Miten määräaikaisessa sähkösopimuksessa menee asiat, jos tulee muutto? Puhelimessa kyllä sanoivat että tietenkin sopimus loppuu (jos ei halua tai voi ottaa uuteen asuntoon), mutta kun sopimusehdot lukee tarkemmin niin siellä kyllä on sanottu että
"...jos ostaja vaatii määräaikaisen sopimuksen purkamista kesken sopimuskauden, on myyjällä oikeus periä ostajalta purkamisesta aiheutuvat työ- ja energianhankintakustannukset..."
Miten on? Kannattaako muuten tällä hetkellä edes tehdä määräaikaista sopimusta?
määräaikainen sähkösopimus
13
13109
Vastaukset
- hankalaa ennustaa
Sähkön hinta on alhaalla niin kauan kuin maailmassa on "lama" eli sähkön hintahan seuraa öljymarkkinoita eli itse en tee määräaikaista sopimusta (toki hintaan vaikuttaa luonnon olosuhteet). Tein just toistaiseksi olevan sopparin.
Ensimmäiseen kysymykseen vastaan, että sopparissa pitää lukea seuraukset jos muutat kesken sopimuksen eli pyydä heiltä kirjallisena tarjous ja ehdot. - Fakta-Vaari
Lueppa tuosta linkistä kohta 15.
http://www.vimpelinvoima.fi/docs/vpe05.pdf- puhua puppua jos ei tiedä f...
Kysehän on sähköenergian ostosta määräaikaisella sopimuksella. Sama juttu kuin esim. määräaikainen puhelinsopimus, johon ei mikään muutto vaikuta. Tietty voit koittaa kysyä jos päästävät irti.
Vaari puhuu ihan eri asiasta eli sähkön siirtohinnasta (verkkosopimus), joka on aina toistaiseksi voimassaoleva sopimus jota ei voi kilpailuttaa. - olla eri tapoja
puhua puppua jos ei tiedä f... kirjoitti:
Kysehän on sähköenergian ostosta määräaikaisella sopimuksella. Sama juttu kuin esim. määräaikainen puhelinsopimus, johon ei mikään muutto vaikuta. Tietty voit koittaa kysyä jos päästävät irti.
Vaari puhuu ihan eri asiasta eli sähkön siirtohinnasta (verkkosopimus), joka on aina toistaiseksi voimassaoleva sopimus jota ei voi kilpailuttaa.Mutta pääsääntö on, että muutto päättää määräaikaisenkin sähkönmyyntisopimuksen.
Sähkön myyntisopimushan on voimassa tiettyyn käyttöpaikkaan tietylle asiakkaalle. Jos käyttöpaikka vaihtuu, ei välttämättä sähkön käyttö (yksiaika, yö/päivä etc) säily samana. Ei välttämättä kulutusmääräkään. - vrt vuokrasopimus
puhua puppua jos ei tiedä f... kirjoitti:
Kysehän on sähköenergian ostosta määräaikaisella sopimuksella. Sama juttu kuin esim. määräaikainen puhelinsopimus, johon ei mikään muutto vaikuta. Tietty voit koittaa kysyä jos päästävät irti.
Vaari puhuu ihan eri asiasta eli sähkön siirtohinnasta (verkkosopimus), joka on aina toistaiseksi voimassaoleva sopimus jota ei voi kilpailuttaa.Sähkösopimus päättyy muuttaessa vaika olisi määräaikainen.
Määräaikainen vuokrasopimuskin päättyy jos tulee tarve muuttaa toiselle paikkakunnalle vaikka työn vuoksi.
Kuluttaja on Suomessa melko hyvin suojattu omalta ajattelemattomuudeltaan. - voi päättää
puhua puppua jos ei tiedä f... kirjoitti:
Kysehän on sähköenergian ostosta määräaikaisella sopimuksella. Sama juttu kuin esim. määräaikainen puhelinsopimus, johon ei mikään muutto vaikuta. Tietty voit koittaa kysyä jos päästävät irti.
Vaari puhuu ihan eri asiasta eli sähkön siirtohinnasta (verkkosopimus), joka on aina toistaiseksi voimassaoleva sopimus jota ei voi kilpailuttaa.ilman seurauksia. Olen itse ollut sähköyhtiöllä töissä, ja määräaikaissopimus EI ole sitova muuton tai mittaustavan muutoksen (esim.yleissähkö->yösähkö) yhteydessä. Toki saat halutessasi viedä määräaikaissopimuksesi samoilla ehdoilla uuteen asuntoon, mutta yhtä hyvin voit päättää ilman seuraamuksia.
- Kaisa Nurhonen
Törmään ensimmäistä kertaa siihen, että sähköyhtiä laskuttaa siitä, että omistan asunnon, johon ei yhtenä kuukautena ole vuokralaisten puolesta sopimusta. Siis sähköstä, jota ei ole käytetty ja siirrosta, jota ei ole tehty. Kun siihen lisätään vielä verot 23 %, olemattomasta maksan yli kymmenen euroa. Eipä ihme, että vuokrat nousevat. Onko minun pakko maksaa. Olen omistanut asunnon 10 vuotta, yhtään sopimusta en ole itse tehnyt, koska en ole asunut siinä päivääkään. Asunto on ollut tyhjänä välillä.
- Nurhokasuu
Mitäs ihmeellistä tuossa nyt on. Perusmaksuthan juoksevat käytti sähköä tai ei. Jos tuossa asunossa ei vielä ole etäluettavaa mittaria niin tottahan arviolaskussa on peritty kWh:t sen aikaisemman arvion mukaan, vaikka niitä ei olisi käytettykkään. Eihän sähkölaitos tiedä asusteleeko siellä joku vai ei jos sitä ei ole sille ilmoitettu, että asunnossa ei toistaiseksi ole sähkönkulutusta
- Anonyymi
Määräaikainen sopimus kannattaa ottaa, kun hinnat on matalat. Hinnat voi vaihdella paljon, perinteisesti 2 vuoden sopimus on edullisempi kuin lyhyempi sopimus: https://sahkokuningas.fi/24-kk-maaraaikainen-sahkosopimus/
- Anonyymi
Tarkoitat kai sanoa, että tammikuussa ei kannata ottaa määräaikaista sopimusta?
Säälittävä yritys mainostaa omaa sivustoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat kai sanoa, että tammikuussa ei kannata ottaa määräaikaista sopimusta?
Säälittävä yritys mainostaa omaa sivustoa.Ellen tee uutta sopimusta määräaikaisen päättymiseen mennessä niin sähkön toimitus jatkunee, mutta miten hinnoittelu silloin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ellen tee uutta sopimusta määräaikaisen päättymiseen mennessä niin sähkön toimitus jatkunee, mutta miten hinnoittelu silloin?
Sähkökuningas on oikeassa. Mikäli Forttumin sopimuksen jättä uusimatta niin sähköä toimittavat kuitenki n. 70 c/kWh. mtta konstikasta on kuitenkin kuin kännykän appsien kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ellen tee uutta sopimusta määräaikaisen päättymiseen mennessä niin sähkön toimitus jatkunee, mutta miten hinnoittelu silloin?
Sopimuskäytäntö määräaikaisen sopimuksen päättyessä kannattaa tarkistaa oman sopimuksen sopimusehdoista.
Yleensä kuluttajakäyttäjät siirretään siinä kohtaa tavalliseen toistaiseksi voimassa olevaan sopimukseen. Joillakin yhtiöllä sen tilalle on vaihdettu toistaiseksi voimassa oleva pörssisopimus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa653289Vaskikello osaa asiakaspalvelun
Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc682208Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen172000Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4241870Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1591661- 1081136
Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p831083Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2361035Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘33897En halua sua enää
joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha37738