puolukkapäivät ja mukavuus

Hei!

Kysymys teille, naiset: Mitä mieltä olette siitä jos mies haluaa paijata ja hyväillä teitä myös kuukautisten aikana? En puhu nyt seksin harrastamisesta. Minulla oli tapana hieroa ex-tyttöni alaselkää ja jalkoja kun hänellä oli kuukautiset -auttoi kuulemma särkyihin. Nykyinen tyttöystäväni ei halua että pitelen häntä juuri ollenkaan hänen menkkojensa aikana. Hän kokee olonsa epäseksikkääksi terveyssiteen hänen mukaansa "pullottaessa" housuissa.. Haluaisin helpottaa naiseni oloa. Olen kuullut kuukautiskupista, voisikohan sellainen parantaa jotenkin naiseni puolukkapäivien aikaista epämiellyttävää oloa..?
3754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vastauksen saat ainoastaan omalta naiseltasi.

Miksi hänellä on tunne, että koko ajan pitäisi tuntea itsensä seksikkääksi. Ei kukaan tunne. Flunssakin voi viedä seksikkyyden tunteen tai ihan väsymys.

Mulle kyllä seksi maistaa yhtä päivää lukuunottamatta.

Äänestä

Ja lakkaa vertailemasta häntä entiseen tyttöystävääsi. Naiset ovat katsos yksilöitä, eivätkä kaikki pidä samoista asioista.

Kuukautisten aikainen "epämukavuus" voi johtua ihan vain fyysisistä muutoksista kropasta, kuten turvotuksesta, kivuista ja epämääräisestä pahasta olosta. Kuukautissuojan vaihtaminen ei näihin auta. Kivutkin saattavat olla sellaisia, ettei niihin hierominen auta. Hierominen saattaa sitä vastoin lisätä kuvotuksen tunnetta, jos sellaiseen on taipumusta.

Äänestä
  • Moi!

    Asia taitaa olla niin, että harvempi nainen tuntee olonsa mukavaksi menkkojen aikana. Hierominen voi tietysti vähän auttaa, mutta kun ne kivut ei valitettavasti ole ainoa epämukavuustekijä silloin. Kuten edellinen kirjoittaja mainitsikin, moni kärsii esim. turvotuksesta tai muuten vaan "epämääräisestä pahasta olosta".

    Eikä tosiaan kannata koskea tyttöystävään jos hän ei sitä halua, jokaisella on niin yksilölliset tuntemukset asiasta. Yritä vaan ymmärtää ja kestää, ei me naiset ilkeyttämme pidetä kumppaniamme loitolla siihen aikaan kuusta.

    Kuukautissuojan vaihtaminen voi hieman auttaa. Ainakin itselläni oli paljon kiukkuisempi ja epäseksikkäämpi olo silloin kun vielä sidettä kuukautissuojana käytin. Täytyy sanoa, että kuukupin myötä olo on raikkaampi ja kuukautiset voi melkeinpä unohtaa, kun mielessä ei pyöri koko ajan joku haaroissa hankaava ja hiostava rätti.
    Ja ihan pieni vinkki vielä: monelle naiselle menkat voi olla vähän arka paikka sillä tavalla, että en yhtään ihmettele jos esim. tyttöystäväsi suuttuisi kun menisit kuukupin käyttöä ehdottelemaan. Eli jos ehdotat, niin tee se hienotunteisesti. Itselläni ois voinu keittää ainakin yli joskus, varsinkin jos joku miespuolinen asiasta olis maininnut. :D
    Lisäksi moni nainen tuntuu vähän vierastavan ajatusta emättimeen asetettavasta kupista. Niin tein minäkin kun siitä ensimmäisiä kertoja kuulin - ajattelin että se on vaan joku hippien inhottava keksintö naisten kiusaksi.

    Ja sitten vielä, älä pliis puhu "puolukkapäivistä" ym., se on vähän mautonta. :/ Oikea nimi on se paras nimi. (Mun mielipide tosin vain.)

    Onnea ja menestystä! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikko30 kirjoitti:

Hei!

Kysymys teille, naiset: Mitä mieltä olette siitä jos mies haluaa paijata ja hyväillä teitä myös kuukautisten aikana? En puhu nyt seksin harrastamisesta. Minulla oli tapana hieroa ex-tyttöni alaselkää ja jalkoja kun hänellä oli kuukautiset -auttoi kuulemma särkyihin. Nykyinen tyttöystäväni ei halua että pitelen häntä juuri ollenkaan hänen menkkojensa aikana. Hän kokee olonsa epäseksikkääksi terveyssiteen hänen mukaansa "pullottaessa" housuissa.. Haluaisin helpottaa naiseni oloa. Olen kuullut kuukautiskupista, voisikohan sellainen parantaa jotenkin naiseni puolukkapäivien aikaista epämiellyttävää oloa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu