Ei sytytä

bornobiekkari

Oiskos kukaan törmänny brno 2-E piekkariin. Kuinkas tuo lukko puretaan. Herkes sytyttämästä paukkuja. Siis liian paskanen lukko, mutta kuinkas auki?

7

816

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hillbergmounting

      Huljuttele liuottimessa, valuta ja spreijaa hillitysti aseöljyä.

    • lukko upoksiin

      Laita lukko kiehuvaan veteen pariksi minuutiksi ja anna kuivahtaa ja öljyä.

    • bornobiekkari

      Väliaikatietoja. Kokeilin edellämainituista sitä joka ei toimi. Ei löytynyt liuotinta talosta. (oisko päässy joskus jano yllättämään) Otin sitten kokeilun vuoks vinkistä vaarin ja keitin lukkoa 5min. kuivattelin kunnolla, kevyt öljyäminen ja kokeilin. Sytty 1paukku 10nestä. Siis rakkaat toverit keittäkää peruja, älkää lukkoja. Kävin hakemassa lankomieheltä spriitä. Siellä saapi lojua lukko aamuun asti välillä huljutellen. Liekkö sitten tarpeeks tehokasta tuo sprii. Palaamma huomenna astialle.

      • hillbergmounting

        Iskurin jousi on menettänyt kimmoisuutensa. Kovin epätavallista, mutta kun BRNO...Lankomies osaa tietenkin purkaa lukon.
        Tiedät kai, että aseet säilytetään kaapissa piippunsuu alaspäin?


      • mikäli esim.

        vika on jossain muualla kuin ns.aseen lukon liassa tai pikeentyneestä öljystä johtuvaa, mikäli vedessä keittäminen ei auttanut.
        joko patruunat viallisia tai sitten asetta lauottu tyhjillään jolloin iskurin iskieässä kolon patruunapesän reunaan tai sitten iskujousi kuoleutunut. Hylsyn kannat kertovat iskutehon eli iskurin jäljen.


      • brono/ cz
        mikäli esim. kirjoitti:

        vika on jossain muualla kuin ns.aseen lukon liassa tai pikeentyneestä öljystä johtuvaa, mikäli vedessä keittäminen ei auttanut.
        joko patruunat viallisia tai sitten asetta lauottu tyhjillään jolloin iskurin iskieässä kolon patruunapesän reunaan tai sitten iskujousi kuoleutunut. Hylsyn kannat kertovat iskutehon eli iskurin jäljen.

        1. irroita lukko 2. löysää iskuri vireistä lukon kampea kääntämällä 3. paina lukon perän keskeltä meisselillä 4. nosta varmistin ylös ja irti jolloin lukko hajoaa osiin.


      • bornobiekkari
        brono/ cz kirjoitti:

        1. irroita lukko 2. löysää iskuri vireistä lukon kampea kääntämällä 3. paina lukon perän keskeltä meisselillä 4. nosta varmistin ylös ja irti jolloin lukko hajoaa osiin.

        Tattista neuvosta. Purin, puhistin ja vot. Ei ois lähteny nuo paskat liottamalla purkamati. Nyt iskee kunnon kolon hylssyyn. Lopistin jo innoissani kuutamossa kurkkupönttöön 40 reikää kokeilumielessä. Voi harakka parka. Aamulla tulleepi noutaja sulle. Brno on muuten toiminu 10v moitteetta tuhansia laukauksia. Kiitti vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5846
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      91
      2988
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2770
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2026
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      744
    Aihe