Tulipa vauvaperhe mumpan juhliin Helsingistä Rovaniemelle. Yhtiönä Flying Finn. Tulomatkalla vaunupussin sai vain entisen kilpahiihtäjän lapsi , muille jaettiin mainosteippä. Ruuan lämmitys mhdollisuutta ei ollut. Roihin päästiin ja yritettiin kotiin sunnuntaina , tiskillä ilmoitetaan koneen käväsevän Kittilässä ts. lentoaika tuplaantuu.Kittilästä korjattiin matkaan muutama musiikkeri , kotiin päästiin kun kerittiin. Nälkäisenä. Siis varokaa näitä yhtiöitä jotka heittävät yksityistä keikkaa kuinka vaan ja vuorot jos ei satu muuta mukavampaa.. Miten lie olisi polttoaineen käynyt jos esim sään takia olisi jouduttu odotteleen ilmassa?
Kittilään vaikkei taho..
mumppa
4735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jaahas..ja mitenkäs toi polttoainekommentti tähän liittyy? FlyingFinn lentää MD83 koneilla jotka kyllä pysyy ilmassa..sanoisin noin 4-5 tuntia täysillä tankeilla (tarkat tiedot voi joku jostain tarkistaa, en nyt jaksa sanoa kuin oman arvion), ja Helsingistä Kittilään on reilun tunnin lento ja Kittilästä Rolloon luonnollisesti vielä vähemmän niin kyllä siinä olisi aikaa odotella ilmassa jos on huono sää. Ja kyllä noi asiat on lentämisessä mietitty senverran tarkkaan että tuskin sun tarvitsee sillä päätä vaivata että jos vaikka joutus ilmassa odottelemaan. Varakentät sunmuut on mietitty etukäteen..
Turha tosta tehdä mitään "halpalentoyhtiö lentää matkustajie hengestä välittämättä" skandaalia tehdä!
Heh, hauskaa luettavaa...Onko se nykyään lentoyhtiön syy että teillä oli nälkä? Olisitte hyvät ihmiset ostaneet ruokaa koneesta tai kentältä vai oliko rahat finito?? Ja kyllä mun sisko on saanut aina vaippaikäisten ruoat koneessa lämmitettyä. Täytyy vain uskaltaa pyytää emoja lämmittämään, yleistä mikroa kun ei koneissa ole. Parempaa onnea seuraavalle lentomatkalle!
Kuulehan mumpsa, ihan yhtä ärsyyntyneitä matkustajia oli Kittilän kentällä, kun kuultiin, että meidän vuoromme Helsinkiin myöhästyy sen vuoksi, että pitää poiketa tulomatkalla Rovaniemellä ! Koneen piti lähteä matkaan 10.55 mutta lähti vasta 12.30... pari vuoroa yhdistettiin eli ei se mikään ylimääräinen keikka
sinne Kittilään ollut !! Ja meitä tavallisia pulliaisia siellä oli suurin osa !! Niin se vain on, että lentomatkustajan(kin) on varauduttava myöhästymisiin ja muutoksiin, muutoksia tapahtuu myös sillä suurella kotimaisella monopoliyhtiöllä,
6-7 seitsemän kertaa olen joutunut bussilla Roihin kun Kithilään ei ole voinut laskeutua !!
Kyseisiin viime viikonlopun Flyfin myöhästymisiin oli syyllinen Finnair. Finskin auto ajoi päin Flyfin konetta Helsingissä ja sai korjauskuntoon.