni on todellista lepoa ja seura sitten, meillä sisaruksilla on samanlainen huumorintaju, pientä naljailua ja itseironiaa, sovimme todella yhteen.
      Odotamme kaikki syksyä ja perunannostoa!

    • Anu

      Nyt vielä aijon tähänkin pistää lusuni,
      ja kertoa miten meillä ennen tienattiin kouluretki kyytit.
      No mehän koko luokka mentiin isontalön perunapellolle poimimaan perunat maasta kun hevosella ajettiin perunatarhat auki,
      siten maksettiin matkarahat kun retkelle lähdettiin.
      Mutta voi selkä parkaa sitten seuraavana päivänä,kun oli monta päivää kerätty pellosta perunoita ja aina ämpärin täytyttyä piti se kantaa
      tyhjentämään laatikkoihin.
      Nyt lopettelen vähäksi aikaa,heido.

    • Anonyymi00009

      Voiko kamalampaa paikkaa olla,kuin mummolan/anoppilan/appilan perunannostotalkoot......

      • Anonyymi00010

        Voi olla et yli 22 vuotta vanhan aloituksen-nosto on kamalampaa...?


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Voi olla et yli 22 vuotta vanhan aloituksen-nosto on kamalampaa...?

        Vaan sitä pitää sitä suurta viisautta käydä herättelemässä välillä.


    • Anonyymi00012

      Oi niitä aikoja.

    • Anonyymi00013

      Nostotalkoot on hyvä asia, nostetaan taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      145
      1401
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      97
      1115
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1013
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      817
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      760
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      707
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      685
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      651
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      630
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      34
      628
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      197
      613
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      102
      548
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      534
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      498
    17. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      491
    18. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      486
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      482
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe