Päiväkodin työllistetyt

Espoosta kajahtaa

Moi! Minkä vuoksi päiväkoteihin laitetaan työllistetyiksi kaiken maailman laitapuolen kulkijoita ja entisiä juoppoja. Minkä vuoksi kunta ohjaa heidät töihin juuri kaikkein heikoimpien eli vanhusten ja lasten keskuuteen? No tietenkin sen vuoksi, ettei Nokia ja TietoEnator heitä hyväksy.

Olen kuljettanut kolmea lastani kahteen eri päiväkotiin, ja molemmissa paikoissa käytävillä on tullut vastaan ihmeellisiä hiippareita. Kerran eräänä iltana klo 17 käytävällä tuli vastaan joku ulkomaalainen siivooja Kannabis-paidassa. Kerran tuolloin esikoulussa ollut poikani kertoi, kuinka joku "täti" (johtaja kertoi tämän olleen työllistetty) puhui puhelimessa lasten kuullen siitä, miten stringit on hankalat. (Poika kysyi, mikä on stringi.)

Työkaverini lasten päiväkodissa oli työllistettynä joku henkilö, jolla oli 2-suuntainen mielialahäiriö. Johtaja ei ollut halunnut puhua vanhemmille asiasta, kunnes oli pakko, kun eräänä iltana tyyppi oli jäänyt muiden ulkoillessa vähän ylityöajalle ja pienten osaston seinät olivat violetin-vihreät ja niissä oli kauniin ruskeita, metrin kokoisia lehtiä. Maali haisi eräänkin päivän, kun taisi olla vähän meno päällä.

Jos on olemassa heikkojen oikeudet, niin kuka puolustaa heikoimmista heikoimpia eli lapsia???

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helinä-keiju3

      Tässä selitys:

      "
      Tämän vuoden puolella jo päättyneet
      siirtymätyöpaikat olivat varastotyö
      Sammonkadun Prisma-keskuksessa,
      hyllytystyö päivittäistavaraosastolla
      Tampereen Sokoksella sekä
      laitosapulaisen työt Koulukadun
      päiväkodissa
      "

      Lähde:
      http://www.nasinkulma.com/english/Klubilehti4.pdf

      Mielestäni vanhemmilla pitää aina olla oikeus tietää siirtymätyöntekijöistä, jos he ovat päiväkodissa sillä vanhemmat voivat sitten itse tehdä omat johtopäätöksensä. Mielestäni se johtopäätösten teko-oikeus oikean tiedon perusteella on oltava lasten vanhemmilla eikä päiväkodin johtaja voi heidän puolestaan tehdä päätöstä minkälaisten henkilökuntaa he edellyttävät lapsensa päiväkodissa olevan työssä.
      On väärin pimittää.

    • Sieltä päiväkodin johtoport...

      Aika vaikea uskoa, että tällaisella palstalla kovin korkeassa asemassa olevia ihmisiä viihtyisi.

      Joten sinne vaan johtoportaaseen yhteyttä, ja selontekoa näistä ikävistä tilanteista. Ja perusteluja heiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe