Elikkä kysymys olisi tällainen, että kun kiertoni on alkanut viime aikoina olemaan epäsäännöllinen aikaisemman tasan 28 päivän kierron jälkeen, niin koska olisi todennäköisintä onnistua? Kierto on nyt ollut noin 33 päivää.
Tosi typerästi esitetty juttu,mutta ideana on se, että muuttuuko ovulaation aika kun kierto vaihtelee? Kiitos jos viitsitte viisaammat vastata:)
Tosi typerästi esitetty juttu,mutta ideana on se, että muuttuuko ovulaation aika kun kierto vaihtelee? Kiitos jos viitsitte viisaammat vastata:)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei se muutu yleensä jos ei ole mitään vikaa. Kierto voi olla 27vrk tai vaikka 35 ja ovis tulee yleensä samaan aikaa. siinä on vaan se ongelma, että se tulee samaan aikaan, kun laskee niistä tulevista menkoista joita et voi ennustaa. Eli ihan päiviä laskemalla et voi ennustaa koska se tulee.
Näissä tapauksissa ihmiset tikuttaa ovulaatiota ns. ovulaatio testaustikuilla esim. ClearBluella jota saa ostettua apteekista. Jos on kierrot epäsäännölliset, suosittelen ostamaan ennemmin esim. jotain halpis tikkuja (jos on rahasta pulaa). Koska tikuttamaan pitää alkaa sen lyhimmän kierron mukaan eli tyylliin kp12 kohdalla ja jatkaa kunnes tulee ovulaatio. Jos se ovis tulee kovin myöhään voi mennä vaikka 2 täysi pakkaa CBeitä eli se on sit jo 70€ :D.
vinkistä!