Hei kaikki! Asiani koskee niinki normaalia ja yleistä asiaa kuin kuukautisten kiertoa. Olen 17 vuotias ja menkat alkoivat kun olin 12. Alusta asti ovat tulleet säännöllisesti kierto n.30 päivää. Kaksi vuotta sitten aloitin ehkäisypillerien käytön, söin vuoden ja lopetin ainaisten yhdyntäkipujen takia. Kivut katosivat pillerien lopetuksen myötä, ja menkatkin pysyivät lähes normaaleina pillerien lopetuksen jälkeen. Viime syyskuusta lähtien kiertoni meni kuitenkin yhtäkkiä aivan sekaisin! Syyskuun kuukautisten jälkeen menkat tulleet vain kaksi kertaa, eli kierto on muuttunut noin kahdeksi kuukaudeksi. Mikä on vialla? Stressiä tai muuta minulla ei ole tavallista enempää, suuria muutoksia ei elämässä ole tapahtunut jne. Olisi hienoa ja helpottavaa jos joku vastaisi. Asia on vaivannut jo melko kauan siis ja on tosi turhauttavaa ostaa apteekista raskaustestejä kun aina näyttävät negaa ja aina olen käyttänyt yhdynnässä kumia!
kahden kuukauden kierto..
HannnaH123
2212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos kierto on kaksinkertainen eli jää aina yhden kuukautiset välistä, se viittaisi lähinnä ongelmiin toisessa munasarjassa. Suosittelisin käymään gynekologilla.
Kauanko pillereiden lopettamisesta meni ensimmäisiin oireiluihin?
noin viisi ja puoli kuukautta