Tervehdys!
Matka on varattu Mauritiuksella toukokuulle. Pari viikkoa olisi tarkoitus viettää kyseisellä saarella.
Lennämme Helsingin kautta Pariisiin ja Pariisista Mauritiuksella. Perillä ollaan paikallista aikaa klo 5.30. Te jotka olette olleet Mauritiuksella ja olette tähän aikaa aamusta tulleet perille, niin miten olette järjestäneet check-in hotelliin ym? Pääseekö lentokentältä Grande Baieen hyvin esim taksilla? Onko lentokentän läheisyydessä, joku hotelli missä voisi esim. huilia tähän aikaa aamusta.
Mielipiteitä kiitos!!
Perillä paikallista aikaa klo 5.30
5
1272
Vastaukset 5
- Thelma
Hei, menimme samaa reittiä marraskuussa. Otimme taksin kentältä suoraan hotelliin. Kannattaa verrata hintoja muutamalta kuskilta ja tinkiä, ottavat helposti ylihintaa juuri saapuneilta väsyneiltä turisteilta. Saimme huoneen heti saavuttuamme, hotelleissa on yleensä myös aikaisin vapautuneita huoneita. Jos huonetta ei sattuisi heti saamaan, voi matkatavarat jättää hotellin säilöön, vaihtaa kevyempää ylle ja mennä vaikka altaalle tai rantatuoleihin nokosille! Hotelliin voi tietysti myös ilmoittaa ennakkoon, että on early arrival,niin osaavat huomioida mahdollisuuksien mukaan.
Tarkistakaa muuten paikallinen aika, meillä koneessa saavuttaessa ilmoitettuun aikaan oli tunnin heitto, oli talviaika, mitä AF ei ollut huomioinut, tosin aika oli juuri vaihtunut.
Ihana loma tiedossa teillä.- andlin64
Kiitos näistä tiedoista. Juuri sitä mitä kaipasin!
Taksista puheen ollen. Paljonko maksaa taksi lentokentältä Grand Baie:een? Noin hinta niin tietää mikä on ok hinta ja mikä ylihinnoitettu? - Thelma
andlin64 kirjoitti:
Kiitos näistä tiedoista. Juuri sitä mitä kaipasin!
Taksista puheen ollen. Paljonko maksaa taksi lentokentältä Grand Baie:een? Noin hinta niin tietää mikä on ok hinta ja mikä ylihinnoitettu?En ihan tarkkaan osaa sanoa, koska hotellimme ei ollut aivan Grand Baiessa asti, vaan siitä vähän etelään Trou aux Bichessä. Menomatkalla maksoimme muistaakseni reilusti yli 2000 Mur. Paluumatka maksoi vain 1400-1500 Mur.
Kentällä oli monta kuljettajaa taksitolpalla tarjoamassa kyytiä, joten hyvin olisi voinut vähän "kilpailuttaa".
Samalla voi testata kuljettajan kielitaitoa, koska n tunnin mittaisella matkalla voi hyvin haastatella kuskia paikallisista oloista jos yhteinen kieli löytyy.
Luultavasti maksoimme menomatkalla aivan liikaa ja ehkä paluussakin, sitä vai joskus haluaa saada homman vain hoitumaan, kun lomalla on niin paljon muuta mielenkiintoista mihin haluaa aikansa kuluttaa. Loman jälkeen sitä on aina vähän viisaampi :-) - KooämPee
andlin64 kirjoitti:
Kiitos näistä tiedoista. Juuri sitä mitä kaipasin!
Taksista puheen ollen. Paljonko maksaa taksi lentokentältä Grand Baie:een? Noin hinta niin tietää mikä on ok hinta ja mikä ylihinnoitettu?Olemme myös toukokuussa (8.5. lähtö Hki) menossa Mautitiukselle, Hki-Pariisi-Mauritius - ja jatkamassa aikaisin aamulla kentältä saaren pohjoisosaan. Mahdollisuutta kimppataksiin...?
- andlin64
KooämPee kirjoitti:
Olemme myös toukokuussa (8.5. lähtö Hki) menossa Mautitiukselle, Hki-Pariisi-Mauritius - ja jatkamassa aikaisin aamulla kentältä saaren pohjoisosaan. Mahdollisuutta kimppataksiin...?
Me tullaan sinne vasta 12.5 2009!! Täältä tilattiin taksi valmiiksi lentokentälle vastaan: http://www.taxicabmauritius.com/ Maksaa 1500MUR eli 35 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686