Oikeesti kannattais miettiä mummonmökin ostoa maalta ja ruveta elämään omavaraistaloudessa. Onkohan kuinka realistista...pari lypsävää ja potut maahan:) Oravanpyörästäni rupeaa kohta leikkaamaan laakeri kiinni.
yt-buumi
hampaitarattaissamme
3527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielssä kanssa käynyt että maalta vanha talo tai mökki, missä hyvä vetinen kaivo, sen verran risumetsää että polttopuut, kunnon uuni ja kalaisa järvi vieressä ja perunamaa sekä maakellari. Alkaa kohta olla kovat ajat.
Kovat ajat..alkaa jo ketuttaa tää jatkuva jauhaminen lamasta ja miten kaikki nyt päättyy ja blaa blaa. Ne kenellä töitä vielä riittää, ja niitäkin kuitenkin on suurin osa kansasta, elävät aivan yhtä hyvin kun ennenkin - jopa ehkä paremmin ja enemmän rahaa käytössä kun veroprosentteja laskettu jne. Onhan lamasta selvitty ennenkin! Sitten kun se uusi nousukausi taas lähtee niin kusessa on monikin paja ja pulju joka on porukat pihalle laittanut jotka ovat etsiytyneet jo uusiin töihin - kouluttautuneet uusille aloille. Lopettaisivat tuon jatkuvan jokatuutista laman toitottamisen, elämä jatkuu kuitenkin, lama loppuu aikanaan. On sitä ihmiset selviytyneet pahemmistakin asioista.
Se on niin helppoa sanoa jos ei osu omalle kohdalle...onhan tästä selvitty ennenkin. En minä ole, tämä on ihan uutta. Jos asuisin vuokralla poikamiehenä ja ei olisi huollettavia niin olis aika sama onko lama ja firmat kaatuu. Mieti!