Detroit

Teemu

Terve. Kertokaapas omia kokemuksia kaupungista nimeltä Detroit. Olen menossa keväällä siellä käymään.

8

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ugo

      TKK:n arkkitehtiosastolla oli aikoinaan eräs yhdyskuntasuunnittelun professori, joka oli matkustellut ahkerasti eri puolella maailmaa.

      Meille opiskelijoille hän mainitsi kaksi esimerkkiä upeasta kaupunkimiljööstä: Siena ja Krakova.

      Ja sitten hän mainitsi yhden esimerkin painajaismaisesta kaupunkirakenteesta: Detroit.

      Muistan vieläkin, miten hän kuvaili elävästi Detroitin kokemuksiaan. Hän kertoi, että ei ole koskaan elämässään pelännyt niin paljon kuin sinä iltana, jolloin hän erehtyi iltakävelylle Detroitin keskustaan.

      • Teemu

        siellä tapahtui?


      • Ugo

      • Ugo
        Teemu kirjoitti:

        siellä tapahtui?

        Mutta jos ihminen on reisannut sadoissa eri kaupungeissa, niin tuskinpa hän turhaan tuntee oloaan turvattomaksi juuri Detroitissa.


      • Detroit
        Ugo kirjoitti:

        Tulinpa tutkineeksi netistä USA:n eri kaupunkien rikostilastoja...

        Detroit sijoittuu turvallisuustilastossa sijalle 1227. (Tilastossa oli mukana 1240 kaupunkia, joten Detroit kilpailee vahvasti USA:n rikospääkaupungin tittelistä.)

        Lähde: http://cgi.money.cnn.com/tools/citysearch/citysearch_bplive.html

        Olin vuosi sitten Detroitissa käymässä, jo tavallisissa ostoskeskukksissa kaupungin ulkopuolella sai peräänsä maleksimaan epämääräisen näköisiä tyyppejä. En suosittele paikkaa yksin matkaavalle.


    • BadmintonMan

      Detroitissa useempaan otteeseen käyneenä, voin todeta, että kaupunki on erikoinen. Keskusta itsessään on melko pieni ja joksenkin autio, eikä siellä juuri mitään tapahdu. Huom! Puhun ainoastaa keskustan alueesta (DownTown) koska kaupunki on todella laaja, joten varmasti vaarallisia paikkoja löytyy.

      Helpoin tapa tutustua keskustaan on ilmajuna. (people remover) Hintaa lystille keryy $1 verran. Kamera kannattaa ottaa mukaan koska, näkymät ovat vaikuttavat. Korkeita autioita pilvenpiirtäjiä sekä muutama casino. Junasta näkymät myös Kanadan puolelle Windsoriin jossa kannattaa ehdottomasti käydä. Windsorista löytyy huomattavasti parempia menopaikkoja, mitä Detroitista. Sinne pääsee suoraan GM Towerin juuresta lähtevällä Tunnel Bussilla.

      Onnea matkaan kaikille Detroitiin menijöille!

    • Detroitiin

      Aika monessa paikassa käyneenä, Detroit on edelleen kärkisijalla epämielyttävimpänä kaupnkina. Eniten häiritsi sen teollisuusmaisuus ja se, että keskustassa ei katukuvassa näkynyt lainkaan ihmisiä.

    • Anonyymi

      onko detroit nyt enää otsikoissa vaiko kadonnut..sehän oli autoteollisuuden kultakaivos aikoinaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7184
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4222
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3698
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      399
      1962
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1377
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe