tietääkö/osaako

kukaann

arvioida sähkön hintaa kuukaudessa(kulutuksen mukaan)?

Olen tässä pitkään katsellut uutta vuokrakämppää, kun vanha on aivan liian pieni kahdelle, mutta oikeaa ei oikein tunnu löytyvän. TÄSSÄ TULEE oikeistaan varsinainen aihe viestille: Kuinka paljon sähkö maksaa (kerrostaloasunto, kaksio) kuukaudessa? Kun noissa vuokrahinnoissa ilmoittavat aina kuukausivuokran vesi(x€) sähkö KULUTUKSEN MUKAAN. Nykyisessä asunnossa sähkö sisältyy vuokraan. Niin että voisiko joku kertoa kuinka paljon tuo " sähkö" sitten kustantaa kuukaudessa?/osaisiko joku arvioida tilannetta? jääkaappi ja hella löytyy(ruokaa valmistetaan päivittäin), mikro leivänpaahdin, valot kahdessa huoneessa noin.8h/vuorokausi näin talvella, 2tietokonetta(päällä noin.5h/vuorokausi) ja tv(päällä n.2h/vuorokausi).

arvioita? =)

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kWh:ja

      mutta euroissa se on varmaan jossain n. 20e/kk. Tai 15e/kk se oli meidän kahdenhengen taloudessamme kun vielä kerrostalossa asuimme kolme vuotta sitten, joten voisi varmaan nykyisin olle 20e.

      Hintaa nostaa tuosta jos:

      - laittaa usein ruokaa etenkin uunilla
      - jos televisiot, tietokone yms. on kokoajan auki
      - jos kodinkoneet (uuni, jääkaappi, pesukone) ovat vanhoja/ niitä gigantin halvimpia kiinalaisia
      - Ja ennenkaikkea jos asunnossa on sauna ja sitä lämmitetään usein

      En kuitenkaan usko, että paljoa yli 30 euron laskuun pääsette noidenkaan jälkeen.

    • sanoisin

      Huomasin, että eräässä omistusasuntoyhtiössä on käytössä kiinteä sähkömaksu, siellä sähköstä peritään 21,00 4,00€lisähenkilö/kk. Eli samaa, mitä tuo toinenkin vastaaja sanoi. Tietsikat on sähkösyöppöjä, vanhat jääkaapit, pakastimet ja sauna niinikään.

    • asukasliitto

      Sähköyhtiöiden sivuilla pienehkön kerrostaloasunnon kulutus on arvioitu noin 2500 Kwh/vuosi ja kustannus riippuu tietenkin sitten siitä, millaisen sopimuksen tekee. Noin 25 euroa kuussa suunnilleen.

      Käy katsomassa vaihtovirta.fi sivuilta edullisin säkösopimus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5199
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      76
      4696
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2464
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      60
      2034
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1860
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1429
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe