Lähdössä kahden viikon päästä omatoimimatkalle Australiaan. Tarkoitus tutustua ensin muutama päivä Sydneyhin ja siitä jatkaa autolla johonkin suuntaan. Olen nyt netistä katsellut hotelleja Sydneyn osalta ja löytänytkin jotain järkevää, mutta kun kaupunki ei ole oikein tuttu, niin ajattelin kysyä josko osaisitte suositella hotellia? Budjetista sen verran, että olen ajatellut löytäväni huoneen hintaan max 100e/vrk. Myöskin nettiyhteys olisi hyvä olla, jotta voin tosiaan varailla loppureissun hotellit jne.
Hotellit Sydneyssä
2
1130
Vastaukset
- Hanty
Hep,
Vuosi sitten oltiin Travelodge Sydney -hotellissa (27 Wenthworth Av), ja oli kyllä hintansa väärti!
Hinta nyt noin 110AUD/2hh, sijainti erittäin hyvä (kun ei verrata johonkin Circular Quayn tai Rocksin miljoonakalliiseen hotelliin). Noin 200 metrin päässä on Museum -metroasema, eli kentältä (ja muualtakin) pääsee junalla ihan viereen.
Itse hotelli oli erittäin siisti, hyvin suomalaiseen makuun sopiva. Hyvä sänky, ei mitään villatäkki viritelmiä. Huoneessa mikro ja telkkari, wc/suihku hyvä.
Hotellissa on nettikioskeja, ei lan/wlan:ia, tallelokero ainoastaan vastaanotossa. Aamiainen lisähintaan, ei kovin monipuolinen.
Jos joskun menen takasin, varmasti varaan tuon hotellin (jos pysyy nuissa hinnoissa).
http://www.travelodge.com.au/locations/features.aspx?hid=703 - manley
Hei, kokeile nettisivustoa easystay.com, sieltä löytyy hyvin hotelleja. Kannattaa tarkistaa että hotellin läheltä löytyy metroasema, se on kätevin tapa liikkua kaupungissa. Älä turhaa stressaa nettiyhteyksiä, nettikahviloita jne on varsinkin hostellien lähettyvillä. Alueista Kings Cross on mielenkiintoinen, kaikkea näkee narkkareista ilotyttöihin, mutta ihan turvallista siellä oli kulkea kunhan ei eksy mihinkään sivukujille yksinään..Wollomooloo oli myös ok alue. Hyvää matkaa ja nauti, se on upea paikka jossa kiertämistä ja näkemistä on liiankin paljon. Manleyn ranta oli mieletsäni perempi kuin Bondi, mutta sieltä puuttui uima-allas...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043404
- 883083
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201943- 691906
- 381877
- 211741
- 241697
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341449Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337