Hotelliketju Radisson SAS haluaa eroon nimessään lentoyhtiöön viittaavasta SAS-osasta. Varautaanko tällä johonkin tulevaisuuden näköpiirissä olevaan?
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/02/796501
Lopun alkua?
8
1425
Vastaukset
- uusavuttomalle
Luepa edes se uutinen kokonaan: "Rezidor Hotel Groupin ja lentoyhtiö SAS:n omistuksellinen linkki katkesi marraskuussa 2006 Rezidorin listauduttua Tukholman pörssiin."
Mitä tulevaisuuden näköpiirissä olevaan varautumista tuossa on?- dhdhh
Vuodesta 2006 vuoteen 2009 SAS-nimellä ratsastus kelpasi hotellille, mutta jostain syystä ei enää...
- sopimus
dhdhh kirjoitti:
Vuodesta 2006 vuoteen 2009 SAS-nimellä ratsastus kelpasi hotellille, mutta jostain syystä ei enää...
SAS:n kanssa heidän nimensä käytöstä tietyn aikaa, ihan normaali käytäntö vastaavissa tapauksissa.
- Klöäaa
sopimus kirjoitti:
SAS:n kanssa heidän nimensä käytöstä tietyn aikaa, ihan normaali käytäntö vastaavissa tapauksissa.
Koska SAS ei enää omista ko. hotelliketjua, ei ole enää hirveästi perusteita pitää lentoyhtiön nimeä hotelliketjussa. Olen samoin kuin edellinen kirjoittaja varma siitä, että SAS:n luovuttua omistuksestaan sovittiin siirtymäajasta, jonka jälkeen SAS:n logo häviää hotelliketjun nimestä. Todennäköisesti kuitenkin SAS Eurobonus yhteistyö jatkuu ts. yöpymisistä saa SAS-pisteitä ja SAS:n pisteillä voi lunastaa palkintoyöpymisiä Radisson Blu hotelleissa (SAS:lla yhteistyösopimus myös Scandic hotellien kanssa).
Hotelliketjun nimenmuutoksella ei ole mitään tekemistä SAS lentoyhtiön tilanteen kanssa. SAS:ssa on käynnissä mittavat saneeraukset ja sen seurauksena yhtiö todennäköisesti jatkaa itsenäisenä yhtiönä. Tietysti fuusioituminen Lufthansaankin on yhä mahdollista. Mutta hotellit eivät ole kuuluneet SAS:lle enää useaan vuoteen.
- jatkaa tuttuun tyyliin
Melkosta tutkivaa journalismia. Tästähän oli päätetty jo aaaaikoja sitten ja vetivät vaan diilin loppuun asti.
7-päivää lehdellä saattais olla teille toimittajan paikkoja vapaana. Melkosia KOHU UUTISIA! - 'äåpoiuytrfdsxcvbnm
Onko Blue1 jo nurin kun sivuillekkaan ei pääse?
- seuraavaksi
Syrian Arab Airlines Radisson?
- sama....
henksuhintaan röhnötetään sviitissä puol ilmatteeks...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1252965Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521295
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055