Pyysin tarjoukset materiaalista ja pystytyksestä Lammilta, Maxitilta,Lujalta,Jämerältä ja Lakalta. Maxitilta en saanut koko tarjousta ja perään en soitellut. Lammi, Jämerä, Lakka ja Luja materiaaleissa samoilla kalkkiviivoilla.Pystytyksessä Lammi, Lakka ja Luja suunnilleen samoissa.Jämerältä sain yhden pystytystarjouksen joka oli melkein kaksinkertainen hinnaltaan muihin verrattuna.Kyseinen tarjous oli vielä virolaiselta urakoitsijalta.Jämerä mainostaa, että helppo rakentaa,mutta miten pystytys voi olla näin kallis?
Runkopystytys hinnat
Noviisi rakentamisessa
232458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
helpoin pystyttää. Terve mies yksin päätoimisesti plus silloin tällöin vaimo apuna pistää pientalon seinät pystyyn muutamassa viikossa. Voitin nopeudessa esim ammatilaiset jämerämuurarit.
jos sinä vaimos kanssa amatöörinä teet muutamassa viikossa lammitalon niin käy sääliksi rappareita
kuuluuko muissa harkoissa:
- aukkojen ylitykset (esim. valut materiaaleineen)
- väli- ja yläpohjat asennettuina ja valettuina
- välipohjien tarvittavat teräskannatukset asennettuina
- puisen yläpohjan koolaus, höyrynsulku ja kipsilevytys asennettuja materiaaleineen
Näistä "pienistä" jutuista kokonaishinta ratkeaa.
Paljo riippuu materiaalitoimituksesta ja yläpohjista sekä tontin muodosta, millaiseksi lopulliset kustannukset muodostuvat.
Onk sinulla tasamaa vai rinne, entäs oletko laskenut valukulut lammin harkkoihin mukaan. Myös aikataulu on tärkeä, minkälainen on tarjousten aikataulu; kuinka nopsaan runko pystyyn ja tuleeko mukaan esim kerrosrappuset, ikkuna-asennukset jne jne?
saat kerralla Kivitalon ja säästät n.25-35 tonnia rahoa ;) kun itse kasaat.
saa tavallisista harkoista tai kevytbetonista itse raksaamalla. Kymmeniä kuutioita turhaa betonia ei tarvitse tilata/maksaa ollenkaan.
Rahtikuluissakin säästää, kun tilaa runkopaketin samalta tehtaalta eikä ympäri Suomea.
HOHHOIJAA!!!
Lammi
siposipo. lammi ja sipo, simmo ja lapi, kuka näistä ottaa selvää.
Kannattaa palkata vastaava mestari heti rakennushankkeen alussa. Ja sellainen jolta löytyy kokemusta taloista joita vertailet.
Hän ehkä parhaiten pystyy kertomaan eri valmiusasteet eri asennuksille. Yleisin ja kyllä inhimillinenkin virhe on tuijottaa euromääriä ymmärtämättä mitä rahalla saa. Eli kun pyytää eri tarjouksia kannataa myös tutustua niihin huolella.
Kirkkonummi on paikkakunta ja valvoja on valittu. Valvoja sanoi tarjousten olevan samanlaisia. Valinta on tehty. Talo on betoniharkkotalo, joko luja tai lammi. Lakka tuntui jotenkin erikoiselta kun ulkopuoli muurataan ja sisä valetaan Jämerä tippui kalliilla pystytyksellä ja huonolla u-arvolla.
löytyy sama valuharkko, kuin Lammilta ja yhtä mittatarkka, koska tehty samanlaisilla koneilla.
EKO harkko on vastaus tulevaisuuden energiaa säästäville rakentajille. Kannattaisi tutkia tarkemmin.
Niin, eli vastaavaan kannattaa panostaa. Jos vastaavan mielestä tarjoukset samanlaisia niin tuskin on juuri vertailuun panostanut. No hyvä siitä valuharkostakin tulee. Kustannukset vain kasvavat hieman jälkijättöisesti.
Onnea kuitenkin rakennusprojektiin
siinä vaiheessa, kun talon runko on pystyssä ja kate päällä. Vertaa sitä sitten uudestaan Jämerän tarjoukseen. Yllätyt piilokustannuksista.
Kysymyshän oli: miksi sipo niin paljon kalliimpi pystyttää.
jotain tunnuslukuja eri tarjouksista, Jämerän, Lammin jne. sekä urakoiden hintoja? Ja toki talostakin olisi hyvä tietää jotain? Muuten mahdotonta kommentoida kenenkään puolesta tai vastaan!
Missä päin raksaat? Kuulostaa epätodelliselta noi asennusjutut?
lähtevätkö kaikki metsäiseltä kumpareelta painamaan vai valmiin anturan päältä.
Sisältyykö kaikkiin tarjouksiin välipohjat paikalleen ja yläpohja paikalleen sekä vesikate paikalleen pantuna.
Epäilen.
Käy maaliskuussa tehtaalla Ikaalisissa kurssi ja mieti vasta sitten teetkö vai teetätkö talosi rungon. Mikäli itse teet, säästät tuon mainitsemasi näin kalliin hinnan.
muuta hyvää kuin kylpylä.
varo ettet kompastu s-palkkiin.
kiinni kuin järki jäässä !
Euro on hyvä konsultti ja sitä valuharkkoratkaisut vierastavat. Mieti siitä, kumpi kulkee silmättömänä ja järjettömänä.
Jollakin seinäkkeen U-arvon paremmuudella on käyty vääntöä palstalla, vuosisäästöä parikymppiä euroina, jolla rahalla et ikinä maksa investointejasi takaisin. Vielä jos se järkikulta oli kovin jäässä ja tuli tehtyä kevyt yläpohja, säästö hupenee rakoihin sitä mukaa kun rakenteet kuivuvat, eikä piisaakaan. Kivirakenteinen läpi rungon ratkaisu vie noin 15% vähemmän energiaa mm. lämmön varastoitumisen vuoksi.
Mikäli luomuksesi tuli tehtyä kehätien väärälle puolelle, et saane siitä koskaan edes sijoitustasi takaisin (ennuste).
toi jankutus kovasta yläpohjasta ja kehätiestä. Taidat olla hönkäillyt liikaa sitä paskaa mitä ilma on siellä täynnä kehätien "oikealla puolella". Se että olet tehnyt oman talosi jo väärään paikkaan ja vielä surkeasta materiaalista saa kyllä hyvälle tuulelle, laske koirasi pissille jo sokkelin viereen ja rentoudu.