Vain 0,83 prosentin osuus

Linus vallottaa maailmaa 0.83 prosentin osuudella.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36641
Persiilleen menee niiku miniläppäreissäkin.
Melekosia paskanpuhujia ja valehtelijoita ootte linixkomukat, muutama nyyppä tälläkin palstalla mesoaa useilla eri nimimerkeillä itse itselleen vastaillen.

Valehdelkaa lisää ei se totuus siitä muutu, rupinen ja surkea tekele, näin se vaan on.
13406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Apple pärjää erinomaisesti – Linux ei

Applen menestys näkyy selvästi käyttöjärjestelmien osuuksissa. Applen Mac-koneiden siivu on jo 9,9 prosenttia. Tämän lisäksi Applen Iphone-matkapuhelin on neljännellä sijalla noin 0,5 prosentin osuudella. Tämä on melkoinen saavutus älypuhelimelle, kun muistetaan että Net Applicationsin luvut selvitetään tavallisten internetsivujen käyttäjistä.

Linuxilla ei mene pc-käytössä yhtä hyvin. Linuxilla on merkittävä asema palvelinmarkkinoilla, mutta Net Applicationsin luvuissa Linuxin osuus on vain 0,83 prosenttia. Linuxin työpöytäkäyttöä on yritetty saada nousuun jo vuosien ajan, mutta Linux näyttää jääneen lähinnä tietotekniikan harrastajien käyttöjärjestelmäksi.

Äänestä

ollut ja aina tulee olemaan.

"Persiilleen menee niiku miniläppäreissäkin.
Melekosia paskanpuhujia ja valehtelijoita ootte linixkomukat, muutama nyyppä tälläkin palstalla mesoaa useilla eri nimimerkeillä itse itselleen vastaillen."

Ensinnäkin ei olla paskanpuhujia eikä valehtelijoita, eikä kommunistejakaan ja jos sellaisia etsit niin KATO PELLE PEILIIN! Mitä itselleen vastailuun tulee niin tehän wintoy-fanaatikot siinä olette kunnostautuneet. Kun kukaan ei yhdy teidän mielipiteisiin niin alatte itse vastailemaan itsellenne.


"Valehdelkaa lisää ei se totuus siitä muutu, rupinen ja surkea tekele, näin se vaan on. "

Ei ole rupinen ja surkea tekele, sinä sen sijaan olet sellanen. Varmaan äitis suree ikuisesti sitä että on sut maailman synnyttänyt mutta tehtyä ei saa tekemättömäksi.

Mitä sit tulee varsinaiseen aiheeseen:

Mietipäs sitä että oliskohan mahdollista että Redmondista on tullut ukaasi ettei noita saa myydä ja koska totuutta ei saa sanoa julki, eli kieltoa, niin pakko valehdella ja sepittää ettei asiakkaat halua noita? Alkaa meinaan LIIAN monta samanhajuista tarinaa tulla esiin. Eli jokin hommassa haisee. Ja hajun jäljet alkaa johtaa Redmondiin.

Siltikin. VAIKKA ei nuo ehkä käviskään kaupaksi tajuatko kuinka moni vaihtaa windowsin tilalle linuxin, tavalliseen koneeseensa, joka on HUOM! ostettaessa OLLUT Windows-kone mutta muuttuu linux-koneeksi! Esim. minä ja monet monet monet muutkin on tehneet juuri näin! Ja tulen tekemään näin vastakin. Sitäpaitsi koska linux-jakeluista läheskään kaikki ei ole kaupallisia niin eivät näy missään myyntiluvuissa. Ne nettikäyntien tilastotkin on vaan satunnaisia otantoja eikä anna todellista kuvaa. Ja sitten vielä se että mietis miten monessa paikassa nykyään käytetään linuxia, suurin osa netin servereistä pyörii linux-alustalla, supertietokoneissakin voi olla, erilaisissa sulautetuissa järjestelmissä (tulee mieleen mm. kassapäätteet, digiboksit, adsl-modeemit, wlan-tukiasemat, ym.) toimistojen ja työpaikkojen koneista puhumattakaan ja tietysti myös kotikoneissa.

Joten jos et osaa muuta laukoa: pidä pääsi kiinni.

Joku sanoi että on parempi olla hiljaa ja näyttää viisaalta, kuin avata suunsa ja paljastaa tyhmyytensä.

Äänestä
  • Päästit sitten oikein kunnon ripulipaskan, helpottiko?

    0.83% on kuin ruskea raita alushousun persuksessa jee jee.

    Äänestä

  • helpottiko? kirjoitti:

    Päästit sitten oikein kunnon ripulipaskan, helpottiko?

    0.83% on kuin ruskea raita alushousun persuksessa jee jee.

    sen sijaan wintoy-ter...isti päästelet niitä tänne.

    Muutenkin täällä haisee kiitos aivopierujesi.

    Äänestä

  • mutta sinä kirjoitti:

    sen sijaan wintoy-ter...isti päästelet niitä tänne.

    Muutenkin täällä haisee kiitos aivopierujesi.

    0.83 huh huh on se vaan murskaava luku.

    Äänestä

  • Jabadaduu kirjoitti:

    0.83 huh huh on se vaan murskaava luku.

    SÄ VOIT TYÖNTÄÄ PROSENTTILUKEMAS SEN SINNE MISSÄ PÄÄNUPPISI JO VALMIIKSI ON JA MINNE AURINKO EI IKINÄ PAISTA!

    Äänestä

  • prosenttiluvulles? kirjoitti:

    SÄ VOIT TYÖNTÄÄ PROSENTTILUKEMAS SEN SINNE MISSÄ PÄÄNUPPISI JO VALMIIKSI ON JA MINNE AURINKO EI IKINÄ PAISTA!

    ei se silti muuksi muutu. :)

    Äänestä

  • ............... kirjoitti:

    ei se silti muuksi muutu. :)

    edes sitä mikä on TODELLINEN prosenttilukema. Varmaan petyt rankasti jos se onkin isompi. Yhtäkaikki, keskustelu sun kanssa on kuin ...
    no kuva puhukoon puolestaan:

    http://carcino.gen.nz/images/index.php/00b9a680/463c5922

    Äänestä

Uskotko itse tuohon prosenttilukuun? ;)

Äänestä

Miksi pitäisi kiinnostaa, kuinka paljon järjestelmää n käytetään? Kunhan toimii ja soveltuu käyttäjän tarkoituksiin niin sillä hyvä.

Äänestä

Arvaus 1. Linuxin käyttäjät ovat kiinnostuneet muista asioista/sivustoista kuin mistä netapplicationsin otokset tehdään. Uskon että todellinen käyttäjämäärä on 2-3% länsimaissakin, kaukoitä mukaan luettuna enemmänkin.

Arvaus 2. Se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa, ei sen puoleen että Linuxin yleistymisellä mulle muuta merkitystä on mutta saisipa ainakin näiden trollien turvat tukkoon. Uskon edelleen että näin tulee vielä tapahtumaankin ;)

Äänestä
  • Linux on käyttöjärjestelmien Rollssi. Ei sen saakaan yleistyä liikaa.

    Äänestä

  • yleisty kirjoitti:

    Linux on käyttöjärjestelmien Rollssi. Ei sen saakaan yleistyä liikaa.

    Vai rolssi pah, Simca tonni se on tai Trabantti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jabadaduu kirjoitti:

Linus vallottaa maailmaa 0.83 prosentin osuudella.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36641
Persiilleen menee niiku miniläppäreissäkin.
Melekosia paskanpuhujia ja valehtelijoita ootte linixkomukat, muutama nyyppä tälläkin palstalla mesoaa useilla eri nimimerkeillä itse itselleen vastaillen.

Valehdelkaa lisää ei se totuus siitä muutu, rupinen ja surkea tekele, näin se vaan on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu