Kotiudutteko

Te niihin maihin joissa elätte. Minä voin sanoa kotiutuvani hyvin missä milloinkin asun. en sen kummemmin kaipaa Suomeen. En ole tavannut yhtään sellaista maata jossa en voisi ajatella asuvani vaikka vuosia. tietysti en pidä kaikista kulttuureista enkä sopeudun niihin, mutta elän omaa elämääni. Niin ja tietysti yhteisön mihin kuulun.

5

1182

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on helppoa, kun ei yritä tuoda kaikkia mahdollisia ja mahdottomia tottumuksiaan Suomesta, vaan sopeutuu uuteen ympäristöön ja tapoihin.
      En ole kokenut mitään vaikeuksia uusissa "kotimaissani". Pitää vain muistaa, että muuallakin, kuin Suomessa, eletään. Ei välttämättä samalla tavoin tai paremmin, mutta jokaisella maalla on omat erikoisuutensa. Ja sehän asiasta tekeekin mielenkiintoisen.

    • lisachristine

      Olen asunut Sveitsissä, Englannissa, Hollannissa ja olen tällä hetkellä Saksassa.Lomilla olen kolunnut Karibian, Amerikan ja Malediivit ja Sri Lankan. Minulla ei ole ongelmia sopeutumisen suhteen, päinvastoin. Kyllä maailmalla on hyvä asua, kun ottaa oikean kannan joka maahan, missä asuu. Kiinnostavaa on tutustua eri maihin. Olen kai sitten Globetrotter !!

    • Suomeen varsinkaan

      Minä olen aina tuntenut itseni muukalaiseksi, eikä se tunne ole mihinkään hävinnyt. Ei, ei kyse nyt ole mistään pahasta ongelmasta, mutta sellainen taustalla oleva perustunne on vallinnut kaikkialla, ettei tämä ole oikea paikka minulle. Tuo tunne oli vahvempi Suomessa kuin nykyisessä asuinmaassani. Siihen tietysti on vähintään yhtä paljon henkilökohtaiseen elämääni liittyviä syitä kuin Suomeen sinänsä. Joka tapauksessa en mitenkään haikaile Suomeen ja pidä sitä menetettynä kotina (vrt. evakoiden Karjala-syndrooma). Toisaalta en myöskään vihaa tai halveksu Suomea. Se nyt kuitenkin oli synnyinmaani, sen kieltä osaan parhaiten, sen kulttuurin tunnen parhaiten ja siellä on niin paljon henkilökohtaisia muistoja. Uudessa kotimaassani on erilaista. Minä olen ulkoisesti ehkä enemmän muukalainen, vaikka olenkin jo kansalainen, mutta toisaalta henkisesti tunnen olevani paikassa, jossa minulla one enemmän liikkumatilaa. Määrityksiä ulkosuomalainen, maailmankansalainen jne. eli ennalta asetettuja rooleja ja niiden sanelemien odotusten täyttämistä (ruisleivän kaipuusta alkaen) haluan välttää ottamasta liian vakavasti.

      Eli kyllä ja ei ja toisaalta. Kyllähän minä liikuskelen suomenkielisillä nettipalstoilla. Ehkä ne, jotka ovat oikeasti sopeutuneet ja elävät täyttä elämään uudessa kotimaassaan, eivät kaipaa mitään suomi24:ää vaan osallistuvat uuden maansa elämään enemmän. Se on kyllä minullakin tavoitteena olla roikkumatta suomalaisuudessa myös netissä, mutta eipä näytä onnistuvan. No, sitten taas fyysisessä elämässä en juuri koskaan tapaa suomalaisia tai puhu suomea kenenkään kanssa, en edes puhelimessa kuin pari kertaa vuodessa.

      • Hmmmm

        Missäs nyt asustelet, ihan uteliaisuuttani vain kun haluisin tietää että minkä maan kulttuuriin yrität sopeutua jne.. ?


    • ulkomailla

      Olen asunut puolet elamastani ulkomailla ja aina sopeutunut niihin maihin. Suomessa on ihan mukava kavaista, mutta en usko, etta sinne koskaan enaa muutan asumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      104
      2843
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      141
      2022
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      59
      1992
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      34
      1674
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      94
      1620
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      28
      1554
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      141
      1314
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1113
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      21
      1049
    10. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      257
      1019
    Aihe