Kysymys

Mikä on se väripallukka, joka tulee silloin tällöin näytölle ?
Koneen äänessäkin tapahtuu silloin jotain.

Kiiiiiiitos vastauksesta !
2199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkoittanet sitä pientä ikäänkuin pyörivää palloa, jota myös rantapalloksi jotkut kutsuvat?

Se ilmaantuu aina silloin, kun kone puuhaa jotain sen verta raskasta, että tarttee hiukka jarrutella muita puuhasteluja, siksi myös koneen äänessä (=kovalevy) tapahtuu.

Ilmiö on tuttu varsinkin tilanteessa, jossa sulla on monta prosessia yhtäaikaa käynnissä, usseempi ohjelma auki ja niissä dokkareita auki, sähvöposti pukkaa viestiä, selain on sivulla, jolla poukkoilee mainoksia, olet laittanut jotain tulostumaan ja väännät jollain ohjelmalla hommia - tää kaikki samaan aikaan.

Muistin määrä/prosessorin teho/väylänopeudet/kovalevyn nopeus ovat aika ratkaisevassa osassa kun mietitään, miten usein tuollainen ilmiö näkyy, se ei kuitenkaan ole itsessään mikään vakava juttu. Onpahan korvattu aiemmissa käyttiksissä ollut rannekello ja wintoosasta tuttu tiimalasi.

t. R

Äänestä
  • Olin jo hieman huolestunut, mutta jos "rantapallo" vastaa Windowsin tiimalasia, niin eipä sitten mitään hätää.

    Pallo on ollut näkyvissä huomattavasti harvemmin, kuin Window'sissa tiimalasi.

    Päivi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivi kirjoitti:

Mikä on se väripallukka, joka tulee silloin tällöin näytölle ?
Koneen äänessäkin tapahtuu silloin jotain.

Kiiiiiiitos vastauksesta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu