Työtä

akateemisille!

Akateemisten työttömien määrä, vaikka on suurta muuallakin, on tuplaantunut Jyväskylässä muutamassa vuodessa ja on pahinta Jyväskylässä, Tampereella ja Turussa, kuten ao. uutispätkästä voidaan havaita:

http://nettitv.mtv3.fi/uutiset/index.shtml/uutiset/uutiset/kymmenenuutiset?143695#143695

Tuohon yli 10 000 lukuun lisäksi saman verran alemman korkeakoulututkinnon suorittaneita työttömiä. Moni yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistunut tarvitsisi töitä:

Oikeustieteen kandeja työttömänä noin 400 maisterit, kasvatustieteen maistereita työttömänä noin 700, kauppatieteiden maistereita yli 1000 työttömänä samoin diplomi-insinöörejä, filosofian maistereita työttömänä 3000, inssejä AMK/opisto 3000 työttömänä jne. jne.

Eipä paljon muista kuin lääkäreistä ole pulaa...

11

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mars mars

      työkkäriin ja sieltä kyllä ohjaavat töihin!

    • ylityöläinen

      ...TYÖVOIMAPULA, herranjestas.

      Siksi hankimme myös jykylään sadoittain mamuja pelastamaan Suomi TYÖVOIMAPULALTA!

      Somalinkielen tulkeistakin ihan taistellaan...

      • Täälläkin

        työttömyysporosentti taitaa olla yli 10!

        Työttömiä maistereita yli 800, insinöörejä varmaankin työttömänä joku sata jne. jne.

        Työvoimapulapa hyvinkin!


      • TYÖTÄ!!!
        Täälläkin kirjoitti:

        työttömyysporosentti taitaa olla yli 10!

        Työttömiä maistereita yli 800, insinöörejä varmaankin työttömänä joku sata jne. jne.

        Työvoimapulapa hyvinkin!

        Ei maistereille, eikä muullekkaan kansalle. Nyt Nokian lähdön myötä tulee taas tilastoihin muutama sata lisää.. Kivaa juu!


    • ei vaan osaa

      tehdä oikeita töitä. Turha kouluttautua 6 vuotta afrikkalaisen kulttuurin tutkijaksi, niillä on aika vähän töitä näillä leveysasteilla. Opiskelepa vielä muutama vuosi lisää, niin olet pois työttömyystilastoista, jookos?

      • lukea ensimmäistä

        viestiä kokonaan! Nyt ennätyssuuren akateemisen työttömyyden aikana työttömänä on lääkäreitä lukuun ottamatta lähes kaikien muiden alojen edustajia - ja paljon!


      • samaa_mieltä_juu

        Olen osittain samaa mieltä! Monet aineet yliopistossa on semmoisia, ettei kukaan oikein näytä tietävän, että milloin valmistuu, miksi valmistuu ja mitä töitä pystyy tekemään.

        Joillakin myös työkokemus on aika huono ja yksikin yo:lla opiskeleva kertoi, miten on viimeksi y-asteella elänyt semmoista normirytmiä, että ylös noustaan viimeist.kahdeksalta jolloin lähdetään kouluun. Vähän sitä miettii sivusta, miten sitten parhaassa tapauksessa kolmekymppinen, välissä ainettakin vaihtanut, vastavalmistunut sopeutuu nousemaan työhön aamulla sekä muihin työkuvioihin. Voi olla aika rankka pudotus, mikäli on opiskeluaikana tottunut pariin luentoon viikossa, juhlimiseen ja päiväsaikaan nukkumiseen.

        En tietenkään yleistä tätä, ja on väärin ettei niille oikeista ohjelmista valmistuneille löydy hommaa. Kyllähän se niin tahtoo olla, että nyt on vähän joka alalla maisterit työttömänä, vaikka olisikin joku oikea nimike ja tutkinto. Ja kyllähän nykyään suurin osa tekee jotain työtäkin siinä sivussa.

        Vaikka monet yo-opiskelijat tietävät hirveästi asioita teoriassa, niin jotkut asiat voi olla peitossa käytännössä.


    • aketeeminen työtön

      Suomalaisilla akateemisesti koulutetuilla on useimmilla erinomainen kielitaito, sitä pitää käyttää hyödyksi. Jos ei heti valmistumisen jälkeen saa kotimaasta töitä, on katse suunnattava ulkomaille. Siellä tutkintotodistuksilla tuntuu olevan suurempi arvostus kuin Suomessa ja töitä saa helpommin. Itse lähdin, enkä ole katunut. Tosin en ole vielä palannutkaan, mutta jonain päivänä sekin (ehkä) koittaa.

      Jo opiskeluaikana kannattaa kansainvälistyä vaihto-ohjelmien kautta. Saa niitä kontakteja, sekä perspektiiviä asioihin.

    • sain helposti duunia,

      mutta nyt kun olen maisteri, niin kaikki ovet onkin suljettuja! Näin se menee...

      • töitä sai sitä

        helpommin, mitä enemmän oli kouluja käynyt, nykään sitä varmemmin on työttömänä mitä enemmän on kouluja käynyt - en viitsi ääneen lausua mitä työttömänä maisterina tämän hetken tilanteesta ajattelen!


    • maisteri töitä

      saa! Usko hyvällä. 1000 työtöntä maisteria notkuu kylillä, siis täällä Jyskälässä! Niin mäkin...useemman laudaturin äijä oon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4331
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      68
      4261
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2937
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      60
      2810
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2069
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      110
      1358
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      182
      1286
    Aihe