Asun Helsingissä ja siis yli 55v. nainen.En käy ravintoloissa,olen raitis.Mistä voisi saada jonkun harrastuksen missä tapaisi ihmisiä ? En ole uskonnollinen,en kuulu kirkkoon.
Olen aika ujo.
Lenkillä käyn paljon,mutta eihän siellä ketään tapaa.
Asun aika "syrjäisessä"paikassakin jotenka myöhään liikkuminen on pelottavaa.
Päivisin olisi aikaa,kun en ole työelämässä.
Kouluja en ole käynyt kuin kansa -ja ammattikoulun.
Työelämässä olin ihmisten kanssa tekemisissä ja tulin hyvin toimeen,nyt kun olen vain kotona yksin niin kärsin tästä todella paljon.
Treffipalstaakin tuli jo kokeiltua,eka mies oli alkoholisoitunut ja toinen halus vaan heti sänkyyn.
Siis ei sekään käynyt harrastuksesta.Pääasia olisi ,että tutustuisi ihan tavallisiin ihmisiin joitten kanssa voisi ajatuksia vaihtaa.Osaako kukaan neuvoa ?
Nainen
8
350
Vastaukset
- vapaaehtoiseksi,
siellä tarvitaan! Tai spr-ystäväpalvelu! Tai pelastustoiminta. Tai mll-hoitajaksi!
- vitsaus
Ihmiset eivät edes tunne naapureitaan, kaikilla on kiire, ei minnekkään, lähde.....
Onkohan niin, että pääkaupunkiseudulla ei uskalleta, haluta, ottaa kontaktia toisiin, ihan tavallisissa arkioloissa. - isopallo kera reikien
eli keilailu. Siellä on hyvä meininki. Oikein sosiaalinen laji. Suosittelen.
- susa51
Vaikka uimaan meno, siellä saa ainakin juttuseuraa saunassa.
Olen kuullut että kirjastossa ja taidenäyttelyissä tapaisi muita ihmisiä.
En oikein allekirjoita sitä asiaa.
Itse olen myös miettinyt ihan ystävätoimintaan mukaan menoa, se on Spr:n kautta järjestetty.
Työelämässä ei tahdo oikein olla aikaa niihin vielä.
- HTZA
Pahus, ilman ammattikoulua olisit voinut kokeilla työttömien kerhoja.
Ja onkohan haussa mies vai nainen vai vain seura?
Miehiä löytyy autotapahtumissa ja naiset purettaa toisiaan koiranäyttelyssä.
Venemessut on nyt hyvä paikka, jos haluaa tutustua rahaihmisiin.
Ja on siellä sotuvenettäkin havittelevia, ne erottaa siitä että ovat ison jahdin ohjaamossa ja pöristää huuliaan.
On Bridge-kerhoja, Bingoja, luistelukerhoja, avantouintia...
Kun on kunnon pakkanen niin mene uimaan, ilman sukkia.Tullessasi pois avannosta saat väkisinkin paljon ystäviä. Miehet arvaavat heti että olet tummentanut tukkasi. Ja voi sitä kuhinaa.
55v. irtonainen..jos et ole ihan ylettömän pyöreä niin et kelpaa naisille mutta miehille.
Ja miehet ovat aina parasta seuraa, ilman seksiäkin, ja ylettömän pyöreähän ei joudu siitä kärsimään. Me olemme reilua porukkaa, mutta joudut kyllä kestämään rankkaa huulenheittoa, mutta se on vain hellyyttä ja ystävyyttä.
Meidän seurassa käy kyllä Poolopaitakin, jos se on ohut.- harrastus 123
Haen lähinnä keskustelukumppania,ilman mitään sexiä.
Olen jotenkin mökkiintynyt jäätyäni pois sairauden vuoksi työelämästä.
Tutut olivat kaikki työpaikalla,koska työ oli vuorotyötä.
Nyt sitten huomasin,että ns.ystäviä ei olekkaan,ne
suhteet jäi hoitamatta työn vuoksi.
En oikein keksi mitä voisin tehdä ? Kumminkin joku
keskustelu tai vanhuksen ulkoiluttaminen ei oikein ole sitä mitä haen,yhtään väheksymättä näitä juttuja.
Olen( olisin) kova puhumaa,viihdyn ihmisten kanssa,mutta nyt en löydä mitään missä tätä toteuttaisin.
Työelämään ei minusta ole sairauteni vuoksi,mutta jotain olisi kiva muutama tunti viikossa tehdä.
Asun Helsingissä. - Pirre*
harrastus 123 kirjoitti:
Haen lähinnä keskustelukumppania,ilman mitään sexiä.
Olen jotenkin mökkiintynyt jäätyäni pois sairauden vuoksi työelämästä.
Tutut olivat kaikki työpaikalla,koska työ oli vuorotyötä.
Nyt sitten huomasin,että ns.ystäviä ei olekkaan,ne
suhteet jäi hoitamatta työn vuoksi.
En oikein keksi mitä voisin tehdä ? Kumminkin joku
keskustelu tai vanhuksen ulkoiluttaminen ei oikein ole sitä mitä haen,yhtään väheksymättä näitä juttuja.
Olen( olisin) kova puhumaa,viihdyn ihmisten kanssa,mutta nyt en löydä mitään missä tätä toteuttaisin.
Työelämään ei minusta ole sairauteni vuoksi,mutta jotain olisi kiva muutama tunti viikossa tehdä.
Asun Helsingissä.Kansalaisopistojen harraste kursseille, niissä käy paljon ihmisiä, ja valinanvaraa kursseissa löytyy varmaan jokaisen mieltymyksien mukkaan.
Myös lukijapiirit ovat luontevia tutustumis tilaisuuksia, jne..kananttaa hakea kaupungin vapaa - aika toimistoista matskua tarjonnasta.
Rohkeasti mukkaan..:) - HTZA
Pirre* kirjoitti:
Kansalaisopistojen harraste kursseille, niissä käy paljon ihmisiä, ja valinanvaraa kursseissa löytyy varmaan jokaisen mieltymyksien mukkaan.
Myös lukijapiirit ovat luontevia tutustumis tilaisuuksia, jne..kananttaa hakea kaupungin vapaa - aika toimistoista matskua tarjonnasta.
Rohkeasti mukkaan..:)Oikeastaan erinomainen, pääsee heti mukaan sellaiseen josta on itse kiinostunut.
Pirre: Vapaa-aikatoimisto...
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996013
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764