joissa lapsia, pakolliseksi kurssi ennen eron myöntämistä tai lasten huoltajuudesta määräämistä. Jos luistaa: joku tosi suuri sakko tai yhdyskuntapalvelua (tai joku muu tuntuva rangaistus).
Kurssilla ensiksi kartoitetaan tapauksesta riippuen käyntien ja avun tarve (asenteet, tunteet, eron syyt jne.). Kummaltakin osapuolelta kysytään miten aikoo ottaa lapset huomioon erossa ja jatkoa ajatellen, tehdään suunnitelma. Kaikkia autetaan ja neuvotaan miten eron voisi hoitaa niin, ettei lapset kärsi ja autetaan ajattelemaan asioita myös toisen osapuolen silmin. Opastetaan myös siihen, miten suhtautua ex-puolisoon ja molempien osapuolien mahdollisiin uusiin kumppaneihin. Annetaan neuvoja miten lapset tulisi ottaa huomioon kun äiti tai isä vaihtuu lennossa uuteen.
Muutaman kuukauden päästä vielä yksi käynti jossa katsotaan onko eronnut toiminut ohjeiden / lupaustensa mukaisesti lapsia ajatellen. Nämä käynnit vaikuttaisivat myös suoranaisesti lasten huoltajuuskäsittelyyn.
Lapsille tietysti kurssi seurauksena annetaan terapiaa tarpeen mukaan, jossa saavat ulkopuolisen avulla käsitellä tilanteita.
Huoltaja määrättäisiin aluksi vain tuohon seurantakäyntiin asti, jonka jälkeen tilanne määriteltäisiin uudelleen.
Mielipiteitä tai muita ehdotuksia?
ehdotus:
erotilanteissa
1
198
Vastaukset
- tuollainen
olisi, mutta se ikävä puoli siinä on, että se vaatii kaksi AIKUISTA sopimaan asioista.
Me käytiin perheneuvojanlla ennen eroa ja voin rehellisesti sanoa, että siitä ei ollut yhtikäs mitään hyötyä, kun ei isä halunnut tehdä kuin miten itse halusi eli jatkaa avioliittoa omilla ehdoillaan. Onneksi pääsin väkivaltaisesta avioliitosta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603649- 443605
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062831Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv512559Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211539- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251