moikka, osaisiko joku kertoa kätevimmän lipputyypin junalatkalle dublin-cork-dublin ?? corkissa kaksi päivää, kannattaako lipput juniin varata/maksaa etukäteen netistä, mikäli tiedän ajankohdan milloin haluan matkustaa?! toisaalta taas jos lento/bussi myöhässä enkä ehdikkään varaamaani junaan mitä sitten?!?!
dublin - cork
3
1374
Vastaukset
- Kissus
Mä menisin bussilla. Pitkänmatkan bussilla on helppoa matkustaa: Ostat vain lipun lippuluukulta ja päätät itse millä bussivuorolla menet. Liput ovat ns. "avoimia lippuja" eli ne ei ole sidottu johonkin tiettyyn vuoroon/päivään. Liput ovat voimassa kuukauden ostohetkestä.
Bussiin noustaessa lippu näytetään kuskille aivan kuten meilläkin on tapana. Hän leima sen ja siinä kaikki.
Bussit lähtee Busarasilta ja siellä on suuuuret valotaulut joista näet aikataulut ja sen, miltä portilta mikäkin bussi lähtee.
TOSI HELPPOA JA HALPAA. Esimerkki: kuukausi sitten meno-paluu Dublinista Belfastiin maksoi tasan 20€/hlö.- Kissus
Lentokentältä pääsee suoraan Busarasin ovelle bussi nro 747:lla (vihreä bussi, lähtee saapuvien hallin ulko-ovelta n. 30metriä vasemmalle). Siihen saa lippuja kuljettajalta. Yhteen suuntaan taisi maksaa 7€ ja meno-paluu oli kait 12€. Nuo paikallisbussihinnat ovat kalliita verrattuna mitä muu bussimatkustaminen irkuissa maksaa.
- bussi?
Dublinista bussilla Corkiin menee aikaa 4 tuntia 25 minuuttia, hinta taisi olla jotain 11-12 euroa. Junalla menee vähän alle 3 tuntia, junalippu taitaa maksaa sellaiset 20 euroa (riippuu vähän paikasta, kalliitakin lippuja on tarjolla). Rautatieasemalle täytyy tietysti kulkea jollakin konstilla, esim. Dublinin keskustasta pääsee Heustonin asemalle ratikalla (tram).
Mitä olen muutaman kerran junalla Irlannissa liikkunut, olen ostanut lipun vasta rautatieasemalla. Joissakin junissa saattaa kuulema olla ruuhkaa.
Junat http://www.irishrail.ie/home/
Bussit http://www.buseireann.ie/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h654242- 674241
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1092905Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv582796Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212029Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551992Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151679- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1091353- 1801281