Hei! Meillä on isokokoinen 3. luokalla oleva poika. Yhtenä iltana hän esitteli pippeliään, jossa on jo karvoitusta jonkin verran. Onko näin nuorella pojalla (10 v) murrosiän alkaminen normaalia? Poikamme on kyllä ikäisekseen pitkä ja pituusennuste on varmaan yli 180 cm. Viime vuosina pituutta on tullut nopeasti lisää.
Poikien murrosiän alkaminen
3
2146
Vastaukset
- pojillahan
murrosikä alkaa noin vuoden myöhemmin kuin tytöillä. Varhain puberteettiin tullut tyttö saattaa tuolloin olla jo keskimurrosiässä, jolloin kuukautiset alkava.
Oma poikani on juuri tullut murrosikään. Hän täytti juuri 13 ja on kuudennella luokalla. Hän on tällä hetkellä pituudeltaan luokan toiseksi lyhyin poika, mutta kasvaa varmaan myöhemmin monen ohi. Nuorten miesten keskipituus lienee Suomessa nykyään tuo 180 cm tai ainakin melkein. - ?????
Koulussako poika pippeliä näyttelee, vai miksi päätit postittaa juuri "Lapsi koulussa" -palstalle?
- alkuperäinen kirjoittaja
No ei tietenkään näyttele pippeliään koulussa - siirsinkin kysymykseni murrosikä-palstalle (jonka olemassaoloa en aiemmin huomannut). Toivottavasti sieltä tulee asiallisia vastauksia eikä tuollaista lapsellistä näpäytystä... Ja lapsi on kyllä koulussa, kuten jokainen tuonikäinen - en siis voinut "ymmärtää" että kysymys ei saisi olla tällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3011160- 498707
- 1375415
- 1443714
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353574- 403298
- 572618
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak572235- 301847