Matka ja majoitus

-d-e-e-

Shalom.

Olemme lähdössä perheemme kanssa, minä, vaimo
ja kaksi lasta (2v3kk ja 11kk)
Israeliin.

Tarkoituksena olisi lähteä joko Jerusalemiin
tai Tel-Aviv:iin.

Muutama kysymys.

1) Onko em. paikkakunnilla kohtuuhintaisia majataloja/majapaikkoja, joissa on ruoanlaittomahdollisuus?

2) Matkojen hinnat. Olen kuullut että halvimmillaan 400e/aikuinen/meno-paluu on halvin vaihtoehto. Näissä lennoissa on ilmeisesti välilasku jossakin euroopassa. Onko kokemuksia kuinka pitkään ollaan välilaskulla ja missä. Pienten lasten tähden olisi vaivalloista odotella tuntikausia.
Paljonko välilaskuttoman lennon hinta nousee?

3) Onko olemassa hyviä matkapaketteja( eli lennot ja asuminen) kohtuuhintaan ilman matkoja ja retkiä ym. Jos, niin mistä voisi tilata?

Onko muita käytännönvinkkejä ensikertalaisille Israelissa?

Mistä kannattaa hankkia ruoat?

Ja vaimo tahtoo tietenkin vaateostoksille - jotain hyviä kauppoja/kauppakeskuksia Jerusalemissa tai/je Tel-Aviv:issa?

=)

Kiitos paljon,

Antti

1

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja majoituksia

      voit katsella osoitteista www.ebookers ja www.vertaa.fi. Halvimmat lennot eivät ole kovin lapsiystävällisiä. Vaihtoaika esim. Prahassa voi olla hyvinkin pitkä ja Tel Aviviin koneet saapuvat usein aamuyöstä ja takaisin lennot lähtevät varhain aamulla. Tel Aviv on parempi shoppailupaikka kuin Jerusalem ja hintataso oli ainakin viime keväänä Suomen hintatasoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      28
      6533
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5188
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4795
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4619
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4468
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4048
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4007
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      122
      3888
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3510
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe