Saako omahoitajan valita?

Niin, siinäpä se jo tulikin. :)
3951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Toiveen omahoitajasta voi esittää. samoin voi toivoa omahoitajan vaihtoa, jos "kemiat" ei kertakaikkiaan sovi yhteen.

Kuitenkin päiväkodin/ryhmän johtaja/vastaava jakaa omahoidettavat, siten että kullekin tulee yhtä monta ja kaikki erityishuomiota vaativat eivät osuisi yhdelle. Omahoidettaviin voi vaikuttaa myös päiväkotiryhmien sisään muodostettavat pienryhmät (eli lapset tekevät säännölliseti hommia samoissa ryhmissä saman vetäjän kanssa), jos päiväkodissa on käytösää pienryhmät on ryhmänvetäjä yleensä myös omahoitaja. Eli vanhempien toivetta omahoitajasta (tai hoitajan toivetta omahoidettavasta) ei voida aina toteuttaa. Toive huomioidaan vahvemmin, jos sille on järkevä peruste. pelkkää "olisi kiva" tai "musta tuntuu" ei huomioda kovinkaan vahvasti.

Äänestä

Miksei toiveita voi esittää, mutta vaikka omahoitaja olisi, niin kyllähän käytännössä kaikki aikuiset kuitenkin hoitavat lasta.

Mietin, jos toivoo jotain tiettyä hoitajaa onko se epäkohteliasta muita hoitajia kohtaan? Ainakin hoitajan vaihto. Rivien välistä luettuna vain joku tietty hoitaja kelpaa toinen ei? Ketään ei kuitenkaan haluaisi loukata. Mietin kai liian syvällisesti.

Äänestä

Kyllä varmasti saa toiveita esittää, mutta aina niitä ei pystytä toteuttamaan. Ja olisi varmasti mukavaa, jos sinulla on kunnon perustelut esittää päiväkodille. Ongelma tulee varmasti siinäkin, että kullakin omahoitajalla on jo "omalapsia" eikä sekään ole oikein, että jollakin on 1 ja toisella 6 lasta eikä niinkään voi olla, että toisen halujen takia joku toinen lapsi laitettaisiin toiselle aikuiselle.
Ja työtään tekevästä hoitajasta se ei varmasti tunnu kivalta, jos hänet halutaan vaihtaa, koska se Pirkko on paljon mukavampi. Ellei nyt sitten ole ihan oikeasti jotain suuria ongelmia.

Kannattaa miettiä näitä asioita. Ja tosiaankin kaikki siellä yhtälailla osallistuvat lasten hoitoon riippumatta siitä, kenen lapsi on kyseessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti-pks kirjoitti:

Niin, siinäpä se jo tulikin. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu