Omistajat!

:):)

Kyselisin et minkälaiset ihmiset omistaa tanskandogin?
minkä ikäinen olit kun ekan dogin hommasit?
oliko kokemusta muista koirista, mistä?
missä asuit kun hankit?
oliko helppo kouluttaa?
tapahtuiko paljonkin tuhoa? (huonekalut, kengät jne...)
:)

4

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voke1

      matkaa päälle 40 ja ihmislapset maalimalla:) Haaveillut tosin dogista yli 20v., mutta mahdollisuudet oli aiemmin olemattomat ottaa doggi. kokemusta kultaisestanoutajasta pennutusta myöten sekä tiibetinspanielista, mutta edelleen oli haaveena oma doggi. eka dogin tullessa asuttiin omakotitalossa, asutaan edelleen 4 dogin kanssa ihan maalla. meillä ei koulutettuja, villiä ja vapaita luonnonlapsia:)), mutta on käyty ihmisten ilmoilla ja mennään edelleen. ja täähän ei ole kun mun esimerkki mun koirista mistä ei saa kukaan ottaa mallia jolla ei huumorintaju riitä elää villin ja vapaan dogin kanssa. tuhoista en viitsi alkaa kirjottaan, menen peilin eteen eli syyhän löytyy useimmiten sieltä:))

    • ddddane

      Olin parikymppinen kun hankin eka dogin, aiempaa kokemusta oli pienemmästä koirasta. Olen asunut kahdenkin dogin kanssa kerrostalossa, nykyään laumamme asuu maalla. Mutta elämä oli ihan sujuvaa tuolla lähiössäkin. Peruskoulutus on mennyt näillä maatiaisen opeilla perille ihan hyvin. Tuhoja on kertynyt mutta materiaahan se vain on ;-)

    • Maddja

      20v eukko olen.
      Eka doggi tuli 2v sitten, tosin piti lopettaa, kasvain päähän. Oli Virosta tuotu rescue doggi.
      Sitä ennen ollut 2 rottweileriä.
      Kerrostalossa asuin kun hankin dogin.
      Rescuet eivät ole koskaan helppoja kouluttaa, mutta palkitsevaa ja aikaa vievää :)
      Meillä tuhottu sohva, sänky, kenkiä.. oven karmeja.

    • - Omistajat ollaan avopari vm. -87
      - Meille doggi tuli viime syssynä hiukka ennen mun syntymäpäivää ja siitä sitten alkoi yhteinen taival.
      - Koirista ei ollut aiempaa kokemusta kovinkaan paljoa, mitä nyt tutuilla ja kaveripiirissä ollut koiria niin niiden kanssa touhuillut.
      - Kerrostalossa asuttiin ja asutaan edelleen
      - Koulutus ollut alkuun aivan yhtä tuskaa mutta nyt alkaa helpottamaan. Ei tämä mikään mahdoton tapaus ollutkaan :)
      - No tuhojako, ei meidän koira koskaan.... Mitä nyt yksin ollessa tuhonnut eteisen oven ja noussut seisomaan jossain vaiheessa uunin peltisäilön kahvan päälle niin että ränks, hajosipa sekin... Mutta mun mielestä tuhot ollu tosi pienet siihen nähden mitä odotin niiden olevan... Mutta onhan tässä vielä aikaa tuhota monia hyviä vuosia (toivottavasti monia hyviä vuosia)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      188
      14922
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      120
      10451
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      75
      9460
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9301
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9129
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6900
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      156
      5347
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3856
    Aihe