ekaa kertaa siirsin koneelle uuden kameran muistikortilta kuvat ja nyt kun dbl-klikkaan kuvaa, niin tulee herja "kuvaa ei voida avata, kuva on liian suuri", ja kuitenkaan ei ole kuin esim.1.24Mt kokoinen kuva kyseessä (saman tekee kaikilla kuvilla).Miten saan nyt katseltua kuvia koneella?
ongelma
satku70
4324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Irfanview
Kameran mukana tulleet ohjelmat.
Silloin kun vielä viitsin pynjata kuvien kanssa PC:llä, oli Irfanview ehdottomasti paras perustyökalu. Mac'llä ei tuollaisia pullonkauloja ole tullut vastaan.
http://irfanview.com/
Kameroiden mukana tulleista ohjelmista osa on käyttökelpoisia, mutta eivät läheskään kaikki.
Taas annetaan neuvoja, että lataa se ja se ohjelma tai vaihda PC:stä johonkin muuhun.
Milläs ohjelmalla olet kuvaa aukaisemassa? Napsauta kuvan kohdalla hiiren oikealla näppäimellä ja katso kohta avaa sovelluksessa. Jos ihan normaalisti Windows Picture and Fax viewerillä, ei ongelmaa pitäisi olla. Omatkin 4 megaiset kuvat aukenevat ihan sujuvasti.