Toisin kuin tällä palstalla aikoja sitten ennustettiin:
"MGS4 pitäisi saada myytyä lähes jokaiselle 3.5 miljoonalle höynäytetylle PS3-tollolle, jotta Konami pääsisi edes jotenkuten omilleen.
Tuskinpa tulee tapahtumaan."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=105&conference=4500000000001868&posting=22000000027488197#22000000027488197
MGS4 on myynyt vuoden 2008 aikana 4,5 miljoonaa kappaletta ja osaltaan auttanut Konamia takomaan kovaa tulosta:
http://www.peliplaneetta.net/pelikonsolit/uutiset/9564/Metal-Gear-Solid-4-myynyt-yli-45-miljoonaa/
Peli on kiistatta arvioitu myös ammattilaisarvosteluissa huippupeliksi ja Metacriticin keskiarvo 81 arvostelun pohjalta onkin 94/100 (mikä on muuten saman verran kuin Halo3lla).
http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/metalgearsolid4gunsofthepatriots
Killzone 2 hätyytteleekin jo Halo3ea 93 pisteen keskiarvollaan (42 arvostelua kirjoitushetkellä) ja menee jo puhtaasti graafisesti kirkkaasti Halo3n grafiikan ohi.
http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/killzone2?q=killzone 2
MGS4
16
352
Vastaukset
- sonyltahanuriin
4,5 miljoonaa valmistettu, 3,8 miljoonaa myyty. Sekin lukema on saatu jakamalla peliä ilmaiseksi pleikkarin kylkiäisenä.
Halo 3 on myynyt tuplasti enemmän kuin MGS4-paskapeli. Killzone 2:n metacritic-keskiarvokaan ei enää ole kuin 92/100. Silläkin osa-alueella vuonna 2007 julkaistu Halo 3 kyykyttää tätä KZ2-tekelettä. Gears 2 kyykyttää Killzonea niin arvostelumenestyksen, grafiikoiden kuin myyntilukujenkin osalta.- jättimenestys
Wikipedia vahvistaa:
"As of 2009, it has sold approximately 4.5 million copies.[13][14][15]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_Gear_Solid_4
"Sekin lukema on saatu jakamalla peliä ilmaiseksi pleikkarin kylkiäisenä."
Ikäänkuin Microsoft ei myisi ykköspelejään konsolin kylkiäisenä. Niinpä niin. ;)
"Killzone 2:n metacritic-keskiarvokaan ei enää ole kuin 92/100."
Ooh, siis enää VAIN 92 pistettä eli huippupeli. - kuluttajille
jättimenestys kirjoitti:
Wikipedia vahvistaa:
"As of 2009, it has sold approximately 4.5 million copies.[13][14][15]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_Gear_Solid_4
"Sekin lukema on saatu jakamalla peliä ilmaiseksi pleikkarin kylkiäisenä."
Ikäänkuin Microsoft ei myisi ykköspelejään konsolin kylkiäisenä. Niinpä niin. ;)
"Killzone 2:n metacritic-keskiarvokaan ei enää ole kuin 92/100."
Ooh, siis enää VAIN 92 pistettä eli huippupeli.""As of 2009, it has sold approximately 4.5 million copies.[13][14][15]" "
Luotan enemmän jälleenmyyjiltä kerättyyn dataan, kuin Wikipediaan kirjoittelevien fanipoikien satuihin.
"Ooh, siis enää VAIN 92 pistettä eli huippupeli. "
Gears on menestynyt arvosteluissa paremmin. Samoin Gears 2, Halo 3, Fallout 3, COD4, Bioshock, GTA4 jne jne... eli hohhoijaa vaan putkimaiselle killzonelle-räiskinnällesi. - jättimenestys
kuluttajille kirjoitti:
""As of 2009, it has sold approximately 4.5 million copies.[13][14][15]" "
Luotan enemmän jälleenmyyjiltä kerättyyn dataan, kuin Wikipediaan kirjoittelevien fanipoikien satuihin.
"Ooh, siis enää VAIN 92 pistettä eli huippupeli. "
Gears on menestynyt arvosteluissa paremmin. Samoin Gears 2, Halo 3, Fallout 3, COD4, Bioshock, GTA4 jne jne... eli hohhoijaa vaan putkimaiselle killzonelle-räiskinnällesi."Gears on menestynyt arvosteluissa paremmin."
Mutta siis, 92 pistettä tarkoittaa huippupeliä. :)
"Luotan enemmän jälleenmyyjiltä kerättyyn dataan, kuin Wikipediaan kirjoittelevien fanipoikien satuihin."
Kuten Wikipedia ilmoittaa, MGS4ää on myyty keskimäärin 4,5 miljoonaa kappaletta. Onhan kyseessä kiistatta huippupeli (94 pistettä Metacriticin keskiarvon mukaan). Minulle on yhdentekevää mitä mieltä sinä asiasta olet. - sittenkään
jättimenestys kirjoitti:
"Gears on menestynyt arvosteluissa paremmin."
Mutta siis, 92 pistettä tarkoittaa huippupeliä. :)
"Luotan enemmän jälleenmyyjiltä kerättyyn dataan, kuin Wikipediaan kirjoittelevien fanipoikien satuihin."
Kuten Wikipedia ilmoittaa, MGS4ää on myyty keskimäärin 4,5 miljoonaa kappaletta. Onhan kyseessä kiistatta huippupeli (94 pistettä Metacriticin keskiarvon mukaan). Minulle on yhdentekevää mitä mieltä sinä asiasta olet."Mutta siis, 92 pistettä tarkoittaa huippupeliä. :)"
Onhan se hyvä, että myös PS3:lle ilmestyy muutakin kuin keskivertoputkea, mutta ei pidä unohtaa, että Killzone2:n 92 pisteen metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi Xbox360 ja PC-pelien listoilla edes kärkikymmenikköön. - jättimenestys
sittenkään kirjoitti:
"Mutta siis, 92 pistettä tarkoittaa huippupeliä. :)"
Onhan se hyvä, että myös PS3:lle ilmestyy muutakin kuin keskivertoputkea, mutta ei pidä unohtaa, että Killzone2:n 92 pisteen metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi Xbox360 ja PC-pelien listoilla edes kärkikymmenikköön."--mutta ei pidä unohtaa, että Killzone2:n 92 pisteen metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi Xbox360 ja PC-pelien listoilla edes kärkikymmenikköön."
Ei pidä myöskään unohtaa sitä kiistatonta tosiseikkaa, että 46 arvion pohjalta lasketun keskiarvon 92/100 mukaan Killzone 2 ON edelleen huippupeli.
"Killzone 2: Ei messiaspeli"
Metacritic ei tunne messiaspelin käsitettä. Arvosteluasteikko jakautuu pisteiden pohjalta 5 luokkaan (lueteltuna korkeimmasta matalimpaan): Universal Acclaim, Generally Favorable Reviews, Mixed or Average Reviews, Generally Unfavourable Reviews ja Overwhelming Dislike.
http://www.metacritic.com/about/scoring.shtml#game
Mitä tämä tarkoittaa Killzone 2-pelin osalta? Se tarkoittaa sitä, että kyseessä on korkeimmassa mahdollisessa luokituksessa oleva peli Metacriticissä, joten kaiketi sitä voi sen pohjalta (!) myös messiaspeliksi luokitella. - kymmenittäin
jättimenestys kirjoitti:
"--mutta ei pidä unohtaa, että Killzone2:n 92 pisteen metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi Xbox360 ja PC-pelien listoilla edes kärkikymmenikköön."
Ei pidä myöskään unohtaa sitä kiistatonta tosiseikkaa, että 46 arvion pohjalta lasketun keskiarvon 92/100 mukaan Killzone 2 ON edelleen huippupeli.
"Killzone 2: Ei messiaspeli"
Metacritic ei tunne messiaspelin käsitettä. Arvosteluasteikko jakautuu pisteiden pohjalta 5 luokkaan (lueteltuna korkeimmasta matalimpaan): Universal Acclaim, Generally Favorable Reviews, Mixed or Average Reviews, Generally Unfavourable Reviews ja Overwhelming Dislike.
http://www.metacritic.com/about/scoring.shtml#game
Mitä tämä tarkoittaa Killzone 2-pelin osalta? Se tarkoittaa sitä, että kyseessä on korkeimmassa mahdollisessa luokituksessa oleva peli Metacriticissä, joten kaiketi sitä voi sen pohjalta (!) myös messiaspeliksi luokitella."46 arvion pohjalta lasketun keskiarvon 92/100 mukaan Killzone 2 ON edelleen huippupeli. "
Se että Killzone 2:n metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi x360 ja PC -pelien listalla edes TOP10-sijoitukseen, tarkoittaa suomeksi sitä, että noille pelialustoille löytyy ainakin parikymmentä Killzone 2:a paremmaksi rankattua peliä. Mitäs siihen sanot? Kykenetkö myöntämään tämän tosiasian edes itsellesi? :D - vielä kerran
kymmenittäin kirjoitti:
"46 arvion pohjalta lasketun keskiarvon 92/100 mukaan Killzone 2 ON edelleen huippupeli. "
Se että Killzone 2:n metacritic-keskiarvolla ei yllettäisi x360 ja PC -pelien listalla edes TOP10-sijoitukseen, tarkoittaa suomeksi sitä, että noille pelialustoille löytyy ainakin parikymmentä Killzone 2:a paremmaksi rankattua peliä. Mitäs siihen sanot? Kykenetkö myöntämään tämän tosiasian edes itsellesi? :DViittaan vielä kerran edelliseen viestiini, jossa yksiselitteisesti osoitetaan Killzone 2-pelin kuuluvan korkeimpaan mahdolliseen arvosanaluokkaan Metacriticin pisteytysjärjestelmässä. Tästä voidaan johtaa, että kyseessä on huippupeli/messiaspeli/millaisella ylistyksellä sitä halutaankaan kutsua.
Jos sinulla on jokin oma henkilökohtainen arvostelujärjestelmä, niin olkoon niin. Mutta minä, eikä kovin moni muukaan luo käsityksiään peleistä sinun käsityksesi pohjalta. Henkilökohtaisista mieltymyksistä ja luokituksista huolimatta Killzone 2 on huippupeli. Luotamme virallisiin ammattilaislähteisiin. - älä itke
vielä kerran kirjoitti:
Viittaan vielä kerran edelliseen viestiini, jossa yksiselitteisesti osoitetaan Killzone 2-pelin kuuluvan korkeimpaan mahdolliseen arvosanaluokkaan Metacriticin pisteytysjärjestelmässä. Tästä voidaan johtaa, että kyseessä on huippupeli/messiaspeli/millaisella ylistyksellä sitä halutaankaan kutsua.
Jos sinulla on jokin oma henkilökohtainen arvostelujärjestelmä, niin olkoon niin. Mutta minä, eikä kovin moni muukaan luo käsityksiään peleistä sinun käsityksesi pohjalta. Henkilökohtaisista mieltymyksistä ja luokituksista huolimatta Killzone 2 on huippupeli. Luotamme virallisiin ammattilaislähteisiin.Parempiakin pelejä löytyy samassa "huippupelien" "arvosanaluokassa". Kymmenittäin. Jo pelkästään Xbox360:lta ja löytyy 13 saman tai paremman pistekeskiarvon saavuttanutta peliä. Microsoftin Windowsille niitä löytyy peräti 41.
mm. molemmat Gearsit sekä kaikki tähänastiset Halot ovat menestyneet arvosteluissa PAREMMIN kuin Killzone 2.
Aika noloa, ettei KZ2 tuon parempaan pystynyt.
- vuodelta 2007
3½ miljoonaa olisi keväällä 2007 tehdyn arvion mukaisesti jäänyt takuuvarmasti saavuttamatta, mikäli MGS4 olisi julkaistu silloisen aikataulunsa mukaisesti kevät-kesällä 2007.
Sen sijaan tekele viivästyi ja siirtyi vuodella eteenpäin, kesään 2008, jolloin laitekanta oli hieman suurempi kuin n. 3 miljoonaa, mitä se oli toukokuussa 2007.- ostaa
heti kun rikastun sen verran :) ehdoton pakko ostos etenkin sarjan faneille :)
- Tombreros
ostaa kirjoitti:
heti kun rikastun sen verran :) ehdoton pakko ostos etenkin sarjan faneille :)
Jos on kyseisen sarjan fani, niin tämä peli kuuluu pelihyllyysi... Itselläni on ollut tämä jo noin kuukauden verran :)
- TG221
Tombreros kirjoitti:
Jos on kyseisen sarjan fani, niin tämä peli kuuluu pelihyllyysi... Itselläni on ollut tämä jo noin kuukauden verran :)
aivan jäRRRRRRjettömän mahtava peli!!!
- banZai
MGS4 kolmesti läpi ja hyvältä tuntui, joten hintansa arvoinen peli.
On todella hienoa että PS3:lle tulee laadukkaita pelejä, joiden parissa jaksaa viihtyä.Itsellä vielä melko vaatimattomasti kertynyt pelejä (9), mutta konsolikin vasta viime kesäkuussa tuli ostettua. - pientä korj.
Mainittiin, että mgs sarjaa yhteensä myyty 2008 4.5 miljoonaa. Mgs4 lienee täten myynyt 4.2m-4.3m kappaletta. Niistä ehkä vajaa 4milj. mennyt kuluttajille ja kauppojen hyllyissä jokunen sata tuhatta.
Itse veikkasin vähän ennen julkaisua 4.5 miljoonaa elinaikana kuluttajille myytyä. 5 miljoonaan taitaakin yltää parin vuoden päästä plattari julkaisusta. Se pistäisi pelin MGS1:n ja MGS2:n menestyksen tasolle. - ääliöille
MGS4 on B-luokan roskaelokuva, jossa ryppyinen pappa mursuviikset väpättäen kiihottaa sonypoikia pyllistellen ja kyykkien irstaasti ihonmyötäisissä latex-asuissaan. Heikkolahjaiset, mutta sitäkin kiimaisemmat sonybotit tietenkin laukeavat sotkien siniset Black Horse -kalsarinsa kuvitellessaan miltä tuntuisi saada suudelma sneikkipapan kuivaksi koppuraksi rohtuneilta huulilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286