jos on pitkä kierto (37-38) mutta säännöllinen niin tarkottaako tuo pitkä kierto että ei ovuloi!!?? vaan se limakalvo paksuuntuu ja valuu "menkkoina" pois??netistä saa risti riitaisia viestejä!! =(
miten
on??
4276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Munasolut ei ainakaan ole kovin laadukkaita ja kelpoisia vaikka irtoaisivatkin... riippuu niin ihmisestä. Onko sulla aina ollut tuollainen kierto, teinistä asti? Vaiko vain esim. pillereiden lopetuksen jälkeen?
Oletko ylipainoinen?
en muista teini kiertoa kun söin tossa reilu 4 vuotta e-pillereitä!! ja 4 kk sitten oon lopettanut noi pillerit ja kierto on noin pitkä mutta säännöllinen! paino indeksin mukaan olen n.2-3 kiloa "ylipainoinen" en luulis sen haittaavan mutta laihdutetaan ne pois!! ;)
kerro ovulaatiosta, myös lyhyessä kierrossa ei välttämättä ovuloi. Oleellista on se milloin ovis on tai ei ole. Tarkkailepas valkovuotoasi, painoasi ja vatsakipujasi puolessa välissä kiertoa. Itse opettelin bongailemaan pitkässä kierrossa ovikseni ja huomasin, että jos sitä ei ole, keirto on ihan normaalin mittainen, mutta vuoto on runsaampaa ja kivut kovemmat. Onneksi ovis jää väliin vain pari kertaa vuodessa.