Eli hain työvoimakoulutukseen, joka kestää aluksi 1,5 kk:ta ja jos pääsee jatkoon niin sitten homma jatkuu joulukuun puoleenväliin. Kuitenkin sain juuri tietää olevani raskaana ja mietin että miten voisin menetellä. Jos nyt ilmoitan että en tule koulutukseen, että olen raskaana ja la on lokakuussa. Ja muutenkin tilalleni voisi oikeasti tulla henkilö jota ei haastattelussa valittu, joka oikeasti olisi halunnut tähän koulutukseen. Olisin kuitenkin tuon 1,5 kk:ta ja en jatkaisi koska koulutushan jäisi kesken. Voisiko mielestänne työkkäri antaa karenssin raskauden takia?
Voiko tulla karenssi?
odottaja10/09
5567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä voi.
Olen ollut kursseilla ja vieressä istui raskaana oleva.
Hänelle oli yhtätyhjän kanssa olla siellä kurssin ajan, mutta kieltäytyminen olisi johtanut toimenpiteisiin.
Ihan samanlailla joutui hakemaan harjoitteluajalle ns.työpaikan.
Ei raskaus estä kurssille menemistä, joten karenssia pukkaa, jos et mene. Ei työkkäri siitä piittaa, vaikka koulutus kesken jäisikin, päin vastoin.
Esim. elävästä elämästä:
Työtön ei mennyt kurssille siksi, koska hänellä oli tiedossa työn alkaminen parin viikon päästä kurssin alkamisestä. Se oli kahden kuukauden karenssi koulutuksesta kieltäytymisestä, koska työtön olisi voinut olla kaksi viikkoa kurssilla ja keskeyttää sitten kurssin.
karennssin tarpeen ja ilmoittaa sinulle siitä.
osallistumatta kurssille,eriasia on jos haet lääkäriltä todistuksen ,että kaipaat sairaslomaa
Eräällä kurssilla oli myös nainen joka odotti ensimmäistä lastaan.
Kouluttaja kohteli häntä rankemmin kuin muita, oli silmätikkuna.
Itsekseni mietin olisiko syynä ollut kateus odottajaa kohtaan?