Maksaako liitto lomautetulle korvausta vai mistä sitä saa? Kuinka paljon se on kuukausipalkasta? Miten se lasketaan jos on ollut vasta alle puolivuotta nykyisellä työnantajalla`? Kiitos etukäteen vastauksista. :)
lomautusajan korvaus
tietoa??
62319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos olet ollut vasta puoli vuotta kassan jäsen, niin liitosta et saa mitään. Voit hakea Kelan työttömyyskorvausta ilmoittautumalla työkkäriin. Joka tapauksessa sinun pitää ilmoittautua työkkäriin vaikka saisit liitostakin korvausta. Kelan korvaus on 25,63 euroa päivässä 5:tä päivänä viikossa miinus verot.
Liitossa olen ollut kauemmin (varmaan 3 vuotta). Nykysellä työnantajalla vain tuon ajan.
Jos työssäolehto täyttyy, muistaakseni töissä 12 kk viimeistn 24 kk:n aikana ja olet maksanut tuosta jäsenmaksut niin saata ansiosidoinnaista pv-rahaa.
Jos liitto on vaihtunut niin ansiosidonnainen säilyy vain jos liiton vaihto on asianmukaisesti ilmoitettu liittoon.
Kyllä työssä ja samassa liitossa ollut koko kolme vuotta. ainoastaan työnantaja vaihtunut välillä ja palkka. Eli siis ansiosidonnaista saa lomautusajan? Kuinka paljon se on? Onko joku kaava millä sen voi laskea?
Lomautuksen aikana saa saman korvauksen kuin työttömänä, eli vaikka täältä laskemaan arviota: http://www.tyj.fi/default.asp?id=24
Päivärahaan oikeuttavan työssäoloehdon alkuehto on 10 kk 28 kk:n aikana, työaika väh. 18 h/kalenteriviikko. Paluuehto on 8 kk 24 kk:n aikana.