Mondeon -99 jarrulevyvika ?

Farmari Mondeolla ajettu noin 130000, hiljalleen pahentunut sellainen oire että jarrut ottavat selvästi epätasaisesti kiinni. Jarrutuksen loppuvaiheessa juuri ennen pysähdystä jarrutusvoima selvästi vaihtelee pyörän pyörimisen tahdissa. Mitään selvää tärisytystä suuremmassa nopeudessa jarruttaessa ei havaitse. Jarrupalat näyttävät vaihdetun kyllä, liekö jarrulevyt kierot, vai miten sellaiset nyt oireilevat ? Onko kokemuksia ?
4774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itsellä ollut -95 Mondeossa samanlaisia oireita. Jarrutettaessa auto tärisi kunnolla. -99 johon vaihdoin ei ongelmia vielä ole tullut. Jarrulevyt tuuletetut ja levyjen väliin kerääntyvä lika ruostuttaa levyn poikkipianot joilla levyt kiinni toisissaan. Ajan myötä levyt antavat hieman periksi. Levyjen vaihdolla ongelmat katosivat.

Äänestä

Henkilökohtaista kokemusta löytyy, sillä itselle jarrukiekot vaihdettiin n.75tkm kohdalla. Itsellä vaihdon aiheutti se, että tarvikevanteet alle laitettaessa unohdettiin poistaa pulteissa olevat prikat, jolloin levyt kuluivat epätasaisesti, kun vanne ei tullut tasalleen. Tosin Fordilla ja tarvikeliikkeessäkin sanottiin, että kiekkoja on vaihdettu jopa alle 60tkm ajettuihin Mondeoihin. Eli kyseessä on tavallaan tyyppivika, ainakin MK1/2:ssa. Kolmoskorista ei ole tietoa.

Äänestä

Omastani meni levyt sököksi n.90000 kohdalla.Kerroin huolistani eräälle Sierran kanssa painilleelle kaverille ja tämä kummasteli etteikö niitä vielä ole vaihdettu.Uudet vain hakemaan hopihopi.

Äänestä

Jarrulevyt on kulutustavaraa. Takalevyt ruostuu ja palat jumittuu käytön puutteessa. Takajarrut ei käytännössä lyhyillä matkoilla jarruta laisinkaan, vaan kaikki on etujarrujen varassa.
Takalevyt siis ruostuvat ja sen huomaa jarrutettaessa tärinänä polkimessa ja tehottomuutena. Palat jumittuu herkästi ja silloin ne kuluvat toispuoleisesti ja laahatessaan kuumentavat levyt vaihtokuntoon.
Samat ongelmat on kaikissa autoissa ja ilmenee varsinkin suolattuja teitä ajettaessa 50-100tkm:n taipaleella.
esimerkkejä vaihdetuista takajarrulevyistä:
- Mondeo -01 50tkm:ää / 2vuotta
- Volvo vee70, 70tkm:ää / 3 vuotta
- Avensis 60tkm:ää / 2 vuotta
- Lexus 300, 75 tkm:ää / 3 vuotta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mih kirjoitti:

Farmari Mondeolla ajettu noin 130000, hiljalleen pahentunut sellainen oire että jarrut ottavat selvästi epätasaisesti kiinni. Jarrutuksen loppuvaiheessa juuri ennen pysähdystä jarrutusvoima selvästi vaihtelee pyörän pyörimisen tahdissa. Mitään selvää tärisytystä suuremmassa nopeudessa jarruttaessa ei havaitse. Jarrupalat näyttävät vaihdetun kyllä, liekö jarrulevyt kierot, vai miten sellaiset nyt oireilevat ? Onko kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu